Johann: Nie wyobrażam sobie, żeby prezydent nie znalazł kandydata na prezesa Sądu Najwyższego

"Nie widzę powodów, żeby traktować sędziego Iwulskiego wyjątkowo." Wiesław Johann tłumaczy, co się stanie, jeśli zastępujący prezes Gersdorf Józef Iwulski nie dostarczy zaświadczenia o stanie zdrowia.

Kilka dni temu Jacek Żakowski zrugał na antenie TOK FM byłego sędziego Trybunału Konstytucyjnego, a obecnie wiceprzewodniczącego zmienionej przez PiS Krajowej Rady Sądownictwa, Wiesława Johanna. Ten bowiem przekonywał, że trzeba było zaryzykować zmiany w SN. Teraz panowie spotkali się w studio. 

"Troska prezydenta" 

Podczas rozmowy poruszono m.in. sprawę zaświadczenia o stanie zdrowia, które do dzisiaj (10 lipca) powinien złożyć sędzia Józef Iwulski, aktualnie pełniący obowiązki I prezesa Sądu Najwyższego. W tej roli zastępuje Małgorzatę Gersdorf, która aktualnie przebywa na urlopie. 

- To jest wymóg ustawowy. Myślę, że na dzisiejszym posiedzeniu KRS wniosek będzie rozpoznany i skierowany do prezydenta. Przepisy są jednoznaczne: Do chęci przedłużenia swojej obecności w SN, wymagane jest zaświadczenie o stanie zdrowia - mówił w Poranku Radia TOK FM wiceprzewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa, Wiesław Johann, dodając: 

- Nie widzę powodów, żeby traktować pana Iwulskiego wyjątkowo, inaczej niż każdego innego sędziego. Jeżeli to będzie wniosek niezawierający podstawowych formalnych wymogów, to będzie potraktowany negatywnie. 

Jak zaznaczył Wiesław Johann, wówczas prezydent wyznaczy szefa SN.

- Zdaje się, że żaden z sędziów, którzy są w Sądzie Najwyższym, nie miał ochoty, na objęcie tej funkcji - zareagował na to Jacek Żakowski. 

- Tego to ja nie wiem. To już jest troska prezydenta. Nie wyobrażam sobie, żeby prezydent nie znalazł kandydata na prezesa Sądu Najwyższego - odpowiedział z kolei sędzia. 

Przypomnijmy. Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym, której zapisy weszły w życie 3 lipca, sędziowie SN, którzy skończyli 65 lat, do 3 kwietnia musieli wystosować do Andrzeja Dudy prośbę o zgodę na dalsze orzekanie. Ci, którzy tego nie zrobili albo spotkają się z odmową, według ustawy przechodzą przymusowo w stan spoczynku. 

Czytaj też: Sędzia Iwulski: My wiemy, że prof. Gersdorf jest I Prezes Sądu Najwyższego

"Żaby pękają ze śmiechu"

Pod koniec rozmowy panowie skrócili dystans. I przypomnieli słuchaczom, że znają się od około 40 lat. Wiceprzewodniczący KRS w czasach PRL wielokrotnie bronił przed sądem opozycjonistów. Był również adwokatem Żakowskiego. 

- Może Wam ten Sąd Najwyższy nie jest potrzebny? Wystarczy prezes najwyższy? - zapytał przewrotnie dziennikarz. 

- Nie lubię, jak polityka miesza się do wymiaru sprawiedliwości. To zawsze było moją dewizą. Prezes Kaczyński jest prezesem partii politycznej. Nie ma żadnego wpływu na funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości - podkreślił Wiesław Johann. 

- Jedzie mi tramwaj przez oko? Widzisz jakiś duży czerwony obiekt? Jak mówisz, że prezes nie ma żadnego wpływu na działanie wymiaru sprawiedliwości, to żaby pękają ze śmiechu - odpowiedział w odwecie dziennikarz. 

Wiceprzewodniczący KRS zaznaczył, że we wprowadzanych zmianach nie chodzi o likwidację Sądu Najwyższego. 

- Jestem przywiązany do tego systemu, który obecnie funkcjonuje. Jestem głęboko przekonany, że jest sprawny. Choć oczywiście są pewne zastrzeżenia, że postępowania prowadzone są bardzo długo - podkreślił były sędzia Trybunału Konstytucyjnego. 

Czytaj też: Jak to było z orzekaniem sędziego Iwulskiego w sprawie opozycjonistów w PRL? "Jest przekłamanie"

Johann: Nie wyobrażam sobie, żeby prezydent nie znalazł kandydata na prezesa SN

Czego jeszcze dowiesz się z tej rozmowy? Posłuchaj!

 • Czy obóz dobrej zmiany chce zlikwidować Sąd Najwyższy? 
 • Jak KRS poradzi sobie z dużą liczbą kandydatów na sędziów SN?
 • Ile czasu potrwa rozpatrzenie wszystkich kandydatur?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (55)
Johann: Nie wyobrażam sobie, żeby prezydent nie znalazł kandydata na prezesa Sądu Najwyższego
Zaloguj się
 • Marek Trybut

  Oceniono 32 razy 24

  "Prezes Kaczyński jest prezesem partii politycznej. Nie ma żadnego wpływu na funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości - podkreślił Wiesław Johann."

  Czy Johann dostarczył zaświadczenie, ze jest w pełni władz umysłowych?

 • endrju1521

  Oceniono 23 razy 17

  Nie wyobrażam sobie, aby sędzia był tak głupim sługusem Kaczyńskiego,

  aby publiczne obnażać swoją nieznajomość konstytucji !

  To jeszcze jeden z tych głupków, który potrzebuje orzeczenia

  Trybunału, że art. 183. ust. 3. Konstytucji, jest zgodny z Konstytucją.

 • rozdeptany_przez_pis_robak

  Oceniono 22 razy 12

  Pytanie powinno brzmieć. Dlaczego k u r w a Wiesiek na stare lata zostałeś łajdakiem. Umoczyłeś swoją przeszłość w g ó w n i e. Ta rozmowa była wg mnie żenująca. Takie ciuciuruciu starych kumpli o niczym.

 • getz54

  Oceniono 20 razy 12

  Niesamowicie załosna postac z tego człowieka. Jest on konglomeratem róznych komunistycznych doświadczen i zachowań made in PRL. Typowy ,,marcowy,, docent, do tego węzłowisko kompleksów. Najbardziej uwiera go brak wykształcenia, Tacy ludzie właśnie, jak Przyłębska, Muszyński, Johann, Obajtek, dyrektorzy stadnin koni arabskich, stanowią rezerwuar kadr dla dobrejzmiany. Ten człowiek nie ma poza tym zadnej klasy, sposób w jaki zakpił sobie z nazwiska sędziego Zurka, tylko dla chwilowego poklasku, poklepania po plecach, bo nawet u słuchaczy wzbudził niesmak propozycją posprzątania gabinetu po zurku. PiS to jest po prostu stan umysłu, tam większośc ludzi dotkniętych jest dwubiegunową chorobą kolana. Zdarza się.

 • polak66maly

  Oceniono 8 razy 8

  pewnie sadzi po sobie, on by nie odmowil.

 • staq

  Oceniono 14 razy 8

  Oto jak na naszych oczach człowiek zasłużonej PRL-owskiej opozycji traci twarz, honor i cały swój dorobek.

 • earthboundmisfit

  Oceniono 8 razy 6

  "Choć oczywiście są pewne zastrzeżenia, że postępowania prowadzone są bardzo długo"

  Jak pokazuje przykład Trybunału Konstytucyjnego, w "nowym" Sądzie Najwyższym postępowania będą prowadzone jeszcze dłużej. Więc raczej chodzi wyłącznie o wymianę kadry na swojaków, panie sędzio.

 • lina555

  Oceniono 10 razy 6

  Jak można się tak zeszmacić?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX