"Nie będzie taryfy ulgowej dla pijanych kierowców". Od wczoraj doszło do ponad 100 wypadków

Dziewięć osób zginęło w ciągu ostatniej doby na polskich drogach. W tym czasie doszło do 108 wypadków, ponad 140 osób zostało rannych. Policjanci zatrzymali 153 nietrzeźwych kierowców. - Nie będzie taryfy ulgowej - ostrzega policja.

Przed świętami policja apeluje o ostrożność. - W tym czasie, kiedy w podróż wyjeżdża więcej ludzi, lepiej ściągnąć nogę z gazu - mówi Dawid Marciniak z Komendy Głównej Policji.

- To, że nawigacja mówi, że do celu dojedziemy w ciągu dwóch godzin, wcale nie oznacza, że tak będzie. Najprawdopodobniej tak nie będzie, bo na trasie pojawią się zatory - dodaje. 

Ponadto - jak mówi - pogoda też nie sprzyja kierowcom. Na drogach może być ślisko.

- Dodatnia temperatura może co nieco uśpić czujność kierowców. Pamiętajmy jednak, że ta droga, która wydaje się czarnym asfaltem, może być pokryta cieniutką warstwą lodu, który sprawi, że nas samochód będzie nie do opanowania - Dawid Marciniak.

Policja apeluje też o życzliwość wobec innych kierowców. - To, że kogoś skrzyczymy, pokażemy taki a nie inny gest, wcale nie zmieni naszego miejsca w korku. Wyzywanie sprawia, że jesteśmy rozdrażnieni, spada nasza czujność, reagujemy nerwowo. W związku tym łatwiej o błędy i niebezpieczne sytuacje. 

Tak wygląda zderzenie pociągu z samochodem. To wideo daje do myślenia

DOSTĘP PREMIUM