Powstanie wielkopolskie. 100 lat temu powstańcy chwycili za broń. Poznań świętuje rocznicę

Poznań świętuje dziś 100. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. Dla Wielkopolan to ważna data, bo powstanie zakończyło się sukcesem. A to zdecydowało o przyłączeniu regionu do niepodległej Rzeczypospolitej.

Główne uroczystości z udziałem władz państwowych odbędą się o godz. 16.40 przed pomnikiem powstańców wielkopolskich. Godzina ta uznawana jest przez historyków za początek walk na ulicach Poznania z oddziałami pruskiej armii. 

O tej samej godzinie w Poznaniu zabiją kościelne dzwony. W ten sposób przypomną o zwycięskim zrywie poznaniaków, do którego doszło sto lat temu. Oddany zostanie też hołd powstańcom. Prezydent i premier odwiedzą ich groby. Wieńce złożą m.in. na mogile dowódcy powstania wielkopolskiego gen. Stanisława Taczaka. 

0 100. rocznicy powstania przypominają również wiszące od kilku dni w wielu miejscach flagi powstańce z białym orłem na czerwonym tle. Takie same wywieszali w 1918 roku Polacy pokonujący żołnierzy niemieckich i zdobywający najważniejsze budynki w mieście. 

Natomiast placu Wolności stanie Obóz Powstańczy, w którym będzie można zobaczyć mieszkańców w strojach z epoki oraz rekonstrukcję walk oddziałów polskich z pruskimi żołnierzami. 

Wielki koncert na stadionie

 Głównym wydarzeniem będzie koncert „Muzyka Wolności” na stadionie miejskim przy ul. Bułgarskiej. Wystąpią: Perfect, Lady Pank, Lombard i Sztywny Pal Azji. Zaśpiewają również: Kayah, Edyta Górniak, Andrzej Piaseczny, Maryla Rodowicz, Natalia Kukulska, Margaret, Kamil Bednarek, Natalia Szroeder, Kasia Kowalska oraz Michał Szpak. Skład uzupełnią: Varius Manx & Kasia Stankiewicz, Anna Wyszkoni, Cleo, Stanisław Soyka, Sebastian Riedel, Kasia Wilk & Mezo oraz Ola Gintrowska.

Artystom towarzyszyć będzie orkiestra symfoniczna pod kierownictwem Adama Sztaby, Daniela Nosewicza i Nikoli Kołodziejczyka.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku. W pierwszym okresie walk - do końca roku - Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy przejęto lotnisko Ławica, a w polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Prezydent Poznania ma nadzieje, że mieszkańcy wezmą licznie udział w obchodach 100-lecia powstania.  

- To ważny dzień nie tylko dla Poznania, ale całej Polski. Gdyby nie uzbrojenie, które wtedy zdobyto podczas powstania, w szczególności samoloty, nie potrafilibyśmy obronić się Związkiem Radzieckim - mówi Jacek Jaśkowiak

DOSTĘP PREMIUM