"Niewykluczone, że jest kozłem ofiarnym". Ukarano śledczego, który przyjął zawiadomienie ws. afery KNF

- Prokurator, który przyjął zawiadomienie Romana Giertycha dotyczące korupcyjnej propozycji, został zesłany do prokuratury najniższego szczebla - informuje w TOK FM Ewa Ivanova z "Gazety Wyborczej".

Radio TOK FM i Wyborcza.pl teraz w jednym pakiecie - wygodniej i aż o 50% taniej. Takiej oferty nie było jeszcze nigdy!  Sprawdź szczegóły >>>

Z informacji "Gazety Wyborczej" wynika, że prokuratura chciała zawiadomienie Leszka Czarneckiego o podejrzeniu korupcji w KNF potraktować jak... skargę?

Przypomnijmy, zawiadomienie przygotowane przez kancelarię Romana Giertych zostało złożone w Prokuraturze Krajowej 7 listopada. Natomiast prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie KNF dopiero 13 listopada. 

- Z naszych ustaleń wynika, że zawiadomienie trafiło na biurko pana prokuratora Tadeusza Cieśli, który wywodzi się z prokuratury wojskowej. Ustaliliśmy też, że nieprawidłowo zakwalifikował zawiadomienie. Zostało ono skierowane na drogę skargową, a nie na drogę postępowania przygotowawczego - wyjaśnia autorka tekstu "Kto w prokuraturze zawiódł w sprawie KNF?"

Według "Gazety Wyborczej" w związku z tym śledczy został zdegradowany, odesłany do prokuratury najniższego szczebla. 

- W efekcie znalazł się w prokuraturze rejonowej Warszawa Ochota -  tłumaczy Ivanova. 

- Czyli wskazywałoby na to, że Zbigniew Ziobro ukarał osobę, która niewłaściwie zakwalifikowała zawiadomienie i jak rozumiem, nie poinformowała go? - pytała prowadząca Karolina Lewicka.

- Prawdopodobnie tak. Przy czym nie wiemy, kto przed prokuratorem, otrzymał to zawiadomienie. Na czyje biurko trafiło i kto podejmował decyzję - wyjaśnia publicystka, sugerując, że prokurator Cieśla może być jednocześnie osobą, na którą zrzucono odpowiedzialność za brak odpowiedniego przepływu informacji.

- Bo może być też tak, że pan prokurator jest kozłem ofiarnym. Nie jest wykluczone, że decyzje podejmowali dyrektorzy departamentów w prokuraturze krajowej, którzy być może starają się teraz ukryć swój udział w całej sprawie - odpowiada Ivanova.

Prokuratura ma coś do ukrycia? 

Zdaniem dziennikarki "GW" cała sprawa pokazuje, że prokuratura ministra Ziobry nie działa transparentnie. 

- My jako opinia publiczna mamy prawo wiedzieć co działo się z zawiadomieniem ze złożonym przez mecenasa Giertycha, przez które biurka przechodziło. Jeśli prokuratura nie miałaby nic do ukrycia, Zbigniew Ziobro przedstawiłby te informacje - uważa. 

- Patrząc na to, co dzieje się wokół afery związanej z KNF nie mam wątpliwości, że obóz rządzący wielu informacji dowiaduje się z "Gazety Wyborczej". To pokazuje, że Prawo i Sprawiedliwość, po trzech latach w kluczowych instytucjach związanych z prokuraturą oraz służbami, nie zdaje egzaminu - ocenia dziennikarka.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

Afera KNF. Wojciech Czuchnowski o kulisach sprawy

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (76)
Afera KNF. Ukarano prokuratora
Zaloguj się
 • oko2009

  Oceniono 34 razy 26

  Chcieli ukręcić łeb sprawie i dalej to robią rękoma CBA. Bez wątpienia zamierzali ukraść ten bank. Tylko, że Zdzisław Sokal najpierw miał go doprowadzić do ruiny - jak mówi Chrzanowski. Za takie działanie zwykle jest ciężki kryminał, a widzę w TV, że pan Zdzisław zadowolony z siebie wygaduje dyrdymały.

 • van_norden

  Oceniono 27 razy 23

  Gdyby skierował do niszczarki to dostałby awans?

 • sailor2016

  Oceniono 22 razy 18

  PiSS z Polski zrobiło stajnie Augiasza. Ekipa, która przejmie po nich władzę będzie musiała przeprowadzić dogłębna depisyzację całego państwa.

 • sailor2016

  Oceniono 22 razy 18

  Bantustan!!!

 • siwywaldi

  Oceniono 18 razy 16

  ....Przy czym nie wiemy, kto przed prokuratorem, otrzymał to zawiadomienie. Na czyje biurko trafiło i kto podejmował decyzję ...

  Ludzie? Czy w Prokuraturze Krajowej NIE OBOWIĄZUJE żadna instrukcja obiegu dokumentów?
  Bo z tego materiału tak wynika !
  Przecież w KAŻDEJ instytucji państwowej, wpływający dokument jest rejestrowany w dzienniku i od tej chwili, jego losy przestają być anonimowe. Więc KOMU te "ściemy"?

 • ziggybam

  Oceniono 19 razy 15

  Prokuratorze! Jak śmiałeś przyjąć zawiadomienie do prokuratury! Zostajesz zesłany!

  Kaczyzm zostanie zniszczony

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX