"Nie odpowiadają na pytania". Mieszkańcy Baranowa rozczarowani punktem informacyjnym nt. lotniska

W Baranowie działa punkt informacyjny w sprawie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. - Obsługa jest miła, ale nie potrafi odpowiedzieć na wszystkie pytania - mówią mieszkańcy.

Największe lotnisko w Polsce ma powstać w 2027 r. W ubiegłym miesiącu rząd ogłosił, że tereny brane pod uwagę przy budowie portu obejmują gminy Baranów, Teresin i Wiskitki. 

Mieszkańcy boją się, że ministerstwo najpierw kupi od nich ziemię, a potem, obszar, który nie będzie przeznaczony pod lotnisko, z dużym zyskiem odsprzeda deweloperom. Nie wiedzą np. na jakie odszkodowania mogą liczyć, gdzie będą musieli przenieść swoje gospodarstwa.

Ich obaw nie rozwiewa otwarty dwa dni temu punkt informacyjny, w którym, jak się okazuje, nie mogą liczyć na konkretne informacje. Miejsce odwiedził reporter Radia TOK FM Bartosz Kondziołka. 

- Ci, których tu spotkałem mówili mi, że pytali m.in. o to, ile dostaną pieniędzy za swoje majątki, o zasady wywłaszczeń oraz o to, gdzie dokładnie powstanie lotnisko. Przyznają, że obsługa jest miła, ale nie potrafi odpowiedzieć na wszystkie pytania - relacjonuje reporter. 

Punkt ma być otwarty trzy razy w tygodniu od 16 do 20. W tym tygodniu to poniedziałek, środa i piątek. A na spotkanie trzeba umówić się przez internet albo telefonicznie. Na miejscu są trzy stanowiska, a mieszkańcy umawiani są co 20 min.

W czwartek pełnomocnik rządu ds. budowy lotniska ma spotkać się z mieszkańcami w gminie Wiskitki, a na 17 czerwca w Baranowie planowane jest referendum w sprawie budowy portu. 

Gigantomania w polu

Zdecydowanym przeciwnikiem zamknięcia warszawskiego lotniska na Okęciu i budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego w gminie Baranów jest m.in. Rafał Trzaskowski. W odróżnieniu od Patryka Jakiego, kandydata PiS na prezydenta stolicy, poseł PO uważa, że nowy port lotniczy ograniczy rozwój Warszawy.

- To będzie niesłychanie ograniczało szanse rozwojowe Warszawy. Bo my nie jesteśmy Tokio albo Szanghajem, tutaj nie mieszka 20 mln obywateli, że można sobie fundować lotnisko kilkadziesiąt kilometrów poza Warszawą albo w Radomiu. Bo PiS chce przecież również zamknąć Modlin - mówił w Poranku Radia TOK FM, kandydat na prezydenta Warszawy, Rafał Trzaskowski.

Według rządowych wyliczeń, dokładna lokalizacja Centralnego Portu Komunikacyjnego znana będzie w 2020 roku, po zakończeniu badań środowiskowych. 

Zobacz także: "Mieszkańcy nie zostaną wywłaszczeni pod hotele". Czy deklaracje rządu uspokoją nastroje w Baranowie?

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM