W Poznaniu szczepione dzieci łatwiej dostaną się do przedszkola? Chcą tego władze miasta

Władze Poznania chcą, by dzieci szczepione zgodnie z obowiązkowym kalendarzem miały pierwszeństwo w dostaniu się do żłobka i przedszkola.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50 proc. taniej. Sprawdź szczegóły >>>

W tej sprawie włodarze Poznania wysłały list do minister oświaty Anny Zalewskiej i szefowej resortu polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej. Chodzi o zmianę przepisów, które umożliwią samorządom wprowadzenie preferencji dla dzieci zaszczepionych. 

- Naszą intencją jest to, żeby dzieci, które są zaszczepione, podczas rekrutacji mogły mieć z tego tytułu dodatkowe punkty. Jeśli rodzic nie chce szczepić swojego dziecka, to ok, ale musi się liczyć z faktem, że w naborze te dzieci będą miały trochę mniej punktów - mówi wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski.

Chodzi też o wychowawców 

Władze Poznania zdecydowały się na taki krok, ponieważ dostają coraz więcej sygnałów od zaniepokojonych lekarzy i rodziców, którzy obawiają się rosnącej liczby zachorowań na odrę czy inne choroby zakaźne.

- Ze względu na bezpieczeństwo dzieci, ale również chodzi o zdrowie samych wychowawców - dodaje wiceprezydent Poznania. 

Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia, w ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na groźne choroby zakaźne, m.in. krztusiec, polio i odrę. Równocześnie rośnie jednak liczba rodziców, którzy nie szczepią swoich dzieci. W tym roku w Polsce szczepień odmówiło już ponad 34 tys. osób.

Czy grozi nam epidemia?

TOK FM PREMIUM