Dr Spurek proponuje pytanie do referendum prezydenta Dudy: "Czy kobieta powinna być bezpieczna w swoim domu?"

- Do referendum dodajmy pytanie czy w XXI wieku kobieta powinna czuć się bezpiecznie we własnym domu - mówiła w Poranku Radia TOK FM dr Sylwia Spurek, zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich.

- Boli mnie, że jesteśmy w 2018 roku, a nadal rozmawiamy o bardzo podstawowych prawach dotyczących m.in. kobiet, niepełnosprawnych, osób LGBT - mówiła w Poranku Radia TOK FM, dr Sylwia Spurek, zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich ds. równego traktowania. 

"Chcemy całego życia"

- Żaden rząd nie rozumiał standardów dotyczących praw człowieka. Ani ten rząd nie rozumie, ani poprzednie rządy nie rozumiały. Zawsze patrzyli na prawa osób z grup wykluczonych i dyskryminowanych bardziej paternalistycznie, bardziej w kontekście pomocy społecznej, a nie w kontekście praw człowieka i równego traktowania - mówiła  w rozmowie z Dorotą Warakomską.  

Dr Spurek stwierdziła, że hasło, które jest ostatnio przypominane ze względu na rocznicę wywalczenia przez kobiety praw wyborczych "Chcemy całego życia" dotyczy nie tylko kobiet, ale wszystkich grup wykluczonych: m.in.osób niepełnosprawnych, osób starszych, osób nieheteronormatywnych. 

Co zrobić, żeby zmienić sposób myślenia polityków? 

- Edukacja. Najlepiej byłoby uczyć dzieciaki w szkole - stwierdziła dr Spurek i dodała, że RPO wysyła wiele rekomendacji, ale w zakresie równego traktowania często środowiska polityczne nie są otwarte na dialog. 

PiS nie chce konwencji antyprzemocowej

Prezydent Andrzej Duda przedstawił listę propozycji pytań do referendum. Jakie pytanie dodałaby zastępczyni RPO? 

- Czy uważasz, że kobieta w XXI wieku powinna być bezpieczna we własnym domu? - odpowiedziała dr Sylwia Spurek. 

Prowadząca Poranek, Dorota Warakomska, przypomniała, że zarówno PiS, jak i prezydent Andrzej Duda, nawoływali do niewprowadzania w życie konwencji antyprzemocowej. 

- Osoby pełniące w tym momencie funkcje publiczne nawołują do nieprzestrzegania obowiązującego prawa. Pan prezydent mówi, że nie musimy stosować konwencji. To też kwestia pani wicepremier, która chwali Zakopane za niewdrażanie ustawy mówiącej o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie - zauważyła dr Spurek i przypomniała, że konwencja przez długi czas była trzymana w zamrażarce przez poprzedni rząd. 

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM