Smolar: Petru się skompromitował. Dramatyczny schyłek Nowoczesnej zaczął się za jego czasów

- Po wyborach Nowoczesna zapowiadała się znakomicie. Teraz tendencja jest schyłkowa - mówi Aleksander Smolar i przyznaje, że nie wierzy w Inicjatywę Petru. Krytykuje też strategię PO w obliczu konfliktu z Unią.

Prof. Aleksander Smolar, prezes Fundacji Batorego, nie wierzy w odrodzenie Nowoczesnej, która przeżyła w ostatnich miesiącach szereg kryzysów. Partię opuścili jej czołowi politycy: Joanna Scheuring Wielgus, Joanna Schmidt i Ryszard Petru.

- Po wyborach Nowoczesna zapowiadała się znakomicie. Kobiety w kierownictwie odegrały poważną rolę, gdy Platforma przeżywała głęboki kryzys. Teraz tendencja jest raczej schyłkowa - mówi publicysta.

Prof. Smolar nie widzi przyszłości przed Inicjatywą Petru, nowym projektem posła. - On sam się skompromitował. Dramatyczny schyłek Nowoczesnej zaczął się za jego czasów - twierdzi w Poranku Radia TOK FM.

Liberałowie tracą w całej Europie

Według komentatora partie liberalne tracą obecnie w całej Europie, a poparcie zdobywają ugrupowania takie jak PiS.- Ta partia centralizuje władzę, ogranicza jej 3-podział. Zlikwidowana została władza ustawodawcza, a wykonawczą przeniesiono albo na Nowogrodzką, albo na Żoliborz, albo do szpitala - mówi.

Czytaj też: Polska dostanie od UE mniej pieniędzy. Kwaśniewski: Wynika to z naszej osłabionej pozycji

Profesor skrytykował również strategię, jaką Platforma Obywatelska przyjęła wobec konfliktu rządu z Unią Europejską. - Schetyna i Trzaskowski mówią o tym, że odmrożą finanse z UE. Brak w tym pedagogiki demokratycznej: wytłumaczenia, że nie jest tak, iż "mamy lepsze stosunki, to są nasi koledzy, więc załatwimy ten szmal" - komentuje publicysta w audycji Jana Wróbla.

Retoryka PO to "przekupstwo wyborcze"

- UE nie może pozbawić Polski środków, ale może je zamrozić tak, że ich wykorzystanie będzie zależało od wypełnienia pewnych norm europejskich. Brakuje sygnału ze strony PO, że jak wróci, to przywróci normy prawa i znikną powody dla których te środki zamrożono - mówi prof. Smolar.

- A zamiast tego Platforma mówi "chcesz kasy, głosuj na nas" - odpowiada prowadzący, retorykę PO nazywając "przekupstwem wyborczym". Według prof. Smolara będzie ona nieskuteczna.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM