Nie żyje Symcha Rotem. Ostatni żyjący powstaniec z warszawskiego getta

W wieku 94 lat zmarł Symcha Rotem, ostatni powstaniec w Getcie Warszawskim. Działał w Żydowskiej Organizacji Bojowej. Walczył też w powstaniu warszawskim.

Mężczyzna urodził się 1925 w Warszawie jako Szymon Rathajzer. Jego pseudonim podczas wojennej konspiracji to „Kazik”. Był nie tylko ostatnim żyjącym powstańcem z warszawskiego getta, ale i ostatnim żyjącym członkiem Żydowskiej Organizacji Bojowej. 

Brał również udział w powstaniu warszawskim, walcząc w oddziale Armii Ludowej na Starym Mieście.Po wojnie stał się jednym z organizatorów emigracji do Palestyny, gdzie przeniósł się w 1946 roku.

W 2008 roku otrzymał Honorowe Obywatelstwo Miasta Stołecznego Warszawy. W Warszawie przy ul. Prostej jest pomnik poświęcony akcji przeprowadzonej przez Kazika - wyprowadzenia ostatnich bojowców Powstania w getcie warszawskim. Odznaczony został również: Krzyżem Wielkim Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Zasługi RP, Złotym Medalem Wojska Polskiego.

W postać Kazika Ratajzera-Rotema w amerykańskim filmie "Uprising" w reż. Jona Avneta wcielił się Stephen Moyer. Jest też głównym bohaterem filmu dokumentalnego "Rotem" Agnieszki Arnold.TOK FM PREMIUM