Romaszewska: Mówienie, że nasz prezydent łamie konstytucję, to po prostu skandal i draństwo

- Mówienie, że nasz prezydent łamie konstytucję, to po prostu skandal i draństwo. Bo tak moim zdaniem nie jest - oceniła doradczyni prezydenta Andrzeja Dudy.

W Poranku Radia TOK FM Zofia Romaszewska, doradczyni prezydenta ds. społecznych, odniosła się do swojej niedawnej wypowiedzi, jakoby prezydent "łamał konstytucję mniej".

"Prezydent nie łamie konstytucji"

- Prezydent Andrzej Duda nie łamie konstytucji - stwierdziła Romaszewska w rozmowie z Dominiką Wielowieyską.

- Chciałam wyrazić pewien skrót myślowy, który zrobiłam dosyć niezręcznie w tamtym momencie. Polega on na tym, że jakby stosowano te kryteria, które opozycja stosuje w tej chwili do naszego obecnego prezydenta, to łamanie konstytucji przy pomocy tych kryteriów, mogłoby się okazać znacznie większe. Mówienie, że nasz prezydent łamie konstytucję, to po prostu skandal i draństwo. Bo tak moim zdaniem nie jest - stwierdziła Zofia Romaszewska. 

- Dlaczego to jest skandal, skoro konstytucja mówi, że prezes Sądu Najwyższego ma sześcioletnią kadencję, a prezydent podpisał ustawę, która łamie tę kadencję? - dopytywała prowadząca Dominika Wielowieyska.

- Jestem zdziwiona, że prezes SN w ogóle nie została z tego swojego stanowiska usunięta już dużo wcześniej. Również w konstytucji jest powiedziane, że oni [sędziowie -red.] powinni być poza walką polityczną, którą toczą z całej duszy, a pani prezes po prostu jest na czele - oceniła. 

"Nie każda osoba może być prezesem"

Dziennikarka zaprotestowała jednak, przypominając, że najpierw została stworzona ustawa łamiąca konstytucję, a dopiero potem zostały zorganizowane marsze w obronie sądów.

- Nie każda osoba może być prezesem. Przepraszam tutaj oczywiście panią prezes, bo ma prawo do swoich poglądów politycznych, ale jeżeli ona ma taki temperament, to po prostu nie może być prezesem. To, że sędziowie mają być apolityczni, też jest zapisane w konstytucji - tłumaczyła swoje stanowisko Romaszewska.

Prowadząca dopytywała, czy zdaniem Romaszewskiej w momencie, kiedy Małgorzata Gersdorf nie uzna złamania swojej kadencji i przyjdzie pod SN, to policja ma jej nie wpuścić do gabinetu?

- Ciekawa jestem, co zrobi władza wykonawcza. Jak musi [to Gersdorf - red.], niech siedzi. Powinna nie mieć żadnej władzy. Ma mieć tylko pokój i krzesło, żeby się nie denerwowała.

"Trzeba dawać 700 plus, a być może 400 plus"

Była opozycjonistka odniosła się również do propozycji pytań referendalnych Andrzeja Dudy. Doradczyni prezydenta nie popiera zadawania pytania o wpisanie do konstytucji wieku emerytalnego ani zapisu o 500 plus.

Stwierdziła też, że pytania o sprawy społeczne nie powinny paść, ponieważ "zmieniają się one z biegiem lat".

- To jest też jedno z pytań [pytanie o 500 Plus - red.], które jest pytaniem typu społecznego. Bo być może trzeba dawać 700 plus, a być może 400 plus, a być może w ogóle nic nie trzeba dawać, albo podwoić pensje - tłumaczyła doradczyni.

Prowadząca dopytywała zatem, dlaczego prezydent zdecydował się zaproponować takie właśnie pytania.

- Trudno mi powiedzieć. Nie uczestniczyłam w ich tworzeniu - stwierdziła była opozycjonistka i przyznała, że pytania zobaczyła, dopiero kiedy zostały publicznie ogłoszone.

DOSTĘP PREMIUM