Cholesterol. Jak obniżyć cholesterol? Jaką dietę stosować?

W obniżeniu poziomu "złego cholesterolu" może nam pomóc aktywność fizyczna, ale także zmiana diety.

Systematyczny wysiłek zwiększa przepływ krwi przez naczynia krwionośne, obniża ciśnienie tętnicze, zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru mózgu, zatorów i zakrzepów. Ćwicząc regularnie obniżamy poziom tzw. „złego cholesterolu” LDL i zwiększamy stężenie dobrego HDL, zapobiegając miażdżycy. Także ruch jest potrzebny trzustce produkującej insulinę, a jej prawidłowe działanie to właściwy poziom cukru w organizmie.

Ruch wzmacnia układ kostny i elastyczność mięśni, przeciwdziała osteoporozie, zapobiega zwyrodnieniom stawów, poprawia równowagę, a nawet może pomagać w leczeniu stanów bólowych.

Wraz z wiekiem maleje nasza sprawność fizyczna, co prowadzi do większego prawdopodobieństwa urazów. Aktywność fizyczna poprawia sprawność oraz stan kości i zmniejsza tym samym ryzyko kontuzji np. w wyniku upadku.

Nadciśnienie tętnicze i wysokie ciśnienie. Jakie są jego objawy i jak je leczyć?

Nie zdajemy sobie też sprawy jak pozytywnie ruch wpływa na funkcjonowanie mózgu. Zwiększa sprawność intelektualną, podzielność uwagi, wzmacnia układ nerwowy, zwiększa zdolności do pracy umysłowej. A także pomaga lepiej znosić stres.

Cholesterol. Jaka dieta?

Elementem zdrowej diety jest mała ilość tłuszczów zwierzęcych. I tu pojawia się magiczne słowo "miażdżyca". Miażdżycy sprzyja podwyższone ciśnienie tętnicze. W warunkach domowych nie powinno przekraczać 140 na 90 mm Hg. Także cukrzyca: chorzy na nią częściej chorują na serce. Miażdżycy sprzyja także - i tu pewnie państwo się zdziwią - próchnica, choroby dziąseł, infekcje grypowe. Źle wpływa na serce. Także stres i alkohol - nie powinniśmy go więcej niż 10 do 30 g na dzień.

Migrena. Jakie są objawy migreny i jak ją rozpoznać? 

Za powstawanie płytek miażdżycowych w tętnicach serca odpowiada cholesterol, ten zły, o niskiej jakości i LDL. Pęknięcie płytki miażdżycowej powoduje powstanie zakrzepu zamknięcia tętnicy wieńcowej i zawału serca. Obniżenie stężenia cholesterolu LDL we krwi poniżej 100 µg na decylitr znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału.

TOK FM PREMIUM