80. rocznica Nocy Kryształowej. Angela Merkel ostrzega przed nasilającym się antysemityzmem

Władze w Berlinie upamiętniły dziś Żydów, którzy stali się ofiarami pogromu w trakcie Nocy Kryształowej. 80 lat temu w nocy z 9 na 10 listopada zamordowano 91 osób żydowskiego pochodzenia, zdemolowano tysiące sklepów i ponad 170 synagog.

W całych Niemczech, jak co roku, odbywają się ceremonie upamiętnienia ofiar Nocy Kryształowej. W oficjalnych uroczystościach w Berlinie wzięła udział kanclerz Angela Merkel i inni przedstawiciele władz.

Niemiecka kanclerz podkreśliła w największej berlińskiej synagodze, że należy zdecydowanie walczyć z rasizmem, ksenofobią i wykluczeniem społecznym.

- Niestety przyzwyczailiśmy, że każda żydowska organizacja musi być chroniona i specjalnie strzeżona przez policję. Synagogi, szkoły, przedszkola, restauracje, cmentarze. Jesteśmy przerażeni atakami na ludzi, którzy noszą jarmułki. Jesteśmy oszołomieni atakiem skrajnych prawicowców na żydowską restaurację - powiedziała Angela Merkel. 

Neonaziści chcieli uczcić marszem. Zakazał go sąd

Demonstrować chciała też prawicowa grupa "My dla Niemiec", której członkowie mówią o sobie, że bronią niemieckiej kultury i tożsamości.

Władze stolicy zablokowały ich marsz, ale organizacja czeka jeszcze na rozpatrzenie odwołania od tej decyzji. Niezależnie od wyniku, swoją kontrdemonstrację szykują antyfaszyści, a na wydarzenie planowane na godz. 18 zapraszają też m.in. organizacje żydowskie. 

Zobacz także: Rosz Haszana 5779. W niedzielę żydowski nowy rok. "Serdeczne życzenia dla wszystkich Polaków"

Noc Kryształowa w 1938 roku 

Noc Kryształową, czyli pogrom Żydów w nazistowskich Niemczech, zainicjowany przez władze państwowe, miała miejsc w nocy z dziewiątego na dziesiątego listopada 1938 roku. W czasie jednej nocy zginęło 91 osób narodowości żydowskiej, spalono i uszkodzono 267 synagog, zniszczono 7000-7500 sklepów i 29 domów towarowych należących do Żydów, zdemolowano 171 mieszkań, zbezczeszczono prawie wszystkie cmentarze żydowskie i osadzono w obozach koncentracyjnych około 20-30 tys. Żydów.

9 listopada został ustanowiony Międzynarodowym Dniem Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
80. rocznica Nocy Kryształowej. Te tragiczne wydarzenia były to zapowiedzią Holocaustu
Zaloguj się
 • krytek-7

  Oceniono 1 raz 1

  Gdy jeden z poslow PO, na forum sejmu zaproponowal uczczenie tej rocznicy,zostal pouczony przez marszalka sejmu,ze nie jest to tematem obrad.
  Dla uzupelnienia, gamon Glinski oskarza opozycje,ze pisiory sa tak samo traktowane jak Zydzi przez Goebelsa.

 • Jerzy Kołodziej

  Oceniono 3 razy 1

  Dobrze niech uważają bo zwłaszcza w panstwach z wysokim odsetkiem populacji muzułmańskiej ataki na pejsowatych nasilają się w tempie zastraszajacym: tylko do października 2018 ilość ataków antysemickich wzrosła we Francji o 69%!

 • mrpens

  Oceniono 1 raz -1

  Niemcy jeszcze będą mordować ludzi na masową skalę, gaz nortstrimem już ciągną...

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy -2

  Tym razem nasilajacy sie antysemityzm nie tyle wychodzi z kregow neonazistowskich tylko kregow panoszacego sie w swiecie cywilizowanym zarazy islamu. Specjalnie juz nawet nie elektryzuja prady swiatowej informacje o mordach wyznawcow koranu jak chocby dzis z Melbourne znow trzy trupy na ulicy. Tym razem Niemcy beda jechac na tym samym wozku co zydzi, co przeciez jawnie mozna odczytac z transparentow na demonstracjach islamu, krzyczacych zgoitujemy wam w Europie holocaust.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX