Adwokaci apelują do Komisji Europejskiej. "Trybunał Sprawiedliwości to ostatnia deska ratunku"
Adwokaci zwracają uwagę, że w 2004 roku Polska stała się uczestnikiem wspólnego europejskiego systemu prawnego i podlega wspólnemu sądownictwu.
- Naczelna Rada Adwokacka apeluje do Komisji Europejskiej o podjęcie niezwłocznych działań w celu powstrzymania przyjętych przez polski Sejm rozwiązań legislacyjnych, zagrażających trójpodziałowi władzy, niezależności sądownictwa, a w konsekwencji prawom i wolnościom Polaków i innych obywateli europejskich" - czytamy w przyjętej dzisiaj uchwale.
Niemal połowa sędziów SN
Adwokatura podkreśla też, że już 3 lipca niemal połowa sędziów Sądu Najwyższego może zostać pozbawiona swojej funkcji, "w efekcie niekonstytucyjnego i niezgodnego z prawem unijnym skrócenia wieku orzekania i skrócenia kadencji Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego". Prawnicy argumentują też, że nowe polskie prawo o Sądzie Najwyższym narusza zasadę nieusuwalności sędziów, która jest gwarancją sędziowskiej niezawisłości.
"Naczelna Rada Adwokacka apeluje zatem do Komisji Europejskiej o niezwłoczne skierowanie ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w trybie przewidzianym Artykułem 258 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz o złożenie wniosku o zastosowanie środków tymczasowych, wstrzymujących niezgodne z prawem usunięcie sędziów Sądu Najwyższego z dniem 3 lipca 2018 r." - piszą adwokaci do Komisji Europejskiej.
Traktat o Unii Europejskiej
Zwracają uwagę, że jeśli tak się stanie, uda się powstrzymać nieodwracalne i szkodliwe skutki ustawy o Sądzie Najwyższym i ochronić prawa i wolności, gwarantowane Traktatem o Unii Europejskiej i Kartą Praw Podstawowych.
Wcześniej petycję z apelem do Komisji Europejskiej wystosował Front Europejski, czyli ruch społeczny, który założyły m.in. Fundacja Roberta Schumana, Fundacja Batorego i Fundacja Bronisława Geremka. Organizacja zwraca uwagę na to, że Komisja Europejska może jeszcze powstrzymać demontaż Sądu Najwyższego w Polsce. "Podpisz apel ostatniej szansy i udostępnij!" - czytamy na stronie frontu.
Tymczasem, jak można przeczytać na stronie Sądu Najwyższego, oświadczenia o woli dalszego zajmowania stanowiska sędziego Sądu Najwyższego złożyli sędziowie Izby Karnej: Krzysztof Cesarz i Andrzej Siuchniński. Powołali się przy tym wprost na konstytucję RP oraz na Uchwały Zgromadzenia Ogólnego Sądu Najwyższego.
Ogólna liczba złożonych przez sędziów oświadczeń woli wynosi obecnie 14, przy czym w przypadku 9 osób podstawę prawną stanowią regulacje ustawy o SN, natomiast w 5 oświadczeniach odwołano się bezpośrednio do konstytucji.
DOSTĘP PREMIUM
- "To zbrodnia". Reżim Asada nie dopuszcza pomocy do ofiar? "Ludzie pod gruzami są skazywani na śmierć"
- "Rosjanie bili do momentu, aż uleciało z niego życie". Putin: Usiadłem w kącie i zapłakałem
- Mrożenie cen energii jak "branie tabletki przeciwbólowej, gdy ząb jest do wyrwania". Ekspert o krótkowzroczności rządu
- Zła wiadomość dla kierowców. "Nawet 9-10 złotych za diesla na polskich stacjach"
- Daniel Obajtek chwali się, że Orlen obniżył ceny diesla. "Znowu się pomylili"
- Wielka Brytania: Siły syryjskiego reżimu po trzęsieniu ziemi zbombardowały miasto kontrolowane przez rebeliantów
- Przeciwnicy Kremla znów zbiorą się w Polsce. Po zjeździe zamierzają tworzyć biura w Kijowie i Warszawie
- Biden: Jeśli Chiny zagrożą naszej suwerenności, będziemy działać, by chronić nasz kraj
- USA sprzedadzą Polsce wyrzutnie HIMARS. "Za 10 mld dolarów"
- Łotwa. Pod Rygą płonie fabryka dronów, które trafiały do Ukrainy