Kraków już szykuje się na Święta. Pawie pióra Wyspiańskiego i geometryczne wzory Stryjeńskiej

Ponad 6 milionów złotych wyda Kraków na świąteczne iluminacje. W tym roku motywem przewodnim będzie twórczość Stanisława Wyspiańskiego i Zofii Stryjeńskiej.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej.  Sprawdź szczegóły >>>

Ponad 100 kilometrów łańcucha świetlnego i milion energooszczędnych żarówek użyje w tym roku Kraków do świątecznych iluminacji. Miasto wyda na nie ponad 6 milionów złotych. Ozdoby mają nawiązywać do twórczości Stanisława Wyspiańskiego i Zofii Stryjeńskiej. 

Oprócz ogromnych aniołów, lajkoników i bombek pojawi się też wiele nowości, m.in. pawie pióra czy olbrzymi świetlny napis "Kraków" w okolicach Wawelu. 

- Oprócz pawich piór inspirowanych twórczością Stanisława Wyspiańskiego i zgeometryzowanych sylwetek aniołów inspirowanych Stryjeńską, pojawią się nowe napisy - mówi Magdalena Wasiak z Zarządu Dróg.

Świetlny napis będzie widoczny z drugiego brzegu bulwarów wiślanych. Wszystko ma być spójne, regionalne i utrzymane w biało-błękitnej kolorystyce.

- Pojawią się świetlne skrzydła, będzie można stanąć przed nimi i zrobić świąteczne zdjęcie. Podobnie będzie z bombkami, które też będą poustawiane w różnych częściach miasta - wymienia Magdalena Wasia. 

Wszystko ma być gotowe w grudniu - wtedy też w kilku częściach miasta staną 15- metrowe żywe choinki.

Pogoda na święta

Według amerykańskiej prognozy pogody, dostępnej na portalu AccuWeather, pierwszy śnieg powinien pojawić się w Polsce ok. 13-20 grudnia. I wszystko wskazuje na to, że zarówno tegoroczne święta, jak i sylwester, nie będą białe.  

Tymczasem pierwszym miesiącem z prawdziwie śnieżną zimą będzie styczeń. Amerykańscy meteorolodzy przewidują, że biały puch spadnie w pierwszej połowie miesiąca.

Czy przygotowujesz się już do Świąt?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM