Święto Niepodległości już w niedzielę. Czy rząd dojdzie do porozumienia z narodowcami?

- Zawsze jesteśmy gotowi do rozmów - mówi rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska, pytana, czy odbędzie się spotkanie z narodowcami, którzy nie odwołują Marszu Niepodległości w Warszawie. Nadale nie wiadomo też, czy ostatecznie sąd wyda zgodę na organizację wydarzeń zarówno w stolicy oraz we Wrocławiu.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej.  Sprawdź szczegóły >>>

Najpóźniej w sobotę poznamy decyzje sądów w obu tych przypadkach. Zarówno prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, jak i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, złożyli odwołanie w sprawie uchylenia zakazu organizacji marszów narodowców.

Wczoraj sąd I instancji nie zgodził się z decyzją Hanny Gronkiewicz-Waltz, która zakazała manifestacji narodowców. W ocenie sądu hasła, które pojawiały się na marszach w ubiegłych latach, nie są przesłanką do tego, by zakazywać demonstracji w tym roku. 

ONR: Marszu nie odwołamy

Niezależnie od wyroku sądu narodowcy zapowiedzieli, że nie odwołują swojego Marszu Niepodległości i zamierzają przejść tą samą trasą i o tej samej porze, na którą zaplanowany jest rządowy marsz pod patronatem prezydenta.

Wiceszef ONR Robert Bąkiewicz zadeklarował dziś w Poranku Radia TOK FM swoją gotowość do rozmów z rządem na ten temat.

- Rozbiło się oto, żeby te obchody nie były państwowe - tłumaczył Bąkiewicz. Podkreślił, że "to ruch oddolny, społeczny i obywatelski", więc "dzięki temu charakter marszu jest ludowy i spontaniczny i taki powinien pozostać" - stwierdził wiceszef Obozu Narodowo-Radykalnego i współorganizator Marszu Niepodległości, który był gościem Jacka Żakowskiego.

Zobacz także: Co wymiar sprawiedliwości ustalił ws. hasła "Biała Europa"? "Dwie osoby mogą być obywatelami innego kraju UE"

Rząd deklaruje, że nie jest zamknięty na dalsze negocjacje. - Zawsze jesteśmy gotowi do rozmów - mówi z kolei Joanna Kopcińska. Rzeczniczka rządu nie potrafiła jednak odpowiedzieć, czy dojdzie do spotkania.

Jednocześnie zdradziła również pierwsze szczegóły niedzielnego marszu, organizowanego przez rząd.

- Najprawdopodobniej pan Andrzej Duda rozpocznie marsz, a rozpoczniemy go hymnem państwowym, a dalej pod biało-czerwonymi barwami będziemy świętować i maszerować. 

Marsz pod patronatem prezydenta i premiera ruszy w niedzielę o 15 z Ronda Dmowskiego w centrum Warszawy. Godzinę wcześniej mają tam zebrać się uczestnicy Marszu Niepodległości.

Zakaz marszu w Warszawie to prezent dla PiS? Gronkiewicz-Waltz: nie konsultowałam decyzji z PO

DOSTĘP PREMIUM