Nowe stawki VAT: zdrożeją kawa, herbata i soki. Zmieni się cena chleba

Zmiany ustawy o VAT będą skutkować, jak mówi dr Irena Ożóg, wyższą stawką m.in. na kawę, herbatę, soki. Planowane przez rząd obniżenie stawek dotyczyć ma m.in. artykułów dla niemowląt. Większość rządowych propozycji ma obowiązywać od 2020 roku.

Teraz cyfrową prenumeratę Radia TOK FM możesz wykupić we wspólnym pakiecie z Wyborcza.pl. Wszystko na jednym loginie i aż o 50% taniej!  Sprawdź szczegóły >>>

W miniony piątek Ministerstwo Finansów opublikowało projekt zmiany ustawy o VAT, który wprowadza tzw. nową matrycę VAT, czyli bazę stawek na różne kategorie produktów i usług.

Rząd chce obniżyć stawkę podatku od towarów i usług m.in. na artykuły higieniczne oraz produkty dla niemowląt, w tym: pieluszki, smoczki i foteliki samochodowe.

Niższą 5 proc. stawką VAT będzie obłożone  pieczywo. Obecnie pieczywo i produkty ciastkarskie są objęte trzema stawkami 5 proc., 8 proc. i 23 proc. 

- Chleb, którego przydatność spożycia nie przekracza 14 dni, jest na niskiej stawce VAT. Natomiast pieczywo o przedłużonym okresie trwałości - na wyższej stawce. Od 2020 roku całe pieczywo będzie na jednej stawce, co ułatwia przedsiębiorcom rozliczenia VAT-wskie, ale dla obywatela nie oznacza to de facto obniżki stawek. Dlatego, że na co dzień kupujemy raczej świeże pieczywo - komentowała w TOK FM dr Irena Ożóg, była wiceminister finansów.

Zmiany dotyczą też innych artykułów spożywczych. Mniej zapłacimy za owoce tropikalne i cytrusowe oraz niektóre orzechy (pistacjowe, migdały, kokosowe). 

Niższą stawką opodatkowane mają być też zupy, buliony, żywność homogenizowana i dietetyczna - w tym również dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego. 

Na tym nie koniec. Musztarda oraz przyprawy takie jak słodka papryka, pieprz, gałka muszkatołowa, tymianek to kolejne produkty z obniżoną stawką podatku. 

Będzie drożej

Zmiany nie oznaczają jedynie obniżek stawki VAT. Droższe będą m.in. kawa, herbata i soki. Wyższa stawka planowana jest także na lód używany do celów spożywczych i innych celów chłodniczych. Z 8 proc. ma wzrosnąć do 23 proc., a to może oznaczać droższe napoje z lodem, podawane w kawiarniach. 

Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2020 roku.

Czytanie będzie tańsze

Zmiany zaproponowane przez MF to dobre wiadomości dla czytelników. Gazety, dzienniki i czasopisma - nie tylko drukowane, także w formie elektronicznej - powinny być tańsze, bo resort finansów zdecydował o obniżce VAT-u z 23 na 8 proc.

Niższa stawka ma dotyczyć także wszystkich książek oraz e-booków.

Zmiany wysokości podatku dotyczące pracy i książek wejdą w życie w kwietniu 2019 roku.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (3)
VAT. Nowe stawki. Zdrożeje kawa, herbata, soki.
Zaloguj się
  • qwertura

    Oceniono 3 razy 1

    Ciekawe, kiedy beneficjenci pisowskich "podarunków" pójdą po rozum do głowy i uświadomią sobie, że do jednej kieszeni "dostają" pieniądze, a z drugiej są im wyjmowane (już bez cudzysłowu)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX