Nie żyje Amos Oz. Słynny izraelski pisarz zmarł na raka

Amos Oz, laureat wielu międzynarodowych nagród i jeden z najbardziej znanych izraelskich pisarzy, zmarł w piątek w wieku 79 lat.

O śmierci pisarza poinformowała na Twitterze jego córka Fania Oz-Salzberger.

Oz zaliczany jest do najwybitniejszych żyjących pisarzy izraelskich. Od kilku lat wymieniany był jako jeden z głównych faworytów do otrzymania literackiej Nagrody Nobla. 

W 1986 roku nagrodzony został prestiżową izraelską Nagrodą Bialika w dziedzinie literatury, a 2013 roku otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego. W tym samym roku otrzymał również Nagrodę Franza Kafki.

Pisarz sporą część swojego życia spędził w izraelskim kibucu. Brał również udział w arabsko-izraelskich wojnach: sześciodniowej (w walkach na półwyspie Synaj) i w wojnie Jom Kipur (w walkach na Wzgórzach Golan).

Debiutował tomem opowiadań "Tam, gdzie wyją szakale". Do najważniejszych jego książek wydanych także w Polsce należą "Mój Michał", "Czarna skrzynka" i "Fima".

W 2002 roku Amos Oz został uhonorowany medalem "Zasłużony dla Tolerancji". 20 marca 2013 roku pisarz otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM