Szefowa stołecznej rady miasta: Warszawa już półtora roku temu rozpoczęła przygotowania do 11 listopada
Ewa Malinowska-Grupińska w rozmowie z Rochem Kowalskim w Wywiadzie Politycznym TOK FM podkreślała, że na miejscu Hanny Gronkiewicz-Waltz również zakazałaby marszu nacjonalistów.
"W Warszawie przygotowania rozpoczęły się 1, 5 roku wcześniej"
Przypomniała, że prezydent Warszawy w czerwcu skierowała do resortu spraw wewnętrznych pismo z pytaniem o zabezpieczenie marszu nacjonalistów.
- Do dzisiaj nie wpłynęła odpowiedź - mówiła Ewa Malinowska-Grupińska z PO, dodając, że urząd wojewódzki rozesłał do podlegających mu szpitali informację o konieczności przygotowania się na zwiększoną liczbę przyjęć 11 listopada.
- Dodatkowo przez media przetoczyła się informacja o policjantach odchodzących na L4. Dostaliśmy dużo sygnałów, że ten marsz nie będzie odpowiednio zabezpieczony - argumentowała.
Przypomnijmy. Po zakazaniu przez Hannę Gronkiewicz-Waltz marszu nacjonalistów, organizację zgromadzenia pod patronatem prezydenta zapowiedział rząd.
- To, że będziemy obchodzić obchody niepodległości wiadomo od 100 lat. To, że my dzisiaj siedzimy - dwa dni przed obchodami - i de facto nie wiemy, jak one będą wyglądały: czy będzie jeden, czy będą dwa marsze, to jest kpina. W Warszawie obchody 100-lecia, a obfitowały w bardzo wiele imprez, rozpoczęliśmy przygotowywać je już półtora roku temu - wyjaśnia Malinowska-Grupińska.
100 imprez na 100 lat
W stolicy z okazji obchodów 100-lecia Polski zorganizowano sto imprez plenerowych, blisko 70 wydarzeń edukacyjnych. Obchody Warszawa rozpoczęła 22 kwietnia - edycją warszawskiego konkursu na Mistrza Ortografii Polskiej, promującego kulturę języka polskiego. W tym roku tekst dyktanda przygotowany został przez prof. Jerzego Bralczyka i prof. Andrzeja Markowskiego pod kątem 100-lecia odzyskania niepodległości Polski oraz 100-lecia uzyskania praw wyborczych kobiet w Polsce.
W specjalnym plebiscycie wyłoniono laureatkę tytułu „Warszawianka Roku”. Ponadto przez cała lato w Multimedialnym Parku Fontann odbywały się pokazy opowiadające o wybranych wydarzeniach z okresu 100 lat niepodległości.
Z kolei Orkiestra Sinfonia Varsovia zorganizowała konkurs na „Warszawski polonez dla Niepodległej”. 29 września z pl. Teatralnego ruszył korowód, w którym wzięło udział setki warszawiaków. Natomiast na Krakowskim Przedmieściu podczas całodniowego wydarzenia można było m.in. obejrzeć występy kabaretowe, scenki w gwarą warszawską, posłuchać koncertu tenorów z balkonu hotelu Bristol, obejrzeć historyczne samochody.
Zobacz także: Prezydent Warszawy przegrała w sądzie. Zakaz dla Marszu Niepodległości uchylony
Na koniec prowadzący zapytał, czy zakazanie Marszu Niepodległości to dobry finał prezydentury Hanny Gronkiewicz-Waltz?
- Myślę, że to jest mocny finał - odparła przewodnicząca rady.
- Czy to nie jest bagaż dla Rafała Trzaskowskiego?
- Nie. Pan prezydent Trzaskowski miał fantastyczną kampanię, ma bardzo dobry program, ale nie byłoby takiego zwycięstwa, gdyby nie 12 lat pracy Hanny Gronkiewicz-Waltz w Warszawie - oceniła.
DOSTĘP PREMIUM
- "W garze zawrzało ponad poziom". Polska u progu buntów w więzieniach? Ekspert: Napięcie stale rośnie
- Oświadczenie Redakcji TOK FM w sprawie komunikatu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
- Piotruś Pan alimentów nie płaci, a do komornika przychodzi z matką. "To są moje byłe dzieci"
- Kowal tłumaczy, po co Zełenskiemu pociski dalekiego zasięgu. "To bardzo prosta rzecz"
- Ksiądz skazany za antysemickie kazanie. Pierwszy taki wyrok w sprawie katolickiego duchownego
- Irański reżim boi się tańca. "Jest przez fundamentalistów islamskich uważany za grzeszną aktywność"
- Polki najczęściej chorują na raka piersi. A jedynie 30 proc. wykonuje mammografię
- Cały obszar Tatr zamknięty dla ruchu turystycznego
- Duży pożar w Rosji. Płonął magazyn ropy naftowej w pobliżu granicy z Ukrainą
- Wznowiona akcja ratownicza w kopalni Pniówek. Jej celem jest dotarcie do siedmiu zaginionych górników