Szefowa stołecznej rady miasta: Warszawa już półtora roku temu rozpoczęła przygotowania do 11 listopada

- Pani prezydent już w czerwcu wystosowała pismo do MSWiA z pytaniem o zabezpieczenie imprezy. Do dzisiaj nie wpłynęła odpowiedź - tak przewodnicząca stołecznej rady miasta, Ewa Malinowska-Grupińska z PO, tłumaczyła w Radiu TOK FM decyzję Hanny Gronkiewicz-Waltz o zakazie marszu nacjonalistów.

Ewa Malinowska-Grupińska w rozmowie z Rochem Kowalskim w Wywiadzie Politycznym TOK FM podkreślała, że na miejscu Hanny Gronkiewicz-Waltz również zakazałaby marszu nacjonalistów.  

"W Warszawie przygotowania rozpoczęły się 1, 5 roku wcześniej" 

Przypomniała, że prezydent Warszawy w czerwcu skierowała do resortu spraw wewnętrznych pismo z pytaniem o zabezpieczenie marszu nacjonalistów.

-  Do dzisiaj nie wpłynęła odpowiedź - mówiła Ewa Malinowska-Grupińska z PO, dodając, że urząd wojewódzki rozesłał do podlegających mu szpitali informację o konieczności przygotowania się na zwiększoną liczbę przyjęć 11 listopada.

- Dodatkowo przez media przetoczyła się informacja o policjantach odchodzących na L4. Dostaliśmy dużo sygnałów, że ten marsz nie będzie odpowiednio zabezpieczony - argumentowała. 

Przypomnijmy. Po zakazaniu przez Hannę Gronkiewicz-Waltz marszu nacjonalistów, organizację zgromadzenia pod patronatem prezydenta zapowiedział rząd. 

- To, że będziemy obchodzić obchody niepodległości wiadomo od 100 lat. To, że my dzisiaj siedzimy - dwa dni przed obchodami - i de facto nie wiemy, jak one będą wyglądały: czy będzie jeden, czy będą dwa marsze, to jest kpina. W Warszawie obchody 100-lecia, a obfitowały w bardzo wiele imprez, rozpoczęliśmy przygotowywać je już półtora roku temu - wyjaśnia Malinowska-Grupińska. 

100 imprez na 100 lat 

W stolicy z okazji obchodów 100-lecia Polski zorganizowano sto imprez plenerowych, blisko 70 wydarzeń edukacyjnych. Obchody Warszawa rozpoczęła 22 kwietnia - edycją warszawskiego konkursu na Mistrza Ortografii Polskiej, promującego kulturę języka polskiego. W tym roku tekst dyktanda przygotowany został przez prof. Jerzego Bralczyka i prof. Andrzeja Markowskiego pod kątem 100-lecia odzyskania niepodległości Polski oraz 100-lecia uzyskania praw wyborczych kobiet w Polsce. 

W specjalnym plebiscycie  wyłoniono laureatkę tytułu „Warszawianka Roku”. Ponadto przez cała lato w Multimedialnym Parku Fontann odbywały się pokazy opowiadające o wybranych wydarzeniach z okresu 100 lat niepodległości. 

Z kolei Orkiestra Sinfonia Varsovia zorganizowała konkurs na „Warszawski polonez dla Niepodległej”. 29 września z pl. Teatralnego ruszył korowód, w którym wzięło udział setki warszawiaków. Natomiast na Krakowskim Przedmieściu podczas całodniowego wydarzenia można było m.in. obejrzeć występy kabaretowe, scenki w gwarą warszawską, posłuchać koncertu tenorów z balkonu hotelu Bristol, obejrzeć historyczne samochody.  

Zobacz także: Prezydent Warszawy przegrała w sądzie. Zakaz dla Marszu Niepodległości uchylony

Na koniec prowadzący zapytał, czy zakazanie Marszu Niepodległości to dobry finał prezydentury Hanny Gronkiewicz-Waltz? 

- Myślę, że to jest mocny finał - odparła przewodnicząca rady. 

- Czy to nie jest bagaż dla Rafała Trzaskowskiego? 

- Nie. Pan prezydent Trzaskowski miał fantastyczną kampanię, ma bardzo dobry program, ale nie byłoby takiego zwycięstwa, gdyby nie 12 lat pracy Hanny Gronkiewicz-Waltz w Warszawie - oceniła. 

Zakaz marszu w Warszawie to prezent dla PiS? Gronkiewicz-Waltz: nie konsultowałam decyzji z PO

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM