Festiwal Malta rozpoczął się od burzenia słynnej wieży Gargamela na placu Wolności

Jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych nie tylko w Polsce, ale i Europie - Malta Festiwal trwa w Poznaniu. Hasłem tegorocznej edycji festiwalu jest Skok w Wiarę.

Wymyślili je artyści z belgijskiej grupy artystycznej Needcompany, którzy są kuratorami teatralnego wydarzenia.

- Angielskie określenie "Skok w Wiarę" oznacza skok w nieznane. Często myślimy o wierze w jej religijnym znaczeniu, które jest bardzo ważne w Polsce, ale skok w wiarę jest tak naprawdę skokiem w nieznane, a to jest definicją sztuki - tłumaczy jeden z kuratorów Jan Lauwers.

Pozostali kuratorzy Malty to Grace Ellen Barkey i Maarten Seghers. Wszyscy działają w belgijskiej grupie Needcompany. Program, który stworzyli - poprzez widowiska muzyczne i teatralne, koncerty, dyskusje i warsztaty - ma sprowokować widzów do pytania, o to, jak sztuka może nieść nadzieję.

Runęła wieża Gargamela 

Tegoroczny festiwal teatralny Malta rozpoczął się od zburzenia zbudowanej z kartonu kilkunastometrowej wieży Gargamela. Wieża swoim wyglądem ma przypominać kontrowersyjny budynek Zamku Przemysła, który powstał kilka lat temu w pobliżu Starego Rynku.

Jak tłumaczy Michał Meryczyński, szef festiwalu Malta, ironiczny zabieg ma skłonić mieszkańców do dyskusji o tym co można zrobić z prawdziwym zamkiem, który stanął na Wzgórzu Przemysła.

- Oczywiście nie chcemy burzyć prawdziwej wieży Gargamela. Nie jestem jej fanem, ale jak już wybudowaliśmy ten zamek, możemy dyskutować co z nim dalej zrobić - tłumaczy dyrektor festiwalu. 

Podczas festiwali odbędzie się również premiera sztuki "Mesjasze" w reż. Anety Groszyńskiej, inspirowanej powieścią węgierskiego artysty Gyorgiego Spiro, o której organizatorzy twierdzą, że to jedno z najważniejszych wydarzeń tegorocznej Malty.

Festiwal Maltański potrwa do 24 czerwca. W tym czasie zaplanowano 200 wydarzeń artystycznych w kilkudziesięciu miejscach Poznania.

Patronem medialnym Malty jest Radio TOK FM.

DOSTĘP PREMIUM