80. rocznica Nocy Kryształowej. Angela Merkel ostrzega przed nasilającym się antysemityzmem

Władze w Berlinie upamiętniły dziś Żydów, którzy stali się ofiarami pogromu w trakcie Nocy Kryształowej. 80 lat temu w nocy z 9 na 10 listopada zamordowano 91 osób żydowskiego pochodzenia, zdemolowano tysiące sklepów i ponad 170 synagog.

W całych Niemczech, jak co roku, odbywają się ceremonie upamiętnienia ofiar Nocy Kryształowej. W oficjalnych uroczystościach w Berlinie wzięła udział kanclerz Angela Merkel i inni przedstawiciele władz.

Niemiecka kanclerz podkreśliła w największej berlińskiej synagodze, że należy zdecydowanie walczyć z rasizmem, ksenofobią i wykluczeniem społecznym.

- Niestety przyzwyczailiśmy, że każda żydowska organizacja musi być chroniona i specjalnie strzeżona przez policję. Synagogi, szkoły, przedszkola, restauracje, cmentarze. Jesteśmy przerażeni atakami na ludzi, którzy noszą jarmułki. Jesteśmy oszołomieni atakiem skrajnych prawicowców na żydowską restaurację - powiedziała Angela Merkel. 

Neonaziści chcieli uczcić marszem. Zakazał go sąd

Demonstrować chciała też prawicowa grupa "My dla Niemiec", której członkowie mówią o sobie, że bronią niemieckiej kultury i tożsamości.

Władze stolicy zablokowały ich marsz, ale organizacja czeka jeszcze na rozpatrzenie odwołania od tej decyzji. Niezależnie od wyniku, swoją kontrdemonstrację szykują antyfaszyści, a na wydarzenie planowane na godz. 18 zapraszają też m.in. organizacje żydowskie. 

Zobacz także: Rosz Haszana 5779. W niedzielę żydowski nowy rok. "Serdeczne życzenia dla wszystkich Polaków"

Noc Kryształowa w 1938 roku 

Noc Kryształową, czyli pogrom Żydów w nazistowskich Niemczech, zainicjowany przez władze państwowe, miała miejsc w nocy z dziewiątego na dziesiątego listopada 1938 roku. W czasie jednej nocy zginęło 91 osób narodowości żydowskiej, spalono i uszkodzono 267 synagog, zniszczono 7000-7500 sklepów i 29 domów towarowych należących do Żydów, zdemolowano 171 mieszkań, zbezczeszczono prawie wszystkie cmentarze żydowskie i osadzono w obozach koncentracyjnych około 20-30 tys. Żydów.

9 listopada został ustanowiony Międzynarodowym Dniem Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem.

TOK FM PREMIUM