Z wody do plastikowej reklamówki. "Ustawa zakazuje przetrzymywania tak karpi"
Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>>
Według przepisów, w celach sprzedażowych nie wolno przetrzymywać ryb bez wody. Ale nie dotyczą one już tego, co dzieje się z rybą po jej sprzedaniu. Główny Lekarz Weterynarii wydał w tej sprawie wytyczne i na nie powołują się sklepy. Według przedsiębiorców, możliwe jest sprzedanie ryby i zapakowanie jej do torby z tzw. wkładką dystansującą. Z tą argumentacją nie zgadza się mec. Karolina Kuszlewicz.
- To jest niesamowite, że toczymy batalię na temat tego, czy ryba ma być w wodzie, czy nie ma być - zaznaczyła w rozmowie z Agatą Kowalską w TOK FM. - Nie zgadzam się z wytycznymi, w których dopuszcza się przenoszenie ryb bez wody, w specjalnych torebkach. Stoi to w sprzeczności z ustawą o ochronie praw zwierząt - przekonywała prawniczka.
Podkreśliła, że aby zrealizować przepisy ustawy, nie da się prowadzić sprzedaży żywych ryb.
- Ponieważ ten proces jest wieloetapowy. Przychodzi klient, sprzedawca wyjmuje rybę z basenu, bo musi być ona zważona, poza wodą, "na żywca". Zdarza się, że spada z wagi, potem wkładana jest do worka z folią - wymieniała mec. Kuszlewicz, odwołując się do art. 6 ust. 2 punkt 10, który stanowi, że znęcaniem się nad zwierzętami jest m.in. przetrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania.
- Mówi on między innymi o nadmiernej ciasnocie i pozycji uniemożliwiającej naturalną pozycję ciała. W żadnym wiaderku, w żadnej torbie foliowej bez wody, ani w żadnych torbach rekomendowanych przez Głównego Lekarza Weterynarii, ryba nie zachowuje naturalnej pozycji. Naturalnym środowiskiem ryby jest woda, więc zasadą powinno być transportowanie i przechowywanie jej w środowisku wodnym - podkreśla.
Adwokat Karolina Kuszlewicz uważa, że wytyczne Głównego Lekarza Weterynarii są oparte na błędnym założeniu.
- Dlatego, że zakładają, że do znęcania nie dochodzi, skoro zwierzę może przeżyć. Tymczasem nieść karpia, który ma dostęp do kilkunastu procent tlenu i przeżyje kilka godzin, to tak, jakby założyć worek foliowy na głowę psa, zrobić w nim trzy dziurki i tak go trzymać kilkanaście godzin, argumentując, że przeżyje. To przecież jest absurdalne - przekonywała.
Zdaniem mec. Kuszlewicz, sprzedaż żywych karpi oznacza ich zbędne cierpienie i jest sytuacją nietypową, jeżeli chodzi o okoliczności sprzedawania mięsa.
- Te ryby powinny być w sprzedaży jako gotowe mięso. Bez wchodzenia za parawan i tłuczenia ich młotkiem. Ustawa o ochronie zwierząt mówi, że uśmiercanie zwierząt ma się odbywać w sposób minimalizujący ich cierpienie fizyczne i psychiczne - tłumaczy prawniczka.
Widzisz cierpiącego karpia? Zgłoś
Fundacja Viva! od wielu lat organizuje akcje przeciwko niehumanitarnej sprzedaży karpi. Dlatego zachęca do zgłaszania nieprawidłowości i cierpienia ryb w sklepach. Można je zgłaszać na adres: ryby@viva.org.pl.
Natomiast na stronie Bojkotujemy sklepy sprzedające żywe ryby prowadzi listę miejsc, w których karpie trzyma się w złych warunkach.
-
Prace komisji ds. wpływów należy bojkotować? Miller proponuje specjalny fundusz, by zebrać pieniądze na kary
-
Janusz Kowalski chciał ścigać Donalda Tuska, ale w skład komisji weryfikacyjnej nie wejdzie. "Mam dużo do powiedzenia"
-
Moskwa po ataku dronów. Putin "robi z tego prawie że sukces". Rosjanie wyjdą na ulice? "To jednak drąży"
-
Przed "lex Tusk" chroni tylko tajemnica spowiedzi. Sędzia Markiewicz o "ruskich metodach" PiS. "Widzę ciemność!"
-
Rakieta pod Bydgoszczą - Morawiecki i Błaszczak wiedzieli od razu. "Rz" ustaliła chronologię zdarzeń
- Iga Świątek wygrała z Claire Liu. Polka w trzeciej rundzie French Open
- Kultura uczy nas, że to, co ważne, jest w głowie. Czym jest zatem intuicja?
- "Coś potwornego. Dobry przykład działania ruskiej propagandy". Morawiecki ostro o doniesieniach "Rz"
- Najnowsze premiery serialowe na Netlflix, HBO MAX i Prime Video (2.06-4.06): kontrowersyjny "Idol" i inne nowości!
- Nadawca TOK FM odwołuje się od decyzji przewodniczącego KRRiT. Publikujemy główne punkty uzasadnienia