Śpiewak twierdzi, że PO i PiS dogadało się ws. działki przy Srebrnej. "Doszło do pewnej politycznej umowy"
Czy jako prezydent Warszawy, Jan Śpiewak, obecny radny i szef stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa, będzie walczyć o odzyskanie działki przy Srebrnej 16? Obecnie należy ona do spółki, którą kierują bliscy współpracownicy Jarosława Kaczyńskiego.
- To jest pokłosie uwłaszczenia się z lat 90. różnych środowisk i to będzie bardzo trudno odkręcić. To pokazuje, że PiS jest beneficjentem polskiej transformacji. Jako kandydat na prezydenta mogę zapewnić, że zrobię wszystko, żeby nie powstał tam kolejny wieżowiec - zadeklarował Jan Śpiewak w rozmowie z Natalią Bet.
Doszło do politycznej umowy?
Aktywista dodał, że to Hanna Gronkiewicz-Waltz zgodziła się na wyburzenie znajdującego się obecnie przy Srebrnej 16 budynku i postawienie tam wieżowca.
Mam wrażenie, że doszło do pewnej politycznej umowy między PO a PiS. PiS dostał od Hanny Gronkiewicz-Waltz zgodę na budowę wieżowca na warszawskiej Woli, właśnie w miejscu Srebrnej, a z kolei Prawo i Sprawiedliwość głosowało za projektem PO: wyburzeniem XIX-wiecznej parafii i wybudowaniem dwóch wieżowców kardynałowi Nyczowi. To było mniej więcej w tym samym czasie
- stwierdził radny, a sytuację porównał do budowy dwóch wież - jedna dla prezesa Kaczyńskiego, a druga dla kardynała Nycza, który jest jak wiadomo blisko związany z Hanną Gronkiewicz- Waltz.
Ratusz zmienia plan
Przypomnijmy. Firma Srebrna, powiązana z Prawem i Sprawiedliwością, chce wybudować 190-metrowy wieżowiec na Woli. Właściciel gruntu o budowę w tym miejscu wieżowca zabiegał od lat.
Wieżowiec, który ma powstać u zbiegu ulic Srebrnej i Towarowej, zastąpi zabytkowe pozostałości po fabryce kotłów Borman i Szwede. Pochodzący z XIX wieku budynek nie jest pod ochroną konserwatora. Fabryka została wykreślona z ewidencji zabytków z powodu dużego stopnia przekształceń. Z konserwatorskiej ekspertyzy wynikało, że to "właściwie całkowicie nowy obiekt".
O wieżowcu było też głośno w połowie 2016 roku, kiedy to warszawski ratusz na wniosek spółki Srebrna zmienił zapisy projektu planu zagospodarowania. I podniósł dopuszczalną w tym rejonie wysokość zabudowy o ponad 100 metrów. Tłumaczył wtedy, że "korektę planu poprzedziły analizy, a wysoki budynek wpisuje się w myślenie o rozszerzonym centrum miasta sięgającym do Towarowej".
Zobacz także: Wielowieyska: Niemożliwe, aby PiS nie zajął się pieniędzmi SKOK-ów, które popłynęły do Luksemburga
DOSTĘP PREMIUM
- Egzorcyści przywiązali ją do łóżka, namaszczali krocze i okaleczali krzyżem. Tortury w piwnicach kościołów
- Haiti - "upadłe państwo" bez prezydenta i parlamentu. "Struktury państwowe i przestępcze przenikają się ze sobą"
- TOK FM gra z WOŚP! Licytuj kawę do "Poranka TOK FM", udział w audycjach czy 100-letni Dostęp Premium [LISTA LICYTACJI]
- "Nigdy nie wiemy, czym może się skończyć infekcja". 31. Finał WOŚP na walkę z sepsą. "Kluczowe są sprzęt i czas"
- "Katolicyzm powinien być traktowany jak najsilniejsze narkotyki. Trzeba przed nim bronić dzieci" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- Myśliwce F-16 "same wojny nie wygrają". Gen. Bieniek studzi nastroje ws. samolotów dla Ukrainy
- AAAA Rakietę tanio sprzedam. Garażowana, niebita, nosi ślady użytkowania
- Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Trwa kolejny finał. Ile pieniędzy już zebrano?
- "Bajki o żelaznym wilku". Petr Pavel nie wciągnie Czech bardziej w wojnę. Ale ma ważną rolę do odegrania
- Czesi wybrali nowego prezydenta. Petr Pavel wygrywa w drugiej turze