Co zmieni się nowym roku? Od 1 stycznia na mapie Polski pojawi się 10 nowych miast

Podwójne wybory - najpierw do Europarlamentu, później do Sejmu, czy Brexit - to tylko niektóre wydarzenia, jakie czekają nas w nadchodzącym 2019 roku. Sporo też zmieni się w naszym codziennym życiu. W Polsce pojawi się 10 nowych miast.

Od Nowego Roku w górę pójdzie między innymi płaca minimalna, która będzie wynosić 2250 złotych. Między innymi z tego powodu w przyszłym roku może też się zmienić kryterium dochodowe dla programu Rodzina 500 plus - ale tu ostatecznej decyzji rząd jeszcze nie ma.

Pewna jest za to przegłosowana rzutem na taśmę obniżka akcyzy na prąd, co sprawi, że nasze rachunki za energię nie powinny w styczniu ulec zmianie.

Sporo zmian czeka za to polską mapę - od 1 stycznia pojawi się na niej 10 nowych miast, w tym: Koszyce, Lubowidz, Nowa Słupia, Pierzchnica, Szydłów i Wielbark. Z kolei status miasta został przywrócony również miejscowościom: Nowy Korczyn, Oleśnica, Opatowiec i Pacanów.

Jednocześnie z mapy zniknie najbardziej zadłużona w Polsce gmina - Ostrowice w Zachodniopomorskiem.

Zmniejszy się liczba handlowych niedziel, których w 2019 będzie tylko 15. Od nowego roku reguła będzie prosta: zasadniczo zakupy zrobimy tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. W pozostałe niedziele większość sklepów będzie zamknięta, z wyjątkiem kwietnia i grudnia.

W tych miesiącach - z powodu świąt - pojawią się odpowiednio jedna i dwie dodatkowe niedziele handlowe. Razem daje nam to przez cały rok 15 handlowych niedziel, których w kolejnym  2020 roku będzie już tylko siedem.

DOSTĘP PREMIUM