Cytologia. Kiedy należy ją wykonać? Po co się ją wykonuje?

Cytologia to jedno z badań przesiewowych. Pomaga wykryć raka szyjki macicy. Jednak równie ważna wydaje się być także jest diagnostyka wirusa HPV.

Niektóre rodzaje nowotworów mogą być wykryte zanim pojawią się pierwsze objawy choroby. Jeżeli wykryjemy nowotwór już na tym etapie, znacznie zwiększamy swoją szanse wyleczenia.

W Polsce możemy i powinniśmy się poddać się następującym badaniom przesiewowym. Jednym z badań przesiewowych, którym powinny poddawać się kobiety jest cytologia, pozwalająca wykryć raka szyjki macicy.

Głównym celem badania przesiewowego w kierunku raka jest ograniczenie liczby zgonów spowodowanych chorobą nowotworową. Ale badanie to, wykrywające raka w dostatecznie wczesnym stadium rozwoju, umożliwia także zastosowanie mniej inwazyjnych metod jego leczenia. W przypadku raka szyjki macicy i raka jelita grubego, badanie przesiewowe może wręcz zapobiec rozwojowi choroby nowotworowej, ponieważ wykrywa także tzw. stany przedrakowe. Podjęte wówczas leczenie może spowodować, że rak w ogóle się nie rozwinie.

Cytologia ginekologiczna

Rak szyjki macicy nie rozwinie się, jeżeli nie będzie infekcji wirusem HPV. Na świecie jest kilka kierunków działania. Jeden z nich - szeroko wprowadzany w Europie - polega na tym, że wykonuje się badanie cytologiczne i ocenę wirusa HPV. Jeżeli obydwa badania mają wynik ujemny, wówczas wystarczy, aby następne badanie wykonać nawet za pięć lat. W innych krajach, jak np. Australia czy Nowa Zelandia, ocenia się wirusa HPV, a cytologię wykonuje się tylko u tych kobiet, u których stwierdzi się obecność wirusa wysokiego ryzyka.

Żylaki. Jak powstają i jak je leczyć? 

Wirus HPV najczęściej wykorzystuje ludzkie komórki, aby się namnażać. Nowotwór powstanie, jeśli wirus HPV połączy się z DNA komórki, powstanie nowotwór. Infekcja, która zmieni komórki nabłonka szyjki macicy, to proces, który nie ulegnie samowyleczeniu i dlatego potrzebne jest badanie cytologiczne lub histologiczne, aby potwierdzić, że nowotwór istnieje.

DOSTĘP PREMIUM