Stanisław Tyszka z Kukiz'15: Sondaże, które dają nam niski wynik, są po prostu wyssane z palca

Wicemarszałek Senatu Stanisław Tyszka z Kukiz'15 mówił w Poranku Radia TOK FM, że należałoby się zastanowić nad zakazem publikowania sondaży w tygodniach poprzedzających wybory. - Sondaże są kupowane przez partie, przez zaprzyjaźnione z nimi media po to, żeby mobilizować elektoraty poszczególnych ugrupowań tuż przed wyborami - tłumaczył.
Zobacz wideo

Według sondażu Kantara, wykonanego dla "Gazety Wyborczej", gazety.pl i radia TOK FM, Kukiz'15 nie ma szans na zdobycie mandatów w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na ugrupowanie, które w Senacie reprezentuje Stanisław Tyszka, swój głos chce oddać 3 proc. badanych. Te wyniki przypomniał gościowi prowadzący Poranek Radia TOK FM Jan Wróbel.

- Mamy wyniki dosyć dobre, oscylujemy wokół 6 - 7 proc., mam nadzieję, że w wyborach będzie jeszcze więcej. Chcemy wprowadzić od 3 do 5 europarlamentarzystów i zbudować w Europarlamencie nową frakcję, m.in. z naszymi europejskimi sojusznikami z Ruchu Pięciu Gwiazd - odpowiadał Stanisław Tyszka, "jedynka" Kukiza w okręgu obejmującym Warszawę i przyległe powiaty.

Stanisław Tyszka: W wielu cywilizowanych państwach jest zakaz publikowania sondaży

Jan Wróbel przypomniał, że chociaż Kukiz'15 obecny jest w Sejmie i mediach od czterech lat, to w sondażach po piętach depcze mu nieobecna w parlamencie Konfederacja.

Tyszka nie chciał się odnosić do wyników koalicji skrajnie prawicowych organizacji, której część liderów, m.in. Roberta Winnickiego z Ruchu Narodowego, sam wprowadził do Sejmu. Zamiast tego zastanawiał się nad sensem publikowania sondaży przedwyborczych w ogóle.

- W wielu cywilizowanych, demokratycznych państwach jest zakaz publikowania sondaży od dwóch do czterech tygodni przed wyborami. I to ma moim zdaniem, swoje uzasadnienie. Przez kilka lat wykładałem metodologię badań społecznych, obserwuję co się dzieje i to niemożliwe, żeby były takie rozbieżności.To świadczy o tym, że sondaże są po prostu kupowane. Są kupowane przez partie, przez zaprzyjaźnione z nimi media po to, żeby mobilizować elektoraty poszczególnych ugrupowań tuż przed wyborami. A to rodzi poważne ryzyko ingerencji, również sił zagranicznych, w demokratyczne wybory Polaków - mówił Tyszka.

Dopytywany przez Jana Wróbla wicemarszałek Senatu nie chciał jednak podać przykładu zmanipulowanego w ten sposób sondażu.

- Pracujemy merytorycznie, w mojej ocenie najbardziej merytorycznie z partii obecnych w sejmie i mam nadzieję, że ludzie to docenią. Te sondaże, które dają nam niski wynik, są po prostu wyssane z palca - podsumował Tyszka.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (9)
Stanisław Tyszka z Kukiz'15: Sondaże, które dają nam niski wynik, są po prostu wyssane z palca
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 2

  Ustawa 447 to klasyczny przyklad wrogiego przejecia panstwa, ja nie iwm co sie dzieje za kulisami, jednak nie ma watpliwosci PIS prowadzia jakies negocjacje, i pomine iz bedzie to oznaczac utrate resztek suwerennosci , ale rowniez przyjecie roli wspoldpowidezialnych za holokaust. To nawet nie jest sprytny konstrukt to jest szabrownicza akcja na rympal i jest symptomatyczne iz gazeta zydowska z czerskiej w zasadzie milczy w tej kwestii.

 • stef0909

  Oceniono 1 raz 1

  Frędzel nie płacz....czas wasz już dobiegł końca - pomogliście w rozwaleniu systemu a teraz do śmieci taka jest kolej farbowanych patriotow!!!

 • getz54

  Oceniono 4 razy 0

  Wynik wyborczy partii Fircyk'15 sprzed 4 lat, podobnie jak wcześniej Ruchu Palikota, czy Polskiej Partii Przyjaciół Piwa, jest jak pierdnięcie na przyjęciu dyplomatycznym. Wstydliwym epizodem, który się zdarza. Na tym polega demokracja. Jezeli takie liche, chaotyczne ugrupowanie, przez 4 lata pozwala się traktowac przez sponsora jak hemoroidy, to zadne sondaze panie Tyszka, nawet sowicie opłacane nie zmienią rzeczywistości. Po pazdzernikowych wyborach Fircyk'15 zjedzie juz na zawsze do zajezdni, dołączy tam do stojącego w ciszy i zadumie planktonu politycznego, który wzdycha cięzko cytując wieszcza Wyspiańskiego ,,miałeś chamie złoty róg..

 • rzydeta

  Oceniono 4 razy 0

  "Sondaże są dozwolone, o ile są słuszne, czyli dają przewagę naszej partii."
  To neomarksistowskie podejście kukiziołków byłoby nawet zabawne, gdyby nie to, że tow. Tyszka piastuje stanowisko wicemarszałka Sejmu z poparciem PiS-du, za co zresztą wielokrotnie im się odwdzięczył, biorąc czynny udział w łamaniu konstytucji.

 • mm0427

  Oceniono 1 raz -1

  POPiS i ich media robią wszystko aby zniechęcić ludzi do głosowania na mniejsze partie. Odtworzyli demokrację ludową i nie chcą odpuścić. Zasłaniają się algorytmem, który sami przegłosowali. Taka demokracja.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX