"Wyłania się obraz nieformalnego układu związanego z Ziobrą". Raport o "dobrej zmianie" w prokuraturze

- Pokazuje, jak masowe i drastycznie zmiany nastąpiły w prokuraturze pod wodzą Zbigniewa Ziobry, którego prawo wyposażyło w ogromną, prawie absolutną władzę w polityce personalnej - tak o raporcie "Prokuratura pod specjalnym nadzorem" mówi prof. Leszek Balcerowicz.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej.  Sprawdź szczegóły >>>

Efekt działania Zbigniewa Ziobry jako prokuratora generalnego zbadało stowarzyszenie Paragraf Państwo, którego radę programową, oprócz przewodniczącego prof. Leszka Balcerowicza, stanowią m.in. prof. Monika Płatek, prof. Marcin Matczak, adwokatki i adwokaci z Inicjatywy „Wolne Sądy”. 

Ponad 50-stronicowa publikacja „Prokuratura pod specjalnym nadzorem"  jest podsumowaniem prawie trzech lat rządów Ziobry.

"Jest wiele nazwisk prokuratorów, którzy podpadają"

W raporcie opisano mi.n. około 50 najbardziej kontrowersyjnych decyzji prokuratorów i zmian kadrowych.

- Trzeba pokazywać opinii publicznej, aby ją mobilizować, co się dzieje w instytucjach, które są w państwie potrzebne. Ale jeżeli mają zły system i złe kierownictwo to mogą czynić wiele złego, zachowując się tendencyjnie - mówi w Poranku Radia TOK FM prof. Leszek Balcerowicz.

- Ten raport pokazuje, jak masowe i drastycznie zmiany nastąpiły w prokuraturze pod wodzą Zbigniewa Ziobry, którego prawo wyposażyło w ogromną, prawie absolutną władzę w polityce personalnej. Wyłania się obraz nieformalnego układu związanego z  Ziobrą: więzami towarzyskimi i personalnymi i ideologicznymi. Układu, który opanował prokuraturę. Z raportu wyłania się obraz wątpliwych postępowań, w stosunku do ludzi, którzy nie powinni podlegać ściganiu. Ale też wątpliwych zaniechań - dodaje.

"Złoty parasol"

Prof. Balcerowicz podkreśla, że "rozszerzenie władzy grupy kierowniczej w prokuraturze" obejmuje możliwość "przesuwania sprawy od prokuratura do prokuratora". - Aż znajdzie się taki, który bądź sprawę umorzy, bądź będzie kontynuować. W efekcie, jeżeli doda się do tego ataki na sądy, to wyłania się bardzo niebezpieczny obraz możliwości nadużycia wymiaru sprawiedliwości dla celów partyjnych, politycznych i personalnych - ocenia były wicepremier, minister finansów oraz były prezes Narodowego Banku Polskiego.

Gość Radia TOK FM przytacza przykład prokuratora Jarosława Hołdy, który wykorzystał wprowadzone przez PiS przepisy i w wieku 46 lat, zachowując 100 proc. uposażenia, przeszedł w stan spoczynku.

- Jest wiele nazwisk prokuratorów, którzy podpadają pod określenie wątpliwych działań i zaniechań. Mamy też na bieżąco informacje o awansach, np. przedwczoraj żona wiceszefa Trybunału Konstytucyjnego  pana Mariusza Muszyńskiego miałaby otrzymać błyskawiczny awans. A prokurator Hołda, który był kadrowym w prokuraturze krajowej w podeszłym wieku 46 lat, dostał "złoty parasol" - podkreśla prof. Balcerowicz.

"Komisja śledcza ds. KNF będzie musiała powstać"

Zdaniem byłego szefa NBP (pełnił tę funkcję w latach 2001-2007) prędzej czy później będzie musiała powstać komisja śledcza ds. Komisji Nadzoru Finansowego. W jego ocenie kontrowersje wokół KNF sięgają znacznie dalej niż wyłącznie do jej byłego szefa.

Przypomnijmy. Marek Ch. usłyszał wczoraj w katowickiej prokuraturze zarzuty korupcyjne. Chodzi o propozycję, którą miał złożyć Leszkowi Czarneckiemu. W zamian za ratunek dla banków Marek Ch. wymuszał na Czarneckim zatrudnienie w instytucjach prawnika za 40 mln złotych.

Dla prof. Balcerowicza równie oburzająca co propozycja korupcyjna jest także praca w parlamencie nad poprawką, która umożliwia przejmowanie banków za symboliczną złotówkę.

- Ci ludzie mają być wyposażeni w arbitralną władzę, do edytowania, czy zachodzi niebezpieczeństwo przejęcia banku. To rzecz niesłychana. I to tak, że będzie trzeba to wyjaśnić w komisji śledczej - komentuje były minister finansów.

- Czy Adam Glapiński powinien poddać się do dymisji? - zapytał Piotr Kraśko

-  Z moralnego punktu widzenia - tak. Z prawnego punktu nie ma tu przymusu. Kadencja prezesa NBP jest bardzo chroniona. Po to, żeby politycy nie mogli go szantażować - tłumaczy prof. Balcerowicz. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (81)
Prof. Leszek Balcerowicz o raporcie dot. prokuratury
Zaloguj się
 • bob_59

  Oceniono 35 razy 35

  W cywilizowanych krajach taki nieformalny układ nazywany jest układem mafijnym...

 • stywen.pl

  Oceniono 30 razy 26

  Przecież wiadomym jest że w PISlandzie nie ma niezależnych sądów.Mam nadzieję że kiedyś Zero stanie przed trybunałem jako pomocnik dyktatora

 • sil.m

  Oceniono 20 razy 20

  Patriotami są ci którzy dobrobyt tworzą dzięki własnej ciężkiej pracy i mądrym nauczycielom , płacą podatki dla państwa i wychowują dzieci na porządnych ,odpowiedzialnych obywateli a nie ci co machają flagami z twarzą ukrytą w kominiarce. Bredzenie o patriotyzmie na tych marszach i miesięcznicach a jednocześnie odbieranie prawa do niezawisłego sądu i wolności obywatelom to kretynizm i hipokryzja . Zakłamywanie historii i udawana świętoszkowatość tej nowej elity „dojnej zmiany” to budowanie fałszywego pozorowanego patriotyzmu a obsesyjne dążenie do poszerzenia swej władzy oraz dominacji nad innymi to ukierunkowanie na władzę totalitarną – dyktaturę z wyraźnym odcieniem faszyzmu. Najsmutniejsze i przerażającym jest poziom bezwstydu i ślepoty polityków PIS . Droga od słów do czynów bywa zaskakująco krótka, to prosta droga do dyktatury i faszyzmu do której prą z pełną gorliwością i wyrachowaniem. Dziś wynika, że w przekupstwie i wykorzystaniu wspólnej kasy jest perfekcyjny a rozdawnictwo i powtarzanie za MM bajek można śmiało stwierdzić : będą drogi – chleb, energia el., mieszkania, mięso, leki itd
  „Polityka miłości” Tuska była błędem. Gdyby rozliczono Kaczyńskiego, Macierewicza i Ziobrę za przestępstwa wobec demokracji – bylibyśmy w innym świecie. Teraz powinno się zacząć od wznowienia procesu Mariusza i TS wobec PAD i PBS. Teraz mamy powrót komuny w stanie czystym, stalinowsko-moczarowskim, a tacy odmódżeńcy nie są w stanie zrozumieć, co się dzieje. Jedno jest w tej aferze KNF /Pis-o tragedii / pocieszające - cała historia polskiego obskuranckiego prawactwa, to dzieje przegryzania sobie tętnic. Tam nikt nikomu nie ufa - Kaczyński z pewnością nienawidzi Gowina, Gowin nim szczerze gardzi, obaj boją się fałszywca Ziobry , hycle Kamińskiego już im wszystkim podsłuchują telefony i wtykają pluskwy w paprotki, prokurator stanu wojennego niejaki Piotrowicz bryluje w Komisji Sejmowej , Jo-Jo czycha na adidasy- może żarliwa przyśnie. Dołowanie się zaczęło i dobrze.

 • komentarz.24

  Oceniono 22 razy 20

  Czyli, cytując klasyka: "Kadry decydują o wszystkim".

 • justas32

  Oceniono 20 razy 20

  Nobilitowany pisowski złodziej zawsze trafi na pisowskiego prokuratora, który go skieruje lub nie do pisowskiego sędziego a jak się jeszcze nie uda to pisowski minister sprawiedliwości prześle sprawę do pisowskiego Prezydenta który pisowskiego złodzieja ułaskawi ...

 • sector23

  Oceniono 19 razy 19

  Dlatego pan Zbyszek zrobi wszystko żeby zabetonować układ gwarantujący wieczne panowanie partii PiSiu. Posunie się do wszystkiego, znając możliwości tego osobnika.
  Jestem jednak przekonany, ze nastąpi kiedyś taki dzień, kiedy wierna Pati będzie kupowała fajki, cebulę i skarpetki w internetowym sklepie Biedry, czy innego Lidla z adresem dostawy do Rawicza albo Wronek.

 • rezun-one

  Oceniono 21 razy 19

  Gdyby PiS nie mógł po wyborach utworzyć rządu Ziobro będzie musiał uciekać z kraju.
  Zawsze, stosując obecne przepisy, znajdzie się prokurator który go oskarży i sąd który skarze go na dożywocie. Prezydent Tusk go nie ułaskawi.

 • endrju1521

  Oceniono 22 razy 18

  Czary i święcenia, nie działają.

  W tych okadzonych i wyświęconych gabinetach,

  siedzą sami przestępcy ! ! ! !

  Czy "kościół" tego nie widzi ?

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 16 razy 16

  Otwarto drzwi złodziejowi prosząc, by wziął wszystko, co tylko zechce.
  A gdy nie jest w stanie unieść łupów ze sobą, to deklaruje się mu pomoc w transportowaniu na meliny.
  Wolak - to brzmi durnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX