Afera KNF. "Za PO i PSL mieliśmy do czynienia z ośmiorniczkami, za rządów PiS-u z ośmiornicą"

- Jeżeli za Platformy Obywatelskiej i PSL mieliśmy do czynienia z ośmiorniczkami, tak za rządów PiS-u mamy do czynienia z ośmiornicą - ocenił w TOK FM Jacek Nizinkiewicz z "Rzeczpospolitej".

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>>

Zdaniem Jacka Nizinkiewicza, PiS nie potrafi odpowiednio wytłumaczyć się z afery KNF.

- Mam wrażenie, że Prawo i Sprawiedliwość bardzo ryzykuje, nie umiejąc poradzić sobie z wytłumaczeniem Polakom, dlaczego doszło do afery KNF i na czym polega ta ośmiornica - ocenił Jacek Nizinkiewicz. 

Innego zdania jest politolog i publicysta Bartłomiej Radziejewski. 

- Ja to widzę inaczej. Widzę przejście od nerwowości i paniki w obozie PiS-u po narrację: Polacy nic się nie stało. To wskazuje raczej na rosnącą pewność siebie niż nieradzenie sobie - zauważył. 

Jego zdaniem to politycy opozycji zbyt łagodnie wypowiadają się na temat sprawy. 

- Opozycja ma problem, by wytłumaczyć Polakom, może oprócz własnego elektoratu, jak wielka jest to afera - ocenił. Według publicysty aferę KNF-u "trzeba widzieć jako walkę interesów, różnych frakcji". - Z jednej strony: skorzystania z upadłości banku Leszka Czarneckiego. Z drugiej: jest pan Chrzanowski i ewentualnie grupa za nim stojąca grająca przeciwko głównej linii PiS-u, czyli próbująca uzyskać na tym korzyść majątkową i zrobić prawdopodobnie interes życia - skomentował Radziejewski. 

- Jeżeli za Platformy Obywatelskiej i PSL mieliśmy do czynienia z ośmiorniczkami, tak za rządów PiS-u mamy do czynienia z ośmiornicą - wtórował Jacek Nizinkiewicz. 

Sprawa KNF wzmacnia Zbigniewa Ziobro 

Dziennikarz "Rzeczpospolitej" uważa też, że nie ma przypadku w tym, że śledztwo w sprawie KNF trafiło do śląskiej prokuratury. Przypomnijmy. Prokuratura Krajowa zdecydowała, że sprawę poprowadzi wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej w Katowicach.

- Ta sprawa wzmacnia Zbigniewa Ziobro. Teraz nawet rządzący nie dowiedzą się, na jakim etapie jest sprawa prowadzona przez prokuraturę - ocenił Nizinkiewicz, zaznaczając, że - jego zdaniem - Prokurator Generalny jest coraz większym problemem dla Prawa i Sprawiedliwości.

- Zbigniew Ziobro jest trudnym przeciwnikiem dla Jarosława Kaczyńskiego, ale jeszcze trudniejszym partnerem. Zwróćmy uwagę na to, że nie pojechał do Parlamentu Europejskiego, gdzie powinien bronić Polski w związku z walką o praworządność - dodał dziennikarz.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

  • Czy w związku z aferą KNF szykują się zmiany w rządzie? 

TOK FM PREMIUM