"Można wykręcać ręce matkom niepełnosprawnych i nic się nie dzieje!" Były szef MSW o brutalnej polityce PiS

- Można wykręcać ręce matkom niepełnosprawnych dzieci, odmawiać dostępu do toalety i nic się nie dzieje! PiS brutalizuje politykę - mówił w audycji Dominiki Wielowieyskiej były szef MSW, Bartłomiej Sienkiewicz.

Szef MSW w rządzie PO Bartłomiej Sienkiewicz opublikował w “Tygodniku Powszechnym” artykuł, w którym nazwał zawieszony dwa tygodnie temu protest niepełnosprawnych w Sejmie “współczesną Polską w pigułce” i skrytykował wykorzystywanie go w bieżącym politycznym sporze.

"Niesamowita brutalność" rządu PiS

- Matki niepełnosprawnych dzieci stały się zakładnikami wojny polsko-polskiej. Zniknęła istota problemu - w Poranku Radia TOK FM polityk rozwinął postawioną tezę o wygranej obu “polskich plemion” i przegranej “cierpiących i zdesperowanych”.

Przyznał również, że rząd PO również nie potraktował potrzeb niepełnosprawnych jako priorytetu. - Sam byłem w tej ekipie, wiem, że pewne rzeczy zaniedbano podczas analogicznego protestu - mówi. - Nie było jednak tej niesamowitej brutalności! Gdyby reakcje były takie jak obecnie, rząd Tuska upadłby w miesiąc - dodał z oburzeniem.

- Teraz można wykręcać ręce matkom niepełnosprawnych dzieci, odmawiać dostępu do toalety i nic się nie dzieje! PiS brutalizuje politykę. Rząd wykazał niezwykłą brutalność, która nie spotkała się z większymi reakcjami społecznymi - skrytykował w audycji. - Największy żal mam do Kościoła, który zachowuje się biernie - przyznaje.

Wizyta Lecha Wałęsy pomogła rządowej propagandzie?

W swoim artykule były minister skrytykował również odwiedziny Lecha Wałęsy w obozie protestujących. Dlaczego? - Siła tego protestu polegała na tym, że był on apolityczny. Wizyty opozycyjnych celebrytów umożliwiło propagandzie rządowej zakwalifikowanie zdesperowanych matek jako narzędzia politycznego walki z rządem. Jeśli mamy do czynienia z takim zaniedbaniem, z takim dramatem, nie powinno być Greka ani Żyda, PiS-owca ani PO-wca - mówi.

Czytaj też: Od 1 lipca nowe przepisy ws. niepełnosprawnych. Sprawdzamy, czy nie zabraknie fizjoterapeutów

Przypomnijmy. Sejmowy protest osób niepełnosprawnych i ich rodziców trwał 40 dni. Protestujący wyszli z budynku parlamentu, bo - jak tłumaczyli - bali się o życie i zdrowie swoje i swoich dzieci.

Nie udało się spełnić głównego postulatu protestu, czyli przyznania dodatku finansowego w wysokości 500 zł. Rząd spełnił jedno z żądań - zrównał rentę socjalną do kwoty najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy. Świadczenie wzrośnie o 164 zł 70 gr.

- Obecny rząd nie gotowy do dialogu z nami. Jedynie do monologu. Nigdy nie zrozumiemy, że w naszym kraju skazuje się osoby niepełnosprawne, niezdolne do samodzielnej egzystencji na życie w biedzie i ubóstwie - mówiła Iwona Hartwich, jedna z protestujących matek.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (13)
Bartłomiej Sienkiewicz: Platforma Obywatelska też zaniedbała protest niepełnosprawnych
Zaloguj się
 • miw.d

  Oceniono 9 razy 5

  "Największy żal mam do Kościoła, który zachowuje się biernie - przyznaje" - no jaki żal, dlaczego żal? Od 1990 roku hodowaliście państwo najwyżej obecnie sytuowaną kastą księży. To są ludzie syci, tłuści, mają zabezpieczony byt w postaci pałaców, pensji, ludzie stojący ponad prawem. Od czasu do czasu odezwą się w spawie zakazu aborcji, odprawią mszę, zorganizują jakąś pielgrzymkę; co mają do roboty? WSZYSTKO ZAŁATWIĄ ICH POLITYCY, W TYM JAKAŚ GODEK,
  a także sekta ORDO IURIS. Oni NIC JUŻ NIE MUSZĄ. No a niepełnosprawni jak świat światem byli, są i będą. Przecież pis doskonale sobie z nimi poradzi i poradził. O CO CHODZI??

 • mgrstepien

  Oceniono 2 razy 2

  PiS matkom-polkom ręce wykręca,
  i nad niepełnosprawnymi się znęca.
  Przydałby się - mówiąc między nami -
  funkcjonariusz z zapałkami.

 • Tadeusz Urbańczyk

  Oceniono 10 razy 2

  O PiS już wystarczająco opowiedziano. Teraz trzeba szybko,mocno,stanowczo i bez litości działać.

 • tani_dran

  Oceniono 10 razy 2

  "Lepszy sort" łyknie każde draństwo i znajdzie dla niego usprawiedliwienie.
  Jak sami nie dadzą rady zmyślić argumentów to im Kurski pomoże, ew. proboszcz coś dorzuci ze swojej działki.

 • mrpens

  Oceniono 1 raz 1

  Były szefie MSW jak afera ToiToi'owa?

 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy 1

  Przeciez za te czy pincdzisiunt ten niewolnik nie mogl sie napic zeby zagluszyc i zapomniec iz jest gow... wysr...anym przez wykwit wolnosci neoliberalizm. Nawet nie mogl kupic zagrychy pod schnapsa, obudzisc sie w swoim koszmarze niewolnika, zeby wstac nastepnego dnia do swojej stacji krwiodawstwa i oddac kolejna porcje krwiozerczemu systemowi. Co wy jeszcze powiedziec co jeszcze mozna uslyszec od was skompromitowanej klasy politycznej. Za to ja mam tylko jedno wam do powiedzenia - Wypier..........ac

 • Mike Gawka

  Oceniono 7 razy 1

  To odrażające, by niepełnosprawnych przeciwstawić rządowi na terenie Sejmu RP. Pamiętajmy, że nic im nie zrekompensuje utraty mobilności i innych sprawności, prostackimi cukierkami w postaci 500

 • endrju1521

  Oceniono 9 razy 1

  No, niestety.

  Solidarnościowe "elity", potrafią jedynie usiąść

  na krześle i rozkraczyć się przed niepełnosprawnymi

  i ich opiekunami... w geście solidarności ! ! ! !

 • ostjan

  Oceniono 2 razy 0

  To nie była bierność Kościoła, to była milcząca aprobata poczynań rządu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX