Święto Niepodległości już w niedzielę. Czy rząd dojdzie do porozumienia z narodowcami?

- Zawsze jesteśmy gotowi do rozmów - mówi rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska, pytana, czy odbędzie się spotkanie z narodowcami, którzy nie odwołują Marszu Niepodległości w Warszawie. Nadale nie wiadomo też, czy ostatecznie sąd wyda zgodę na organizację wydarzeń zarówno w stolicy oraz we Wrocławiu.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej.  Sprawdź szczegóły >>>

Najpóźniej w sobotę poznamy decyzje sądów w obu tych przypadkach. Zarówno prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, jak i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, złożyli odwołanie w sprawie uchylenia zakazu organizacji marszów narodowców.

Wczoraj sąd I instancji nie zgodził się z decyzją Hanny Gronkiewicz-Waltz, która zakazała manifestacji narodowców. W ocenie sądu hasła, które pojawiały się na marszach w ubiegłych latach, nie są przesłanką do tego, by zakazywać demonstracji w tym roku. 

ONR: Marszu nie odwołamy

Niezależnie od wyroku sądu narodowcy zapowiedzieli, że nie odwołują swojego Marszu Niepodległości i zamierzają przejść tą samą trasą i o tej samej porze, na którą zaplanowany jest rządowy marsz pod patronatem prezydenta.

Wiceszef ONR Robert Bąkiewicz zadeklarował dziś w Poranku Radia TOK FM swoją gotowość do rozmów z rządem na ten temat.

- Rozbiło się oto, żeby te obchody nie były państwowe - tłumaczył Bąkiewicz. Podkreślił, że "to ruch oddolny, społeczny i obywatelski", więc "dzięki temu charakter marszu jest ludowy i spontaniczny i taki powinien pozostać" - stwierdził wiceszef Obozu Narodowo-Radykalnego i współorganizator Marszu Niepodległości, który był gościem Jacka Żakowskiego.

Zobacz także: Co wymiar sprawiedliwości ustalił ws. hasła "Biała Europa"? "Dwie osoby mogą być obywatelami innego kraju UE"

Rząd deklaruje, że nie jest zamknięty na dalsze negocjacje. - Zawsze jesteśmy gotowi do rozmów - mówi z kolei Joanna Kopcińska. Rzeczniczka rządu nie potrafiła jednak odpowiedzieć, czy dojdzie do spotkania.

Jednocześnie zdradziła również pierwsze szczegóły niedzielnego marszu, organizowanego przez rząd.

- Najprawdopodobniej pan Andrzej Duda rozpocznie marsz, a rozpoczniemy go hymnem państwowym, a dalej pod biało-czerwonymi barwami będziemy świętować i maszerować. 

Marsz pod patronatem prezydenta i premiera ruszy w niedzielę o 15 z Ronda Dmowskiego w centrum Warszawy. Godzinę wcześniej mają tam zebrać się uczestnicy Marszu Niepodległości.

Zakaz marszu w Warszawie to prezent dla PiS? Gronkiewicz-Waltz: nie konsultowałam decyzji z PO

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (4)
Święto Niepodległości już w niedzielę. Czy rząd dojdzie do porozumienia z narodowcami?
Zaloguj się
 • damtek

  Oceniono 1 raz -1

  Chyba tylko w Polsce świętowanie niepodległości może być zagrożeniem bezpieczeństwa i porządku publicznego. Co my najlepszego narobiliśmy
  Jacek Ciesnowski/twitter

 • damtek

  Oceniono 1 raz -1

  Ten wspaniały pomysł zastawienia Rosomakami ronda Dmowskiego gwarantuje nam zupełnie niepowtarzalną atmosferę obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Mam nadzieję, że armia nie zapomni również o zasiekach i polach minowych.
  Witold Głowacki/twitter

 • damtek

  Oceniono 1 raz -1

  W dniu 11.11.2018 Al.Niepodległości zamknięta.

  Autostradą Wolności jadą w kierunku Warszawy transportery opancerzone..

  Warszawa. Ulica Puławska. Teraz! ✌️ - jadą wozy opancerzone

  .Co będzie się działo 11 listopada o 14:00 na Rondzie Dmowskiego - według stanu, znanego dziś?
  Szczerze? Wystarczająco dużo, żeby omijać to miejsce szerokim łukiem...

  Wojsko nie dopuści do marszu Narodowców. "Przyjadą rosomaki, nikt nie będzie miał prawa się zbliżyć"
  Wojskowe pojazdy oraz kordony policji i żołnierzy odetną dostęp do ronda Dmowskiego, z którego ma ruszyć Marsz Niepodległości - ustaliła Wirtualna Polska. Rządzący wykluczają, by narodowcy przeszli tą samą trasą co państwowy marsz na godzinę przed jego rozpoczęciem.

  Taką mamy radosną atmosferę świętowania. 100 lat!!!
  Czekam na apel rządu, że w związku ze związkiem, wszyscy powinni zostać w domu.

 • andrzejsec1

  Oceniono 1 raz -1

  Istnieje możliwość, że sądy apelacyjne ostatecznie zakażą obu marszów faszystów narodowych, a szkoda! To wspaniale byłoby zobaczyć to bratanie się we wspólnym, dumnym kroczeniu polskich faszystów z przywódcami Narodu. I oby tylko nie zabrakło w tym Marszu Upiorów ukochanego prezesa i jego najbliższych marionetek. Dlatego apel do sędziów - nie zakazujcie faszystom maszerować. Niech idą wspólnie z naszymi ukochanymi przywódcami. Ten marsz im się należy jak psu spacer! I jeszcze apel do łysych patriotów:
  Niech mocz będzie z wami, chłopaki!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX