Rząd chce sprowadzić do Polski informatyków, pielęgniarki i budowlańców. Kolejne ułatwienia w pracy dla cudzoziemców

W sprowadzaniu pracowników z zagranicy głównym kryterium będzie zawód. Jeśli będzie na liście zawartej w rozporządzeniu resortu, wtedy zatrudnienie będzie łatwiejsze.

Na przełomie czerwca i lipca ma być podpisane rozporządzenie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej dotyczące rozszerzenia listy zawodów.

Lista rozszerzanych zawodów

Lista w tej chwili jest w konsultacjach międzyresortowych - powiedział reporterowi TOK FM Stanisław Szwed, wiceszef resortu. Będzie ona obejmować 20 branż i 176 zawodów.

- Głównie zawody techniczne i medyczne, ale i nie tylko. Bo będą i kierowcy - zapowiada Stanisław Szwed. 

O pracę w Polsce będzie łatwiej budowlańcom, informatykom czy pielęgniarkom. Więcej zmian przyniesie nowa ustawa o rynku pracy, którą rząd ma przedstawić pod koniec roku. Chodzi np. o zwolnienie z obowiązku przeprowadzenia tzw. testu rynku pracy przy zatrudnianiu cudzoziemców.

- Jeżeli pracodawca będzie występował o pozwolenie na pracę, to już nie będzie potrzeby procedury dotyczącej, chociażby sprawdzania w zasobach urzędów pracy czy znajdują się w nich te osoby, bo niejednokrotnie są statystycznie, ale wiemy, że fizycznie ich tam nie ma - dodaje Szwed.

W sprowadzaniu pracowników z zagranicy głównym kryterium będzie zawód. Jeśli będzie na liście zawartej w rozporządzeniu resortu, wtedy zatrudnienie będzie łatwiejsze.

Imigranci zarobkowi to nie tylko Ukraińcy

Jak wynika z raportu firmy Randstad, co czwarta firma w Polsce zatrudnia cudzoziemców. Brakuje pracowników w branżach przemysłowej i budowlanej, a imigranci zarobkowi to już nie tylko Ukraińcy.

W Polsce legalnie pracuje 150 tys. Ukraińców, sezonowo ta liczba rośnie, ale to nie wystarcza, dlatego pracodawcy będą sięgali coraz dalej, przekonuje Monika Fedorczuk, ekspert konfederacji Lewiatan.

- Chiny, Pakistan to nie jest "Bajka o żelaznym wilku". To się dzieje teraz. Trzeba się oswoić z myślą, że coraz częściej będziemy spotykali w supermarketach czy centrach ogrodniczych osoby z różnego kręgu kulturowego - przyznaje Monika Fedorczuk.

Zobacz także: Coraz więcej legalnie pracujących cudzoziemców w Polsce. Przyjeżdżają do nas nawet z Nepalu

TOK FM PREMIUM