Prof. Marcin Matczak: Władza PiS chce walczyć z ustrojem komunistycznym, a wraca do tego systemu

- Władza PiS dąży do jedynowładztwa. Chce być antykomunistyczna, a wraca do ustroju, który jest ściśle komunistyczny - mówił w Poranku Radia TOK FM prof. Marcin Matczak z UW.

Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera stwierdził wczoraj (10 lipca), że w tej chwili nie ma I prezesa Sądu Najwyższego. Jest tylko osobą pełniąca jego obowiązki i teraz jest to sędzia Józef Iwulski. 

Prof. Matczak: emeryt nie może być na urlopie

Prof. Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji UW stwierdził jednak, że I prezesem jest nadal prof. Małgorzata Gersdorf. Na poparcie tego podał jedną z prawniczych zasad o pełnomocnictwie. 

- Jest stara prawnicza zasada: nikt nie może przenieść na kogoś więcej praw niż sam posiada. Tylko dlatego sędzia Iwulski może teraz pełnić obowiązki I prezesa: bo dostał to umocowanie od pani Gersdorf. Poza tym prezes Gersdorf jest na urlopie, a ktoś, kto jest na emeryturze nie może być na urlopie - mówił w Poranku Radia TOK FM profesor. 

Czu Trybunał Sprawiedliwości UE może zablokować proces zmian w polskim sądownictwie? - pytał prowadzący program Piotr Kraśko. 

- Teraz będziemy mieć wyścig z czasem. Kto będzie szybszy: czy prezydent Duda z powołaniem nowych sędziów czy TSUE. Liczymy, że TSUE postawi tamę tej procedurze, tak jak zrobił w przypadku Puszczy Białowieskiej. Ale żeby to zrobić musi zdążyć ze swoim postanowieniem o zabezpieczeniu przed powołaniem nowych sędziów - tłumaczył prof. Matczak.

Profesor wyjaśniał, że jeżeli procedura przed Krajową Radą Sądownictwa będzie się toczyła normalnym trybem, wówczas sędziowie powinni zostać powołani dopiero jesienią. Wtedy TSUE będzie mieć zaś czas na interwencję jeszcze we wrześniu. 

- To jak zachowa się KRS i pan prezydent będzie pokazywać czy mamy szacunek dla UE. Dobrze byłoby procedurę wyboru sędziów zamrozić, nie przyśpieszać - stwierdził gość TOK FM. 

Prof. Matczak: PiS chce wrócić do ustroju komunistycznego

- Po to konstytucja ustala kadencyjność I prezes SN, aby nie było można jej przerwać. Nie może to nastąpić z zewnątrz. Tylko siła wyższa może mieć na to wpływ np. śmierć. Prezes Kaczyński nie rozumie niezależności sądownictwa. Nie rozumie, że nie można ingerować w jej funkcjonowanie - stwierdził prof. Marcin Matczak oraz dodał: - Ta władza po prostu tego nie rozumie i chce przejść do jedynowładztwa, jak w komunizmie. Nie rozumieją trójpodziału władzy. 

Zapisy konstytucji PRL z 1952 roku nie zapewniały właśnie trójpodziału władzy. Najwyższą władzą był wtedy Sejm, czyli partia. - Jak słyszę polityków PiS, którzy mówią, że nie może być tak, że jest władza sądownicza, która jest poza kontrolą społeczną i trzeba taką kontrolę ustanowić, to przecież ma być to Sejm i chodzi im o powrót do PRL-u - mówił prowadzący program Piotr Kraśko. 

- Dokładnie tak. W ramach walki z komunizmem wracamy do komunizmu - stwierdził profesor oraz wyjaśnił: - Sytuacja skupienia władzy w jednym ręku jest śmiertelnie niebezpieczna dla społeczeństwa. Pokazała to III Rzesza i Związek Sowiecki. Trójpodział władzy jest kluczowym elementem naszej konstytucji. Władza PiS cynicznie nie chce tego zrozumieć, ponieważ dąży do jedynowładztwa. 

- Władza, która chce być antykomunistyczna, wraca do ustroju, który jest ściśle komunistyczny - podsumował profesor. 

Czytaj też: Johann: Nie wyobrażam sobie, żeby prezydent nie znalazł kandydata na prezesa Sądu Najwyższego

Prof. Matczak: Emerytka nie może być na urlopie. I prezes SN jest Małgorzata Gersdorf

DOSTĘP PREMIUM