Kwaśniewski: Tak rozumiejącego Polskę kanclerza jak Angela Merkel pewnie już nie będzie

Annegret Kramp-Karrenbauer zastąpiła Angelę Merkel na stanowisku szefowej CDU. Zmianę tę w Wywiadzie Politycznym TOK FM skomentował były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej.  Sprawdź szczegóły >>>

Annegret Kramp-Karrenbauer (nazywana powszechnie „AKK”) została nową szefową CDU. W drugiej turze głosowania poparło ją 517 deputowanych. Jej główny oponent, Friedrich Merz, otrzymał niespełna 100 głosów mniej.

Wyniki wyborów przewodniczącego niemieckich chadeków skomentował w Wywiadzie Politycznym TOK FM były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski. 

- Merkel jest dużo spokojniejsza. Jest szansa, że przez dłuższy czas będzie kanclerzem. Ma przed sobą przynajmniej półtora, dwa lata, aby dokończyć swoją kadencję. Myślę, że zmiana na tym miejscu nastąpi dziewięć miesięcy przed wyborami - ocenił. 

 A to zdaniem byłego prezydenta jest dobra wiadomość dla Polski. 

- Tak propolskiego, rozumiejącego Polskę, kanclerza jak Angela Merkel pewnie już nie będziemy mieli. Im dłużej jest na urzędzie, myślę, że dla Polski lepiej. Czy dla Europy to jeszcze zobaczymy, ale dla Polski na pewno tak - powiedział polityk.  

Pierwsze zadanie AKK 

Jak ocenia Aleksander Kwaśniewski do głównych zadań nowej szefowej CDU będzie zachowanie jedności w partii. I porozumienie się z Friderichem Merzem.

- Dlatego, że Merz reprezentuje bardzo konserwatywne skrzydło, antymerkelowskie. I myślę, że będzie musiała dla niego znaleźć jakieś miejsce, aby jedność partii została zachowana. Tym bardziej że był on popierany przez ikoniczną postać CDU - Wolfganga Schäuble, który był kiedyś przewodniczącym partii - wyjaśnił Aleksander Kwaśniewski.

- Ten, który został postrzelony podczas zamachu i jest zresztą świetnie działającym politykiem na wózku, aktualnie szefem  Bundestagu - dodał.  

Przypomnijmy: decyzję o wycofaniu się z polityki Angela Merkel ogłosiła po serii porażek chadecji w wyborach regionalnych. Kanclerzem Niemiec pozostanie do końca obecnej kadencji, czyli do jesieni 2021 r. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu

DOSTĘP PREMIUM