Śpiewak gra na zwycięstwo Jakiego w II turze? "Pójdę na wybory, ale oddam pustą kartę"

Lewica poparła kandydaturę Jana Śpiewaka na prezydenta Warszawy? - Startuję po to, żeby zmienić ten układ, który rządzi Warszawą od prawie 20 lat, to jest układ PO-PiS - mówi prezes Wolnego Miasta Warszawa.

Śpiewak to popularny warszawski radny. Zanim trafił do polityki, założył Stowarzyszenie Miasto jest Nasze, które m.in. stworzyło warszawską mapę reprywatyzacji. Aktualnie jest prezesem organizacji Wolne Miasto Warszawa. 

- Jan Śpiewak, kandydat na prezydenta Warszawy - przywitał gościa prowadzący Poranek Radia TOK FM Jan Wróbel.
- Jeszcze nieoficjalny kandydat.
- Skoro w internecie piszą, że poparło Razem, Inicjatywa Polska i stowarzyszenie Wolne Miasto Warszawa i że taka koalicja powstała wokół Śpiewaka, to internet chyba nie kłamie?
- Internet w tym wypadku ma rację - odparł Jan Śpiewak.

Partia Razem na swoim Twitterze zamieściła jednak informację o powstałej koalicji, zaznaczyła jednak, że kandydata na prezydenta stolicy ogłoszą po Mundialu.

Co ciekawe Barbara Nowacka z Inicjatywy Polskiej w programie Gość Radia Zet stwierdziła, że wcale nie jest pewna, że koalicja wystawi wspólnego kandydata.

Rafał Trzaskowski czy Patryk Jaki? 

Czy Jan Śpiewak startuje w wyborach po to, by odebrać głosy kandydatowi PO i umożliwić wygraną Patrykowi Jakiemu?

- Demokracja jest właśnie wtedy, kiedy mamy rzeczywisty wybór. Nie tylko między mniejszym a większym złem. Wybór jest szerszy. Po to się jednoczymy, po to się dogadujemy - odrzucał w Poranku zarzuty o "wspieranie" wiceministra sprawiedliwości. 

- Startuję po to, żeby wzmocnić debatę o Warszawie, żeby głos warszawiaków został wysłuchany. Startuję po to, żeby zmienić Warszawę. Chcemy zmienić ten układ, który rządzi Warszawą od prawie 20 lat, to jest układ PO-PiS - dodał podczas rozmowy z Janem Wróblem. 

Kandydat lewicy zadeklarował, że jeśli do drugiej tury wyborów przejdą Rafał Trzaskowski i Patryk Jaki, nie będzie starać się przekonać swoich wyborców do głosowania na żadnego z nich. 

- Jeżeli będziemy mieć wybór między PiS a PO, to chyba oddam nieważny głos. Pójdę na wybory, ale oddam pustą kartę do głosowania - stwierdził.

W rozmowie z portalem tokfm.pl dodał również, że odrzuciłby propozycję zostania wiceprezydentem zarówno, jeśli ratuszem kierowałby Rafał Trzaskowski, jak i Patryk Jaki. - To jest dla mnie żaden wybór - podsumował. 

"Chcemy zmienić układ, który rządzi". Jan Śpiewak odrzuca zarzuty o wspieranie Patryka Jakiego

"Podziwiam ich kondycję"

Szef Stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa mówił w Poranku Radia TOK FM, że Rafałowi Trzaskowskiemu (kandydat PO) i Patrykowi Jakiemu (PiS) nie można zarzucić braku pomysłów. 

- Nie jestem w stanie nadążyć za nimi. Podziwiam ich kondycję, sam pewnie niedługo będę musiał ruszyć z podobnym tempem. Tutaj akurat szacunek dla obu kandydatów. Tylko że z tego nic specjalnie nie wynika. To są takie pomysły wyciągnięte z rękawa i nie składają się na większą wizję - stwierdził prezes stowarzyszenia. 

TOK FM PREMIUM