Smolar: Petru się skompromitował. Dramatyczny schyłek Nowoczesnej zaczął się za jego czasów

- Po wyborach Nowoczesna zapowiadała się znakomicie. Teraz tendencja jest schyłkowa - mówi Aleksander Smolar i przyznaje, że nie wierzy w Inicjatywę Petru. Krytykuje też strategię PO w obliczu konfliktu z Unią.

Prof. Aleksander Smolar, prezes Fundacji Batorego, nie wierzy w odrodzenie Nowoczesnej, która przeżyła w ostatnich miesiącach szereg kryzysów. Partię opuścili jej czołowi politycy: Joanna Scheuring Wielgus, Joanna Schmidt i Ryszard Petru.

- Po wyborach Nowoczesna zapowiadała się znakomicie. Kobiety w kierownictwie odegrały poważną rolę, gdy Platforma przeżywała głęboki kryzys. Teraz tendencja jest raczej schyłkowa - mówi publicysta.

Prof. Smolar nie widzi przyszłości przed Inicjatywą Petru, nowym projektem posła. - On sam się skompromitował. Dramatyczny schyłek Nowoczesnej zaczął się za jego czasów - twierdzi w Poranku Radia TOK FM.

Liberałowie tracą w całej Europie

Według komentatora partie liberalne tracą obecnie w całej Europie, a poparcie zdobywają ugrupowania takie jak PiS.- Ta partia centralizuje władzę, ogranicza jej 3-podział. Zlikwidowana została władza ustawodawcza, a wykonawczą przeniesiono albo na Nowogrodzką, albo na Żoliborz, albo do szpitala - mówi.

Czytaj też: Polska dostanie od UE mniej pieniędzy. Kwaśniewski: Wynika to z naszej osłabionej pozycji

Profesor skrytykował również strategię, jaką Platforma Obywatelska przyjęła wobec konfliktu rządu z Unią Europejską. - Schetyna i Trzaskowski mówią o tym, że odmrożą finanse z UE. Brak w tym pedagogiki demokratycznej: wytłumaczenia, że nie jest tak, iż "mamy lepsze stosunki, to są nasi koledzy, więc załatwimy ten szmal" - komentuje publicysta w audycji Jana Wróbla.

Retoryka PO to "przekupstwo wyborcze"

- UE nie może pozbawić Polski środków, ale może je zamrozić tak, że ich wykorzystanie będzie zależało od wypełnienia pewnych norm europejskich. Brakuje sygnału ze strony PO, że jak wróci, to przywróci normy prawa i znikną powody dla których te środki zamrożono - mówi prof. Smolar.

- A zamiast tego Platforma mówi "chcesz kasy, głosuj na nas" - odpowiada prowadzący, retorykę PO nazywając "przekupstwem wyborczym". Według prof. Smolara będzie ona nieskuteczna.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (12)
Aleksander Smolar z Fundacji Batorego: Ryszard Petru się skompromitował. Dramatyczny schyłek Nowoczesnej zaczął się za jego czasów
Zaloguj się
 • f1909

  Oceniono 4 razy 4

  Dramatyczny schyłek tej partyjnej wydmuszki powstał już w momencie jej powołania między innymi przez takich ludzi jak Pan Smolar !? -- To miała być łajba ratownicza dla tonącej platformy ale okazało się że łajba była dziurawa i poszła na dno a platforma wciąż dryfuje gdzieś ? - bez określonego celu !

 • antygazeta2

  Oceniono 7 razy 3

  tęsknię za rysiem i asią.

 • hotin

  Oceniono 7 razy 3

  Jak to dobrze dla PO,że ma takich obrońców jak Smolar czy Giertych.Brawo i Alleluja z wami.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 2

  N. to jest problem dla postpeerelu, ten naturalny wielokrotnie wczesniej przeprowadzany rebrand po p prostu nie wypalil. Nie chodzi jedynie o niedomogi intelektualne mlodych kadr starego politbiura, cos sie rowniez zmienilo w swiadomosci spoleczenstwa, proste sztuczki marketingowe juz nie dzialaja podobnie jak reklamy z gadajacymi mopami szczotkami czy warzywami. Moze gdyby wczesniej udalo sie zbudowac charyzme jak w przypadku tuska ktory z szmondaka zostal w koncu wytrenowany na gadajacego mopa z charyzma.

 • Google mnie wkurza

  Oceniono 5 razy 1

  Toż właśnie mamy ten trójpodział władzy! Nowogrodzka - Żoliborz - szpital !!!

  To tak jak Bóg - jeden w Trójcy!

 • dert4

  Oceniono 3 razy 1

  Smolar dał jasny przekaz.
  Rysiu nie dostanie, nawet jednej sorosowej szekli.

 • tomaselli

  Oceniono 2 razy 0

  Jezeli polityk , nawet taki domorosly jak Petru, idzie za glosem fiuta , to takie sa tego konsekwencje.

 • eski57

  Oceniono 2 razy 0

  „liberalizm - system poglądów oparty na indywidualistycznej koncepcji człowieka , dążący do zagwarantowania swobody działania jednostkom i usunięciem interwencji państwa” -
  LIBERALNO – SPOŁECZNI czyli ; partia liberalna działająca na rzecz społeczeństwa - , i owocami swej działalności zamierza obdzielać słabszych - coś z pozytywizmu , ale czy to wystarczy do przekonania wyborców po wielu wpadkach p. Petru – zwłaszcza braku zdolności do kompromisu – wątpię , czy z nową partią przekroczy próg wyborczy … i TYM sposobem pomoże PiS-owi uzyskać lepszy wynik ! - może powrót do koalicji PO- N będzie bardziej racjonalny ?

 • siwywaldi

  Oceniono 12 razy 0

  Prawda jest taka, że uważałem Petru za kogoś mądrzejszego i reprezentującego WYŻSZĄ klasę niż pajac Palikot. Tymczasem facet, nie dość że zachłysnął się splendorami jakie daje władza, to w momencie, w którym powinien się już pilnować, pozwolił, by zaczął nim rządzić fiut. I wtedy oślepł, ogłuchł i zaczął zachowywać się jak pies który poczuł mającą ruję sukę.
  Dlatego dziś kończy, w dodatku w mocno żałosnym stylu. I dobrze mu tak. :-(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX