Jak wygląda bieda w Polsce? "Jest dużo bardziej powszechna, niż nam się wydaje"

- To może zdarzyć się każdemu. Są osoby, które kiedyś nieźle sobie radziły w życiu, a choroba czy inne zdarzenia w życiu sprawiły, że znalazły się w kręgu ubóstwa - powiedział dr Rafał Bakalarczyk w TOK FM.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej.  Sprawdź szczegóły >>>

Z raportu Szlachetnej Paczki wynika, że co siódmy Polak dostaje minimalne wynagrodzenie. Oznacza to, że 1,5 mln osób musi utrzymać siebie i swoją rodzinę za około 1 530 zł miesięcznie. Z raportu wynika również, że w co piątej rodzinie włączonej w program Szlachetnej Paczki do dyspozycji dziennie jest... 6 zł 70 gr.

Natomiast co czwarta dorosła osoba w Polsce nie ma pracy. Choć w skali całego kraju nie mówi się o bezrobociu jako istotnym problemie, to w wielu peryferyjnych regionach sięga ono nawet 20 proc.

- Trzeba zwrócić uwagę na geografię biedy i problemu społecznego. Nawet jeżeli w skali kraju niektóre rzeczy zaczynają wyglądać lepiej, to są obszary, powiaty i gminy, gdzie jest bardzo źle - mówi dr Rafał Bakalarczyk, badacz polityki społecznej.

I jak mówi - powołując się na dane GUS - aż 4 proc. Polaków jest dotkniętych skrajną biedą. - Przekładając to na liczby, jest to 1,5 mln osób. To bardzo dużo - podkreślił ekspert.

- Zwrócę uwagę na pewną pułapkę. Ze względu na to, że trend jest pozytywny, czyli dużo mówi się o rządowych programach i zjawiskach na rynku pracy, może to uśpić naszą czujność co do patrzenia na biedę jako ważny problem, z którym musimy się mierzyć - ocenił gość TOK FM.

Każdy może wpaść w kłopoty

Bakalarczyk podkreślił, że bieda nie zawsze oznacza patologię i może zdarzyć się każdemu. Wśród osób potrzebujących pomocy są także takie, które wcześniej bardzo dobrze radziły sobie w życiu. Były zaradne i asertywne. Ale np. zachorował i wpadły w poważne kłopoty finansowe.  

- Zwróciłbym uwagę na wielowymiarowość tego zjawiska i wielość dróg wejścia w ubóstwo. Ludzie o różnych doświadczeniach biograficznych mogą w różnych fazach życia popaść w niedostatek i wykluczenie - powiedział Bakalarczyk.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

  • Jak państwo powinno radzić sobie z problemem ubóstwa? 

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>>

DOSTĘP PREMIUM