Sondaż wyborczy: prezydent Andrzej Duda z reelekcją w kieszeni [SONDAŻ KANTAR]

Nie ma w Polsce polityka, który byłby obecnie w stanie wygrać w wyborach prezydenckich z Andrzejem Dudą. Gdyby głosowanie odbyło się dzisiaj, z obecnie urzędującym prezydentem przegrałby - i to o 11 punktów procentowych - nawet Donald Tusk. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez Kantar.
Zobacz wideo

Wybory prezydenckie powinny się odbyć mniej więcej za rok, kiedy dobiegnie końca pięcioletnia kadencja Andrzeja Dudy. Radio TOK FM, "Gazeta Wyborcza" i portal Gazeta.pl postanowiły sprawdzić, jak głosowaliby Polacy, gdyby nowego prezydenta przyszło im wybierać już dziś.

Wnioski z przeprowadzonego przez Kantar badania są jednoznaczne - w takiej sytuacji obecny lokator Pałacu Prezydenckiego Andrzej Duda nie musiałby się pakować. Co prawda dopiero w drugiej turze, ale reelekcję miałby w kieszeni, pokonując szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska 55 do 44 proc.

Młodym do urny pod górkę

Swój udział w pierwszej turze wyborów prezydenckich zadeklarowało w sumie 88 proc. badanych, 62 proc. na pewno. Najmniej chętni do głosowania są najmłodsi, czyli osoby między 18 a 24 rokiem życia. W tej grupie gotowość wyraziła niecała połowa (48 proc.), respondentów. Najbardziej chcą natomiast głosować osoby w wieku 60 plus, tu liczba deklarujących udział przekroczyła 70 proc. Poziom deklaracji udziału w wyborach rośnie też wraz z wykształceniem i wielkością zamieszkiwanej miejscowości.

Sondaż wyborczy: najpierw Duda, potem długo nic

Kantar przedstawił badanym siedmiu kandydatów. Żaden z tych polityków nie zadeklarował jeszcze jednoznacznie chęci startu w zaplanowanych na połowę przyszłego roku wyborach. Gdyby starli się już dziś, to pierwszą turę, zdobywając 41 proc. głosów, wygrałby obecny prezydent Andrzej Duda. Na drugim miejscu, z wynikiem 27 proc. znalazłby się przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. 11 proc. głosów dostałby lider Wiosny Robert Biedroń, 7 - szef Kukiz'15 Paweł Kukiz. Na prezesa ludowców Władysława Kosiniaka-Kamysza chce głosować 6 proc. wyborców, na Janusza Korwin-Mikkego - lidera ugrupowania KORWiN - 5 proc. Stawkę, z wynikiem 1 proc. zamyka jeden z liderów Razem Adrian Zandberg.

Biedroń kandydatem młodzieży

Andrzej Duda i Paweł Kukiz są nieco chętniej wybierani przez mężczyzn, natomiast Donald Tusk i Robert Biedroń - przez kobiety. Ani obecny prezydent, ani szef Rady Europejskiej nie cieszą się dużą popularnością wśród najmłodszych wyborców. Gdyby wybierali najmłodsi, czyli grupa 18-24, to do drugiej tury weszliby Robert Biedroń i Andrzej Duda, przy czym to właśnie lider Wiosny byłby faworytem. W tej grupie Donald Tusk jest dopiero na czwartym miejscy, wyprzedza go bowiem również Paweł Kukiz.

Donald Tusk nie wygrywa z Andrzejem Dudą w żadnej z grup wiekowych, najmniejsza różnica tych kandydatów dzieli wśród czterdziesto- i pięćdziesięciolatków, w grupie najstarszej znów jednak oddziela ich przepaść

Jeśli chodzi o wielkość miejscowości, Donald Tusk wygrywa o 10 pp tylko w dużych miastach i o 14 w średnich, ale np. już na wsi strata szefa Rady Europejskiej do obecnego prezydenta RP to aż 35 pp.

Sondaż wyborczy: Tusk zbawcą opozycji?

Kantar zapytał też badanych o teoretyczny scenariusz, w którym Donald Tusk, którego kadencja na stanowisku szefa Rady Europejskiej kończy się jesienią, staje na czele opozycji skupionej w Koalicji Europejskiej. Zdaniem 35 proc. respondentów zwiększyłoby to szanse opozycji w jesiennych wyborach parlamentarnych, wg 17 proc. - zmniejszyło.

Ale aż 36 proc. badanych jest zdania, że powrót Tuska do krajowej polityki nie będzie miał żadnego wpływu na wyborcze szanse opozycji. 12 procent nie ma w tej materii zdania. W znaczenie Tuska wierzą, tradycyjnie już, znacznie mocniej osoby z średnim i wyższym wykształceniem oraz mieszkańcy średnich i większych miast.

Sondaż KANTAR dla "Gazety Wyborczej", Gazeta.pl i TOK FM, przeprowadzony w dniach 16-19 maja 2019, metodą CATI, próba 1006 osób, reprezentatywna dla populacji 18+.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (29)
Sondaż prezydencki: Andrzej Duda z reelekcją w kieszeni
Zaloguj się
 • benek231

  Oceniono 7 razy 5

  Najwyrazniej Polakom nie przeszkadza prezydent klamca, oszust, i manipulant - prezydent olewajacy prawo i lamiacy Konstytucje. Wazne by byl religijny a Du*a demonstruje, ze jest. Czyli, ze w Polsce przeszedlby tez prezydent zlodziej, na przyklad - byle by sie modlil.

 • skandy5

  Oceniono 13 razy 5

  Komorowski rok przed wyborami miał 70-80%

  Duda jest stale obecny, lansowany w mediach reżimowych

 • sza man

  Oceniono 6 razy 4

  Niby nie ma nadziei, ale przecież Komorowski swego czasu też miał drugą kadencję w kieszeni.

 • k.gembiec

  Oceniono 3 razy 3

  Jaki sens ma ten sondaż, to.jak wróżenie z fusów. Czy tylko.my ciagle jakieś durne sondaże prowadzimy, czy wszystkie kraje maja fioła na ich punkcie?

 • eski57

  Oceniono 3 razy 3

  - bo to z masowym słuchaczem i widzem najczęściej jest TAK , że na NIM wrażenie robi JAK Ubiegający się mówi , a nie co mówi , a prawie nie wie co ów pożytecznego dokonał , chyba - jak to w naszych warunkach często bywa , że duchownym z ambony trzeba wierzyć …
  Przykładem jest p. Komorowski z poparciem Ponad 60 % , a po podpisaniu Wbrew apelom Biskupów ; ustawy In Vitro i Konwencji przeciw przemocy , zabrakło jemu ok. 500 głosów w rejonach wiejskich i małomiasteczkowych …….

 • Jan Kos

  Oceniono 9 razy 3

  Taaaa... Komorowski też tak wygrywał w sondażach.

 • jg-k

  Oceniono 9 razy 3

  Nigdy D..a.

 • getz54

  Oceniono 6 razy 2

  Sondaz na rok przed wyborami prezydenckimi, ma taką samą wartośc jak lanie wosku w Andrzejki. Załózmy, ze w pazdzerniku bolszewicy tracą władzę, albo chociaz zdolnośc do samodzielnego rządzenia.
  Z TVP odejdzie Kurski ze swoimi komisarzami ludowymi, dzienniki informacyjne i tvp info przejdą w ręce nowej władzy. Do mediów ponownie powróci na fali walki z pedofilią temat nocnych czatów prezydenta z nieletnimi gimnazjalistkami o podniecających go nickach ,,leśne ruchadło,, i ,,tłusta foczka,, Ten zbok będzie musiał się z tego wytłumaczyc w mniej jak dotąd pokrętny sposób, ze nie wie co nacisnął w komputerze, ze tak się stało, była 3.00 w nocy, był przemęczony itp. Do prezydenta trafią do podpisu ustawy których podpisanie zachwieje jego pozycją w episkopacie, naruszac bowiem będą nietykalnośc kleru i biskupów. Za kadencji nowego Sejmu zakończą tez prace lub je znacznie przyspieszą, komisje powołane przez bolszewików do zbadania pedofilii w kościele. Wiejski, katolicki elektorat z którym ścisle związany jest Dudek, nie zadowoli się odesłaniem wyników tych prac do kolejnych komisji. A Dudek jest genetycznym tchórzem, pozbawionym cywilnej odwagi, i te sondazowe procenty zaczną spadac. Dudek dostanie równiez do podpisu ustawę pozwalającą na rozliczenie rządów junty. Zaczną się jego przesłuchania przed komisją sejmową o łamanie prawa i konstytucji w sprawie sądów, mianowania sędziów,
  ułaskawiania ukaranych nieprawomocnymi wyrokami, brak reakcji na niepublikowanie wyroków TK, itd, itd.
  W takiej sytuacji biezący sondaz Kantaru będzie zapewne korzystniejszy dla pana Donalda Tuska. Zapewniam.

 • robertes777

  Oceniono 1 raz 1

  wg. benka231 najwyraźniej Polakom nie przeszkadza prezydent mało czytelny, nijaki, kłamca, oszust, i manipulant - prezydent olewający prawo i łamiący Konstytucję wespół z PO - PSL. Ważne, by demonstracyjnie był anty religijny inaczej niż jest z A.Dudą. Czyli, że w Polsce przeszedłby tez prezydent złodziej, kłamca, wazeliniarz UE na przykład - byle by się nie modlił i grzał geyów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX