Romaszewska: Mówienie, że nasz prezydent łamie konstytucję, to po prostu skandal i draństwo

- Mówienie, że nasz prezydent łamie konstytucję, to po prostu skandal i draństwo. Bo tak moim zdaniem nie jest - oceniła doradczyni prezydenta Andrzeja Dudy.

W Poranku Radia TOK FM Zofia Romaszewska, doradczyni prezydenta ds. społecznych, odniosła się do swojej niedawnej wypowiedzi, jakoby prezydent "łamał konstytucję mniej".

"Prezydent nie łamie konstytucji"

- Prezydent Andrzej Duda nie łamie konstytucji - stwierdziła Romaszewska w rozmowie z Dominiką Wielowieyską.

- Chciałam wyrazić pewien skrót myślowy, który zrobiłam dosyć niezręcznie w tamtym momencie. Polega on na tym, że jakby stosowano te kryteria, które opozycja stosuje w tej chwili do naszego obecnego prezydenta, to łamanie konstytucji przy pomocy tych kryteriów, mogłoby się okazać znacznie większe. Mówienie, że nasz prezydent łamie konstytucję, to po prostu skandal i draństwo. Bo tak moim zdaniem nie jest - stwierdziła Zofia Romaszewska. 

- Dlaczego to jest skandal, skoro konstytucja mówi, że prezes Sądu Najwyższego ma sześcioletnią kadencję, a prezydent podpisał ustawę, która łamie tę kadencję? - dopytywała prowadząca Dominika Wielowieyska.

- Jestem zdziwiona, że prezes SN w ogóle nie została z tego swojego stanowiska usunięta już dużo wcześniej. Również w konstytucji jest powiedziane, że oni [sędziowie -red.] powinni być poza walką polityczną, którą toczą z całej duszy, a pani prezes po prostu jest na czele - oceniła. 

"Nie każda osoba może być prezesem"

Dziennikarka zaprotestowała jednak, przypominając, że najpierw została stworzona ustawa łamiąca konstytucję, a dopiero potem zostały zorganizowane marsze w obronie sądów.

- Nie każda osoba może być prezesem. Przepraszam tutaj oczywiście panią prezes, bo ma prawo do swoich poglądów politycznych, ale jeżeli ona ma taki temperament, to po prostu nie może być prezesem. To, że sędziowie mają być apolityczni, też jest zapisane w konstytucji - tłumaczyła swoje stanowisko Romaszewska.

Prowadząca dopytywała, czy zdaniem Romaszewskiej w momencie, kiedy Małgorzata Gersdorf nie uzna złamania swojej kadencji i przyjdzie pod SN, to policja ma jej nie wpuścić do gabinetu?

- Ciekawa jestem, co zrobi władza wykonawcza. Jak musi [to Gersdorf - red.], niech siedzi. Powinna nie mieć żadnej władzy. Ma mieć tylko pokój i krzesło, żeby się nie denerwowała.

"Trzeba dawać 700 plus, a być może 400 plus"

Była opozycjonistka odniosła się również do propozycji pytań referendalnych Andrzeja Dudy. Doradczyni prezydenta nie popiera zadawania pytania o wpisanie do konstytucji wieku emerytalnego ani zapisu o 500 plus.

Stwierdziła też, że pytania o sprawy społeczne nie powinny paść, ponieważ "zmieniają się one z biegiem lat".

- To jest też jedno z pytań [pytanie o 500 Plus - red.], które jest pytaniem typu społecznego. Bo być może trzeba dawać 700 plus, a być może 400 plus, a być może w ogóle nic nie trzeba dawać, albo podwoić pensje - tłumaczyła doradczyni.

Prowadząca dopytywała zatem, dlaczego prezydent zdecydował się zaproponować takie właśnie pytania.

- Trudno mi powiedzieć. Nie uczestniczyłam w ich tworzeniu - stwierdziła była opozycjonistka i przyznała, że pytania zobaczyła, dopiero kiedy zostały publicznie ogłoszone.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (186)
Romaszewska: Mówienie, że nasz prezydent łamie konstytucję, to po prostu skandal i draństwo
Zaloguj się
 • waldus059

  Oceniono 48 razy 42

  Ja już sie nie dziwie, że dupa podejmuje takie decyzje jakie podejmuje. No bo majć takie debilki za doradców trudno na mądra podpowiedz. To stara sklerotyczka powinna siedzieć w domu opieki społecznej i klepać zdrowaśki razem z córcią też zapraszaną do niezależnych mediów a idiotka jakich mało

 • oko2009

  Oceniono 34 razy 32

  Jak mówi, że prezydent nie łamie konstytucji to znaczy, że tak jest. A zna się na prawie konstytucyjnym jak mało kto. Przecież ukończyła fizykę.

 • evergreen111

  Oceniono 27 razy 25

  Pani Romaszewska, mówienie że WASZ prezydent nie łamie konstytucji, to KŁAMSTWO!

 • bob_59

  Oceniono 29 razy 25

  Teraz Romaszewska też jest w opozycji.
  W opozycji do zdrowego rozsądku...

 • stef0909

  Oceniono 28 razy 22

  Już się babci resztki mózgownicy zlasowały - takie starsze i stetryczałe panienki powinny milczeć a nie ośmieszać się do bólu! ta rodzina tak ma małżonek zgłupiał przed śmiercią a córuchna się kompromituje na każdym kroku - pisowska zaczadzona ferajna....

 • martianenvoy

  Oceniono 24 razy 20

  Przykro to mówić, ale ta stara kobieta, podobnie jak jej zmarły mąż, nieformalny rzecznik kibolstwa stadionowego, nie powinna zabierać głosu w sprawach, w których się nie orientuje, albo w których po prostu kłamie, nazywając spór o wartości konstytucyjne politycznym.

 • 13sw

  Oceniono 22 razy 18

  Problemem nie jest to, że pani Romaszewska bez wahania kłamie i wypowiada się bez posiadania choć imitacji argumentów. Ani nawet to, że ta kobieta powie wszystko i poprze największą bzdurę, a potem zmieni własne zdanie trzy razy - wszystko dla korzyści karmiącej ją ręki.

  Problemem jest to, że pani Zofia Romaszewska jest po prostu głupia i wypowiada się na tematy o których nie ma pojęcia, i z reguły nawet nie mówi swoich bzdur z cynizmu, ale w to chyba wierzy.

  Wolno człowiekowi być głupim i to nie jest jej wina, że się taka urodziła. Ale już jej winą jest to, że zamiast siedzieć cicho i zapisać się dobrze w historii swoją przeszłą odwagą, to ona z tą swoją głupotą obnosi się gdzie może i po prostu ośmiesza samą siebie.

  W efekcie Polacy ją zapamiętają, jako głupią Zośkę, której braki intelektualne w dodatku kazały jej popierać otwarcie zdradę Rzeczypospolitej. Głupotę można by jej wybaczyć, ale zdradę Polski - już nie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX