Nowy szef KNF: Leszek Czarnecki będzie traktowany na takich samych zasadach jak inni

- Zapewniam, że pan Leszek Czarnecki będzie traktowany na takich samych zasadach, jak każdy inny dominujący inwestor w instytucjach finansowych, zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi - mówi prof. Jacek Jastrzębski, nowy szef KNF.

Radio TOK FM i Wyborcza.pl teraz w jednym pakiecie - wygodniej i aż o 50% taniej. Takiej oferty nie było jeszcze nigdy! Sprawdź szczegóły >>>

Powołany w piątek przez premiera Mateusza Morawieckiego nowy szef KNF w rozmowie z PAP wyjaśnił, że w Urzędzie Komisji trwa obecnie kontrola wewnętrzna, która zakończy się w połowie stycznia 2019 roku. Zmiana na fotelu szefa KNF - przypomnijmy - ma związek z aferą, która wybuchła po publikacji w "Gazecie Wyborczej" artykułu na temat propozycji korupcyjnej, jaką poprzednik Jastrzębskiego, Marek Chrzanowski złożył Leszkowi Czarneckiemu, właścicielowi Getin Noble Banku.

Nowy szef KNF zapytany o to, jakie działania zamierza podjąć w sprawie Getin Noble Bank i Idea Bank, podkreśla, że nie chce odnosić się do działań nadzorczych względem konkretnych osób i podmiotów.

- Natomiast zapewniam, że pan Leszek Czarnecki będzie traktowany na takich samych zasadach jak każdy inny dominujący inwestor w instytucjach finansowych, zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi - mówi.

Zdaniem Jastrzębskiego poprawka do ustawy o zmianach w nadzorze finansowym, która umożliwia przejmowanie banków za 1 zł, "w opiniach komentatorów odnotowuje wiele przeinaczeń" na ten temat.

- Jej intencją jest możliwość podjęcia szybkiej interwencji przez KNF w przypadku małych banków w trudnej sytuacji, dla których nie przewidziano ścieżki przymusowej restrukturyzacji, aby mogły zostać przejęte przez silniejszy bank i uniknąć upadłości. Przepisy takie obowiązywały już w latach 1997-2016, służąc wielokrotnie zabezpieczeniu interesu klientów - mówi. 

Jastrzębski odniósł się także do tego, że na fotel przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego przyszedł wprost z banku PKO BP. Wielu komentatorów zwraca uwagę na to, że nowy szef KNF będzie podejmował decyzje także wobec banku, w którym jeszcze niedawno pracował.

- Zwracam uwagę, że nie byłem członkiem organów korporacyjnych w PKO Banku Polskim. Przechodzenie z instytucji sektora finansowego do nadzoru to moim zdaniem naturalna praktyka. Jestem natomiast zwolennikiem ograniczenia - przez odpowiedni okres karencji, np. 6 miesięcy - możliwości przechodzenia wysokiego szczebla urzędników KNF do instytucji nadzorowanych. Będę proponował Ministerstwu Finansów wprowadzenie stosownych zmian prawnych w tym zakresie. To jest realizacja zasady transparentnego nadzoru - odpowiada. 

"Nie będzie równych i równiejszych"

Nowy szef KNF zdradził również, co zamierza zmienić w funkcjonowaniu komisji po dymisji Marka Chrzanowskiego. 

- Transparentny nadzór oznacza, że muszą obowiązywać równe reguły gry dla wszystkich. Nie będzie równych i równiejszych. Profesjonalizm dla mnie oznacza, że Urząd ponownie powinien stać się prawdziwym centrum kompetencji, zatrudniającym najlepszych specjalistów i działać sprawnie. Posiadamy bardzo dobry zespół, który oceniam wysoko, ale przez lata wyzwaniem dla Urzędu KNF jest wysoka rotacja kadr - mówi prof. Jastrzębski, zaznaczając, że planuje zatrudnić nowych fachowców. 

Dodał również, że nowa ustawa o wzmocnieniu nadzoru jest bardzo potrzebna. 

- Przekształcenie Urzędu KNF w państwową osobę prawną zwiększy jego niezależność oraz umożliwi prowadzenie samodzielnej gospodarki finansowej i kadrowej, w szczególności w celu rozwoju kompetencji i narzędzi nadzorczych oraz podniesienia sprawności nadzoru. Ważne jest również stworzenie centralnego rejestru obligacji i certyfikatów inwestycyjnych funduszy przy KDPW, co obniży ryzyko takich sytuacji jak Getback. Poprawi się również przepływ informacji na wypadek istotnych zagrożeń - wyjaśnia. 

Nowy szef do KNF przychodzi z PKO BP. Głogowski: To może być największy problem tej nominacji

Czy władza powinna powołać w Sejmie komisję śledczą w związku z aferą KNF?

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM