Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą cen prądu

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację obniżającą między innymi akcyzę na energię elektryczną - poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Rządowa ustawa, której celem jest zachowanie wysokości rachunków za prąd w przyszłym roku na niezmienionym poziomie, wejdzie w życie od 1 stycznia.

Senat przegłosował w piątek wieczorem bez poprawek obniżkę akcyzy na energię elektryczną. Ma ona doprowadzić m.in. do obniżki akcyzy na energię elektryczną i tzw. opłaty przejściowej.

W ostatniej chwili premier Mateusz Morawiecki złożył do projektu autopoprawkę. Oprócz obniżek akcyzy - czterokrotnie - i opłaty przejściowej dziesięciokrotnie w ustawie ma być zapis dotyczący rekompensat dla firm zajmujących się obrotem energią elektryczną. Z tytułu mniejszych zysków z jej sprzedaży, mają otrzymać wspólnie około 4-ech miliardów złotych.

Przepisy zakładają również, że te firmy, które podpisały już umowy na przykład z samorządami z cenami lub stawkami wyższymi, niż wcześniej obowiązujące, są zobowiązane zmienić umowy do 1 kwietnia nowego roku, przy czym nowe, obniżone stawki miałyby obowiązywać wstecz, już od 1 stycznia.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM