Prof. Zybertowicz: Wydaje się, że przewodniczący KNF nie powinien się spotykać w cztery oczy z biznesmenem

- Jeśli analiza faktów wykazałaby, że przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski zawiódł, to muszą być wyciągnięte wobec niego konsekwencje - tak uważa doradca prezydenta, prof. Andrzej Zybertowicz.

Teraz cyfrową prenumeratę Radia TOK FM możesz wykupić we wspólnym pakiecie z Wyborcza.pl. Wszystko na jednym loginie i aż o 50% taniej! Sprawdź szczegóły >>>

Jak informuje "Gazeta Wyborcza", szef KNF-u miał nakłaniać na spotkaniu Czarneckiego, by ten zatrudnił konkretnego radcę prawnego i dał mu wynagrodzenie w wysokości jednego procenta skapitalizowanej wartości Getin Noble Banku.

Wyborcza przekazuje, że było to około 40 milionów złotych. Financial Times, który również pisze o tej sprawie, przekazał, że było to nieco ponad 13,5 miliona złotych.

Andrzej Zybertowicz podkreślał w Poranku Radia TOK FM, że sprawa nie jest oczywista, bo spotkanie z Markiem Chrzanowskim Leszek Czarnecki nagrał w marcu, a zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF-u jego pełnomocnik - mecenas Roman Giertych - złożył 7 listopada.

- Gdybyśmy mieli do czynienia z fundamentalistycznym, uczciwym, niewinnym biznesmenem, który dostaje wątpliwą propozycję, to mogę sobie wyobrazić: tydzień, dwa jakieś analizy tego materiału dowodowego, ale to przewlekanie zawiadomienia rzuca cień - ocenił prof. Andrzej Zybertowicz.

Gość Radia TOK FM przyznał też, że "przewodniczący KNF nie powinien się spotykać w cztery oczy z biznesmenem". 

Komisja Nadzoru Finansowego wydała oświadczenie, w którym działania Leszka Czarneckiego określiła jako próbę wywierania na nią wpływu poprzez szantaż.

Natomiast Mateusz Morawiecki wezwał szefa KNF-u do natychmiastowych wyjaśnień i zlecił prokuraturze i służbom niezwłoczne zebranie informacji na temat doniesień "Gazety Wyborczej".

Andrzej Duda rycerzem wartości chrześcijańskich?

W czasie audycji skomentowano również przemówienie Donalda Tuska w Łodzi i jego słowa o "współczesnych bolszewikach".  - Liczcie przede wszystkim na siebie. Józef Piłsudski, kiedy pokonywał bolszewików, a więc bronił zachodu, to miał trochę trudniejszą sytuację niż my dzisiaj - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej. Mimo że później Tusk na Twitterze zapewnił, że nie chodziło mu o polityków partii rządzącej, jego słowa wzbudziły kontrowersje wśród polityków PiS. 

- Donald Tusk przyjeżdża do nas, dokonuje rozpoznanie bojem z punktu swojej kariery i dzień przed świętem narodowym jątrzy. Posługuje się pewną analogią, która przyrównuje rządzącą ekipę do bolszewików. Późniejsze wycofywanie się, to udawanie człowieka mniej sprytnego niż on jest. A gdybyśmy przyjrzeli się, jaka jest relacja między faktycznymi bolszewikami, którzy likwidowali demokrację, tworzyli maszynę śmierci i maszynę inwigilacji do obecnej władzy, to trzeba by powiedzieć, że porównanie Donalda Tuska do marionetki jest o wiele bardziej uprawnioną analogią niż obecnych władz do bolszewików - ocenił prof. Andrzej Zybertowicz.

Jak podkreślił porównywanie PiS-u do autorytatywnej władzy to propaganda. 

- Bo ci, którzy przez ostatnie trzy lata krytykowali obecny system rządzenia jako autorytatywny i faszystowski powinni chwilę się zastanowić, jak to jest możliwe, że w tym autorytatywnym systemie ostatnie wybory były możliwe, w których w wielu miastach wygrała opozycja. W procesie demokratycznym nie było żadnych zaburzeń komunikacji publicznej, mobilizacji, organizacji, samoorganizacji. Nie było żadnych poważnych zaburzenia liczenia głosów. Wynik wyborów i sposób ich przebiegu pokazuje, że te wszystkie zarzuty autorytatywnego państwa Prawa i Sprawiedliwości to czysta propaganda - stwierdził gość Radia TOK FM. 

Jego zdaniem w wyborach prezydenckich Andrzej Duda ma większe szanse na wygraną niż Donald Tusk. 

- Gdyby doszło do konfrontacji Donald Tusk-Andrzej Duda to Polacy zastanowią się, jakie rokowania dla przyszłości Polski, gdyby Tuskowi oddali prezydenturę będą wynikały z faktu, jaką rolę Donald Tusk odgrywał w brexicie. Proszę zauważyć, że wykazanie przez elity brukselskie małej elastyczności wobec Wielkiej Brytanii jest bardzo szkodliwa dla Polaków, którzy tam pracują - odparł prof. Zybertowicz, dodając: 

- Pewien profesor powiedział, że Donald Tusk usadowił się poza dobrem i złem. A Andrzej Duda usadowił siebie w służbie podstawowych wartości: chrześcijaństwa i polskiego narodu. I to jest ta różnica. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

 • Dlaczego - według prof. Zybertowicza - Hanna Gronkiewicz-Waltz zachowała się prowokacyjnie? 
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (128)
Prof. Zybertowicz: Wydaje się, że przewodniczący KNF nie powinien się spotykać w cztery oczy z biznesmenem
Zaloguj się
 • lastm10

  Oceniono 36 razy 32

  Zybertowicz jak zwykle w oparach absurdu opowiadał brednie. Rycerz chrzescijanstwa Duda i polecanie książki pseudo dziennikarzyny Sumlińskiego z najbardziej propagandowego szmatławca Gazety Polskiej dyskredytują ten wywiad Wróbelka.

 • mwalczak90

  Oceniono 40 razy 30

  Dzisiejszy poranek w wykonaniu Pana Wróbla to hańba. Proponuję zmianę redakcji na TVP Panie Wróbel. Pozwala Pan na wypowiedzi pełne konfabulacji domysłów i prostych kłamstw. Był Pan nieprzygotowany do wywiadu. Czy Pan w ogóle słuchał przemówienia Donalda Tuska? Bo mam wrażeni, że tylko skrót w TVP Info. Jak może Pan pozwalać na opowiadanie o książce kłamcy Sumlińskiego a nie skwitować informacji z książki Tomasza Piątka? Pana poziom wypowiedzi nadaję się do redakcji reżimowej telewizji. Jeżeli nie rozumie Pan odniesienia do Bolszewi to radzę dokładniej przyjrzeć się swoim rozmówcą a może po prostu jest Pan zaślepiony swoimi przyjemnymi rozmówkami w przerwie. Czas zrozumieć, że jest to czas wielkiego podziału narodu a pozwala Pan na szerzenie kłamstw z ust Pana Zybertowicza. SKANDAL

 • zapatero333

  Oceniono 23 razy 21

  Red.Wróbel już dziesiątki razy naraził się zdrowo myślącym słuchaczom tokfm.Ten "dowcipniś"
  niskich lotów rzeczywiście nadaje sie tylko do TVP1 razem z red Ogórek!

 • molibden01

  Oceniono 22 razy 20

  przecież to ten facet który chciał "reformować" służby przez ich rozedrganie! Który niedawno wieszczył, ze poleje się krew, który wymyślił "Maszynę bezpieczeństwa narracyjnego"! Jeśli powinien być gdzieś zaproszony, to wyłącznie do całodobowego oddziału psychiatrycznego.

 • obserwatoriumpolityczne.pl

  Oceniono 15 razy 15

  Panie Zybertowicz, slepy pan jest, czy pan udaje tylko? Z Trubunalu Konstytucujnego zostala atrapa i bolszewicy chcieli szybko przejac Sad Najwyzszy, ale musieli wyhamowac, bo UE daje kase.

 • chrisman

  Oceniono 14 razy 14

  Profesor Zybertowicz stwierdzil ze jezeli pis pozwolil wygrac opozycji w kilku miastach i nie sfalszowal wyborow to jest ok.
  Poziom doradcow prezydenta.

 • azalka12

  Oceniono 18 razy 14

  Szokujace sa slowa Pana Zybertowicza! Szokujace! Uwaza Pan, ze mozna uniewinnic p. Chrzanowskiego z tego co zrobil?! SZOK!

 • molibden01

  Oceniono 24 razy 14

  kilka razy pisałem do Redakcji OK fm o zastanowienie się nad zmianą prowadzącego poranki pana Wróbla, ale bez odzewu. Przecież przez tego pana TOK fm traci słuchaczy. Dla mnie wtorkowe "poranki w toku" nie istnieją od bardzo dawna.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX