Prof. Marcin Matczak: Władza PiS chce walczyć z ustrojem komunistycznym, a wraca do tego systemu

- Władza PiS dąży do jedynowładztwa. Chce być antykomunistyczna, a wraca do ustroju, który jest ściśle komunistyczny - mówił w Poranku Radia TOK FM prof. Marcin Matczak z UW.

Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera stwierdził wczoraj (10 lipca), że w tej chwili nie ma I prezesa Sądu Najwyższego. Jest tylko osobą pełniąca jego obowiązki i teraz jest to sędzia Józef Iwulski. 

Prof. Matczak: emeryt nie może być na urlopie

Prof. Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji UW stwierdził jednak, że I prezesem jest nadal prof. Małgorzata Gersdorf. Na poparcie tego podał jedną z prawniczych zasad o pełnomocnictwie. 

- Jest stara prawnicza zasada: nikt nie może przenieść na kogoś więcej praw niż sam posiada. Tylko dlatego sędzia Iwulski może teraz pełnić obowiązki I prezesa: bo dostał to umocowanie od pani Gersdorf. Poza tym prezes Gersdorf jest na urlopie, a ktoś, kto jest na emeryturze nie może być na urlopie - mówił w Poranku Radia TOK FM profesor. 

Czu Trybunał Sprawiedliwości UE może zablokować proces zmian w polskim sądownictwie? - pytał prowadzący program Piotr Kraśko. 

- Teraz będziemy mieć wyścig z czasem. Kto będzie szybszy: czy prezydent Duda z powołaniem nowych sędziów czy TSUE. Liczymy, że TSUE postawi tamę tej procedurze, tak jak zrobił w przypadku Puszczy Białowieskiej. Ale żeby to zrobić musi zdążyć ze swoim postanowieniem o zabezpieczeniu przed powołaniem nowych sędziów - tłumaczył prof. Matczak.

Profesor wyjaśniał, że jeżeli procedura przed Krajową Radą Sądownictwa będzie się toczyła normalnym trybem, wówczas sędziowie powinni zostać powołani dopiero jesienią. Wtedy TSUE będzie mieć zaś czas na interwencję jeszcze we wrześniu. 

- To jak zachowa się KRS i pan prezydent będzie pokazywać czy mamy szacunek dla UE. Dobrze byłoby procedurę wyboru sędziów zamrozić, nie przyśpieszać - stwierdził gość TOK FM. 

Prof. Matczak: PiS chce wrócić do ustroju komunistycznego

- Po to konstytucja ustala kadencyjność I prezes SN, aby nie było można jej przerwać. Nie może to nastąpić z zewnątrz. Tylko siła wyższa może mieć na to wpływ np. śmierć. Prezes Kaczyński nie rozumie niezależności sądownictwa. Nie rozumie, że nie można ingerować w jej funkcjonowanie - stwierdził prof. Marcin Matczak oraz dodał: - Ta władza po prostu tego nie rozumie i chce przejść do jedynowładztwa, jak w komunizmie. Nie rozumieją trójpodziału władzy. 

Zapisy konstytucji PRL z 1952 roku nie zapewniały właśnie trójpodziału władzy. Najwyższą władzą był wtedy Sejm, czyli partia. - Jak słyszę polityków PiS, którzy mówią, że nie może być tak, że jest władza sądownicza, która jest poza kontrolą społeczną i trzeba taką kontrolę ustanowić, to przecież ma być to Sejm i chodzi im o powrót do PRL-u - mówił prowadzący program Piotr Kraśko. 

- Dokładnie tak. W ramach walki z komunizmem wracamy do komunizmu - stwierdził profesor oraz wyjaśnił: - Sytuacja skupienia władzy w jednym ręku jest śmiertelnie niebezpieczna dla społeczeństwa. Pokazała to III Rzesza i Związek Sowiecki. Trójpodział władzy jest kluczowym elementem naszej konstytucji. Władza PiS cynicznie nie chce tego zrozumieć, ponieważ dąży do jedynowładztwa. 

- Władza, która chce być antykomunistyczna, wraca do ustroju, który jest ściśle komunistyczny - podsumował profesor. 

Czytaj też: Johann: Nie wyobrażam sobie, żeby prezydent nie znalazł kandydata na prezesa Sądu Najwyższego

Prof. Matczak: Emerytka nie może być na urlopie. I prezes SN jest Małgorzata Gersdorf

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (59)
Prof. Marcin Matczak: Władza PiS chce walczyć z ustrojem komunistycznym, a wraca do tego systemu
Zaloguj się
 • glit64

  Oceniono 26 razy 18

  Rozumieja, rozumieją. Rozumieją też, ze w kraju bez inwestycji, bez kontaków z zagranicą, bez własnych rozwiazan, patentów, technologi, nie majacym NIC do zaoferowania NIKOMU po godziwej cenie że aby przetrwac, nalezy trzymac sie aktualnego Przewodnika. Dkatego namnozyło sie tyle swiń zgadzajacych sie ze bałe jest czarne i na odwrót. z tym sie nie da walczyc. po prostu. nie da.

 • guru133

  Oceniono 21 razy 15

  Widać Kaczyński nie potrafi oderwać się od swoich korzeni, czyli ojca komunisty.

 • earthboundmisfit

  Oceniono 16 razy 14

  "Prezes Kaczyński nie rozumie niezależności sądownictwa."

  On ją doskonale rozumie. Dlatego chce sądownictwo uzależnić od własnych decyzji pod płaszczykiem "obywatelskiego nadzoru". Gdyby tego nie rozumiał, olałby sądy kompletnie.

  A swoją drogą gratulacje dla profesora Matczaka za cierpliwośc w punktowaniu bzdur jakimi raczył go rzecznik tzw. "KRS" Mitera przedwczoraj w TVN. Mitera zbłaźnił sie jeszcze bardziej niz kiedyś Ast przed Trybunałem Konstytucyjnym.

 • vomitorium1

  Oceniono 13 razy 13

  "Władza PiS chce walczyć z ustrojem komunistycznym, a wraca do tego systemu"
  władza pis
  to pan prezes
  jarosław rajmundowicz
  ("Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci")

 • jaja-kaczora

  Oceniono 12 razy 10

  Kaczpr to jest dopiero bohater, 30 lat po upadku komuny chce rozpoczac walke z nia! To jest prawdziwe BOHATERSTWO. Trzeba mu KRZYZ WALECZNYCH za to dac!

 • jaja-kaczora

  Oceniono 11 razy 9

  Jak niektorzy walczyli z komuna to sie Jarek zwany Kaczka skutecznie pod mamusi sukienka schowal.

 • trzyminuty

  Oceniono 9 razy 9

  PiS? I like It! Władimir Wladimirowicz

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX