Czarnoskóry muzyk bronił Polski w 1939 roku i walczył w powstaniu. Chcą go upamiętnić wbrew narodowcom

Według byłego rzecznika Młodzieży Wszechpolskiej "Murzyn nie może być Polakiem". W odpowiedzi ma powstać tablica upamiętniająca czarnego uczestnika Powstania Warszawskiego, który w Polsce żył niemal cztery dekady.

August Agbola O’Brown, powstańczy pseudonim “Ali”, przybył do Warszawy w 1922 roku, by grać na perkusji w lokalnych klubach. Urodzony w Nigerii muzyk pomieszkiwał w Londynie i Wolnym Mieście Gdańsku. Osiedlił się w stolicy i założył rodzinę, miał dwóch synów, Ryszarda i Aleksandra.

Bronił granic w kampanii wrześniowej, potem walczył w powstaniu

„Ali” brał udział w wojnie obronnej 1939 roku, a w 1944 roku był żołnierzem powstania warszawskiego i walczył jako strzelec w batalionie „Iwo” w Śródmieściu Południowym, w rejonie ulic Wspólnej, Wilczej i Marszałkowskiej. Przeżył powstanie i mieszkał w Warszawie co najmniej do 1956 r., potem wyemigrował na Zachód.

Portret Augusta Agboli O'Browna ps. Ali (1895-1976), uczestnika powstania warszawskiegoPortret Augusta Agboli O'Browna ps. Ali (1895-1976), uczestnika powstania warszawskiego fot. Igor Oleś / Muzeum Warszawy

“Historia O’Browna mieści się na marginesie głównego nurtu narracji o powstaniu warszawskim 1944 r. Nie należy on do grona najważniejszych bohaterów, których nazwiska obecne są w zbiorowej pamięci historycznej” - czytamy w materiałach Muzeum Warszawy, które prezentuje portret powstańca namalowany w 2005 r. przez Karola Radziszewskiego, nawiązujący do stylu Pabla Picassa.

Przeczytaj rozmowę z czarną Polką. "Pół miesiąca wyzwisk w tramwajach i na ulicy, splunięć i wyzywania od 'ciapatych'"

“Radziszewski odkrył jego biografię, gdy poszukiwał źródeł do pracy nad serią portretów powstańców, z których powstać miał mural dla Muzeum Powstania Warszawskiego” - dowiadujemy się.

"Murzyn nie może być Polakiem"

O upamiętnienie czarnego muzyka-bohatera zabiega Fundacja Wolność i Pokój. “Nasza inicjatywa jest odpowiedzią na skandaliczne słowa byłego rzecznika Młodzieży Wszechpolskiej Mateusza Pławskiego, że (cyt.) ‘Murzyn nie może być Polakiem’” - czytamy w jej oświadczeniu.

Przypomnijmy, chodzi o wypowiedź z listopada 2017 roku, kiedy rzecznik w wywiadzie dla magazynu “Do Rzeczy” stwierdził: “W zasadzie my rasistami nie jesteśmy, ale z separatystami rasowymi to i owszem, bo Murzyn nie może być Polakiem”. Wypowiedź wzbudziła wtedy protest samej organizacji, a Pławski stracił stanowisko.

Tablica upamiętniająca czarnego powstańca miałaby zawisnąć na Krakowskim Przedmieściu, najbardziej reprezentacyjnej ulicy Warszawy. Jej koszt przedstawiciele fundacji szacują 5,5 tys. zł i zachęcają do wpłacania datków na ten cel.

DOSTĘP PREMIUM