Kolejny "Konwój wstydu" ruszył w Polskę. Tym razem chodzi o spółki Skarbu Państwa

- Konwój pojawi się w tych miejscach, w których te osoby sprawują mandaty. Żeby pokazać prawdę, bo tego mieszkańcy nie dowiedzą się z reżimowych mediów - mówił o trasie przejazdu Borys Budka z PO.

Konwój wstydu ruszył w Polskę. Po kraju krążą mobilne billboardy z wizerunkami samorządowców Prawa i Sprawiedliwości oraz kwotami ich zarobków w spółkach Skarbu Państwa. To kolejna odsłona akcji zorganizowanej przez Platformę Obywatelską. Poseł Borys Budka nie chciał jednak zdradzić dokładnego przebiegu trasy.

- To będzie niespodzianka. Konwój pojawi się przede wszystkim w tych miejscach, w których osoby te sprawują swoje mandaty, żeby pokazać prawdę, bo tego mieszkańcy nie dowiedzą się z reżimowych mediów. Ocenę pozostawiamy tym, którzy w przyszłości będą musieli zdecydować, czy chcą takich przedstawicieli - wyjaśniał polityk PO.

Kogo i gdzie można zobaczyć

Na Śląsku, konwój przemieszcza się m.in. z billboardem z twarzą radnego z Tychów, Jakuba Chełstowskiego, który według Platformy zarobił w spółce Skarbu Państwa w  400 tys. zł w ciągu dwóch lat.

Będzie można też zobaczyć twarze wiceprezesów oraz dwunastu dodatkowych członków rad nadzorczych spółek córek Jastrzębskiej Spółki Węglowej, którzy pełnią funkcję w lokalnym samorządzie.  W Lublinie "Konwój wstydu" firmuje twarz byłego prezydenta Lublina, Andrzeja Pruszkowskiego.

- To są mniej więcej zarobki, jakie przeciętny człowiek zarabia przez całe życie. Przeliczając na miesiąc, na tydzień czy na dzień, są to zarobki około 10 tys. tygodniowo, 2 tys. dziennie. Te liczby powinny dawać wyobrażenie, jaka jest skala działalności PiS-u - mówił Bartosz Margul z PO.

Zdaniem posła Platformy Wojciecha Wilka, dziś w spółkach Skarbu Państwa w ogóle nie liczą się kompetencje.

- W obecnym czasie wystarczy mieć legitymację partyjną, żeby zostać nie menadżerem, bo to jest za duże słowo, ale kimś, kto może zarządzać majątkiem Skarbu Państwa, a to jest oczywiście niedopuszczalne - tłumaczył polityk.

To już kolejny "Konwój wstydu". Poprzedni poświęcony był nagrodom przyznanym ministrom i wiceministrom. Na lawetach widniały twarze m.in.: Antoniego Macierewicza, Beaty Szydło oraz Mateusza Morawieckiego. Odpowiednie bannery jeździły po Polsce w marcu, kwietniu oraz maju.

"Konwój wstydu" Jacka Żalka 

Mieszkańcy Białegostoku mogli zobaczyć również kandydata PiS na prezydenta tego miasta - Jacka Żalka z jego słowami, które wypowiedział podczas rozmowy z Natalią Bet, dziennikarką portalu tokfm.pl. W czasie nagrania powiedział o "zwyrodniałych rodzicach" i traktowaniu przez protestujących dzieci jak żywych tarcz.

Protestujący w Sejmie rodzice dzieci niepełnosprawnych zwrócili się  z prośbą do poseł Kornelii Wróblewskiej o pomoc prawną w wyciągnięciu konsekwencji w stosunku do posła Jacka Żalka. 

Adwokat Jarosław Kaczyński w imieniu rodziców osób z niepełnosprawnościami złożył dzisiaj w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Mokotowa prywatny akt oskarżenia. 

Według mecenasa zachowanie posła Żalka nosi znamiona czynu zabronionego określonego w art. 212 par. 2 Kodeksu karnego. Jak czytamy w uzasadnieniu aktu oskarżenia, słowa wyrażone przez oskarżonego w wywiadzie w sposób oczywisty są nieprawdziwe i zniesławiające pokrzywdzonych.

Żalek o protestujących rodzicach: Nie można dać im tej gotówki. Traktują dzieci jak żywe tarcze

DOSTĘP PREMIUM