"Jesteśmy tu po to, żeby wypełniać pana testament". W Szczecinie odsłonięto pomnik Lecha Kaczyńskiego

- Lech Kaczyński był człowiekiem Solidarności jeszcze przed jej powstaniem. Człowiekiem Solidarności przez małe "s" i przez wielkie "S" - mówił podczas uroczystości premier Mateusz Morawiecki.

Pomnik Lecha Kaczyńskiego stanął przed siedzibą zachodniopomorskiej "Solidarności". Do tej pory wygląd monumentu owiany był tajemnicą. Jak więc będzie wyglądać pomnik? - Postać prezydenta Kaczyńskiego z brązu stoi na wysokim postumencie z granitu, który otaczają niższe granitowe postumenty ułożone w literę V, symbol zwycięskiej Solidarności, a przed postacią jest kolejny granit - pęknięty na pół, który ma symbolizować katastrofę smoleńską - opisuje reporter Radia TOK FM Sebastian Wierciak.

W uroczystości wzięli udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, szef MSWiA Joachim Brudziński, rzeczniczka PiS Beata Mazurek czy kuzyn braci Kaczyńskich - Jan Maria Tomaszewski.

- Lech Kaczyński był człowiekiem Solidarności jeszcze przed jej powstaniem. Człowiekiem Solidarności przez małe "s" i przez wielkie "S" - mówił podczas uroczystości premier Mateusz Morawiecki. - Na przykład pomagając robotnikom i starając się angażować innych, by "robotnicy nie czuli się pozostawieni. I to też zaowocowało wielkim wybuchem, wybuchem Solidarności - zaznaczył.

- Jesteśmy tu po to, żeby wypełniać pana testament - dodał. - Wierzymy, tak jak Lech Kaczyński za Zygmuntem Krasińskim, że cokolwiek będzie, cokolwiek się stanie, jedno wiem tylko: sprawiedliwość będzie, jedno wiem tylko: Polska zmartwychwstanie - powiedział premier.

Walka radnych z wojewodą

Nie wszyscy mieszkańcy Szczecina pomysłem postawienia w mieście pomnika zmarłego prezydenta są zachwyceni. Uchwała o budowie monumentu została przegłosowana przez radę miasta w lipcu 2015 roku, głównie głosami radnych Prawa i Sprawiedliwości. Wówczas na miejsce jego lokalizacji wybrano okolice XVIII wiecznej Bramy Królewskiej. 

Ówczesny wojewoda zachodniopomorski - Marek Tałasiewicz - miał jednak w tej kwestii odmienne zdanie. Uznał, że o ile nic nie stoi na przeszkodzie samej budowie pomnika, to jednak wybrane miejsce budowy jest prawnie niedopuszczalne: stoi w sprzeczności z miejscowym planem zagospodarowania. Według niego, na terenach przy zabytkowej Bramie Królewskiej (obecnie skwerze im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego), obowiązuje zakaz wprowadzania nowej zabudowy, za wyjątkiem obiektów podziemnych.

Wówczas, z pomocą przyszła szczecińska Solidarność, która zaproponowała teren wokół swojej siedziby przy al. Wojska Polskiego jako nowe miejsce lokalizacji. 

Pół tysiąca pomników

W Polsce stoi 462 pomniki smoleńskie. Przybierają różne formy: od upamiętniających drzew i głazów po pomniki i obeliski. Pierwsza kamienna tablica została ustawiona na malborskim cmentarzu dwa dni po rozbiciu się prezydenckiego samolotu w 2010 roku. 

Jednym z najbardziej oryginalnych pomników dotyczących katastrofy smoleńskiej pokazał w przededniu ósmej rocznicy katastrofy smoleńskiej Paweł Althamer. Była to podobizna Lecha Kaczyńskiego wyrzeźbiona w pniu brzozy. 

DOSTĘP PREMIUM