Urzędnicy KNF nie wpuścili posłów opozycji. Poseł Michał Kamiński: Mają prawo do kontroli

KNF nie wpuściła do swojej siedziby posłów opozycji, którzy chcieli zabezpieczyć dokumenty w związku z aferą korupcyjną. - Mieli prawo wejść z kontrolą obywatelską - uważa poseł Michał Kamiński, który był gościem Karoliny Lewickiej w TOK FM. KNF uważa jednak inaczej.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej.  Sprawdź szczegóły >>>

Próba interwencji poselskiej w KNF związana była z wtorkowym artykułem "Gazety Wyborczej", która napisała, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, przewodniczący KNF Marek Chrzanowski w marcu 2018 r. zaoferował mu ochronę dla jego banku w zamian za zatrudnienie wskazanego prawnika i przyznanie mu 40 mln zł. Posłowie podjęli próbę interwencji w piątek (16 listopada).

- Posłowie mają prawo, a wręcz obywatelski obowiązek, by w trosce o finanse publiczne, kraj i obywateli, których reprezentujemy, interesować się tym, co wyprawiają w szeroko rozumianym sektorze bankowym ludzie tzw. prawa i tzw. sprawiedliwości. Bo jak dzisiaj widzimy, jest to sektor przeżarty korupcją i zepsuciem - powiedział Michał Kamiński. Nawiązał też do przeszłości.

- Jako historykowi rosyjskiej rewolucji kojarzy mi się to z rozpuszczeniem Konstytuanty przez wartę, która powiedziała, że warta jest zmęczona, więc posłowie musieli wynosić się do domu. W ten sposób Rosja nie miała Konstytucji, tylko stała się Rosją sowiecką. Tutaj "wartownik" mówi, że warta jest zmęczona i nie wpuszcza do KNF-u - dodał.

Poseł Michał Kamiński odniósł się również do słów Adama Glapińskiego, szefa Narodowego Banku Polskiego, który po kilku dniach od wybuchu afery KNF zabrał głos w obronie Marka Chrzanowskiego, byłego szefa KNF. - Pana prof. Chrzanowskiego znam i z uczelni, i z pracy. Prezentuje najwyższe standardy: profesjonalne, merytoryczne, uczciwości, patriotyzmu - powiedział Glapiński.

- W taki razie na nagraniu, którego dokonał pan Leszek Czarnecki z panem Chrzanowskim mamy do czynienia z opętaniem. Być może pan Chrzanowski na ten czas został opętany i mówił nie swoim językiem, tylko językiem nieczystej istoty. Bo to, co słyszymy na taśmach, to nie są słowa patrioty, człowieka krystalicznej uczciwości i wybitnego profesjonalisty, a raczej szemranego cwaniaczka - ocenił Kamiński. 

KNF tłumaczy

Jacek Barszczewski, rzecznik prasowy Komisji Nadzoru Bankowego tłumaczył, że urząd nie miał możliwości udzielenia posłom informacji w trybie interwencji poselskiej, ponieważ do KNF nie mają zastosowania przepisy ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora dotyczące interwencji - poinformował w oświadczeniu przekazanym w sobotę (17 listopada) PAP. 

Komisja Nadzoru Finansowego jest centralnym organem administracji państwowej powołanym na mocy ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym.

W czasie próby interwencji, radca prawny KNF uzasadniał decyzję o niewpuszczeniu posłów, tym, że komisja nie jest organem administracji rządowej. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

Gronkiewicz-Waltz o aferze KNF: Namawiam władze, aby porozumiały się z europejskim nadzorem bankowym

DOSTĘP PREMIUM