Niemiecka telewizja ZDF odwoła się od wyroku krakowskiego sądu. Chodzi o serial "Nasze matki, nasi ojcowie"

Niemiecka telewizja ZDF zapowiada, że odwoła się od wyroku krakowskiego sądu okręgowego w sprawie serialu "Nasze matki, nasi ojcowie".

- ZDF żałuje, że krakowski sąd okręgowy nie uwzględnił wystarczająco wolności sztuki. Gdy tylko wyrok ukaże się na piśmie, ZDF zbada uzasadnienie i podejmie środki prawne przeciw decyzji - napisali w oświadczeniu przedstawiciele agencji prasowej dpa. 

Przypomnijmy. W piątek sąd nakazał producentom filmu m.in. publikację przeprosin oraz zapłatę zadośćuczynienia w wysokości 20 tysięcy złotych.

Sprawa przeciwko niemieckiemu nadawcy toczyła się z powództwa złożonego pięć lat temu przez żołnierza Armii Krajowej oraz więźnia Auschwitz. Kapitan Zbigniew Radłowski zarzucił wówczas twórcom serialu "Nasze matki, nasi ojcowie", że ci w nieuprawniony sposób sugerowali, jakoby AK rzekomo współdziałała w przeprowadzeniu Holokaustu. W piątek krakowski sąd przychylił się do tego wniosku i zobowiązał ZDF do publikacji przeprosin w TVP1 i w kanałach telewizji niemieckiej: ZDF, ZDFneo i Sat3 (stacje te wyemitowały serial). 

DOSTĘP PREMIUM