Prezydent Białegostoku chce, by Watykan prześwietlił trzech biskupów. Chodzi o skandale pedofilskie

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski poprosił watykańskiego prokuratora ds. pedofilii, arcybiskupa Malty Charlesa Sciclunę, o dokładne sprawdzenie trzech hierarchów. Chodzi o honorowych obywateli Białegostoku, co do których są podejrzenia, że tuszowali pedofilskie skandale.
Zobacz wideo

Chodzi o kardynała Henryka Gulbinowicza i arcybiskupów Wojciecha Ziembę i Sławoja Leszka Głódzia. Każdy z nich przez jakiś czas związany był z Białymstokiem, każdemu rada miasta przyznała honorowe obywatelstwo. Każdy z nich został też wymieniony w dokumencie braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu", opowiadającym o pedofilii i jej tuszowaniu w Kościele katolickim.

- Tytuł honorowego obywatela nadawany jest osobom, których działalność i postawa powinny stanowić wzór; nie wyobrażam sobie, aby mogły go nosić osoby niegodne tego zaszczytu. Wyrażam nadzieję, że działania Ekscelencji pozwolą nam pozbyć się wszelkich wątpliwości w tej jakże istotnej dla nas sprawie - pisze do watykańskiego prokuratora, arcybiskupa Malty Charlesa Scicluny prezydent Tadeusz Truskolaski, zarazem prezes Unii Metropolii Polskich.

Z pomysłem rozważenia, czy trzej hierarchowie godni są honorowego obywatelstwa Białegostoku, wystąpiło kilku radnych Koalicji Obywatelskiej. I to właśnie do rady miasta, w której KO ma większość, należy przyznawania i ewentualne odbieranie obywatelstwa.

Arcybiskup Charles Scicluna pełni funkcję prokuratora w Kongregacji Nauki Wiary, od kilkunastu lat specjalizuje się w zwalczaniu pedofilii w Kościele Katolickim. Do Polski przyjeżdża w czerwcu, na zaproszenie Konferencji Episkopatu. Ma szkolić biskupów w kwestii zapobiegania i zwalczania pedofilii w Kościele.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (15)
Prezydent Białegostoku chce, by Watykan prześwietlił trzech biskupów. Chodzi o skandale pedofilskie
Zaloguj się
 • maja Walec

  Oceniono 6 razy 2

  NATYCHMIAST,niech władze szkół,przedszkoli itd,zarządają od biskupów dla każdego wskazanego przez nich księdza,katechetę,opiekuna ŚWIADECTWA ŻE WOBEC POLECONYCH PRZEZ NICH OSÓB NIE BYŁY KIEROWANE OSKARŻENIA O PEDOFILIĘ I ONI TEGO FAKTU NIE UKRYWAJĄ,pod karą odpowiedzialności karnej

 • tadeusz.rysiakiewicz

  Oceniono 6 razy 2

  Co tu sprawdzac? Kazdy jest oszustem opowiadajacym bajki o zbawieniach i bogach...

 • van Koski

  Oceniono 7 razy 1

  Tak jest na małych pedofilkach niższej rangi w KK to nie powinno się skończyć należy rozliczyć górę która doskonale wiedziała tuszowała a przez to zezwalała na te zwyrodniałe orgie swoich niższy rangą kolesi

 • Marek Butk

  0

  Jestem ciekawy kto i za co przyznał dla Głodzia ,stopień generała ,przecież On nie zasługuje na kaprala.

 • getz54

  Oceniono 4 razy 0

  Gratuluję decyzji panu Truskolaskiemu. Jednak mam zupełnie inne zdanie na temat walki z pedofilią w kościele. Zakładam, ze firma ochroniarska PiS, przegra w pazdzerniku przetarg na chronienie pedofili w sutannach na kolejne 4 lata i wszystko wróci do normy. Zadnych wspólnych z kościołem komisji, czy tez nadzorowanych przez kościół gremiów zajmujących się pedofilią. Jezeli cokolwiek ma powstac, to ,,Centrum,, na wzór tego które stworzył pan Szymon Wiesenthall do ścigania nazistów. Moze byc wspomagane grupą na wzór Biura Prohibicji stworzoną przez Eliota Nesa. Propozycje radykalne, ale potwornośc czynów kleru, kilkudziesięcioletnia co najmniej ciągłośc popełnianego przestępstwa to usprawiedliwiają. Konieczne są uprawnienia, zeby sprawa nie ślimaczyła się jak kazde przestępstwo związane z kościołem katolickim. Afera Stella Maris, kościelna komisja majątkowa, itp.
  Uprawnienia pozwalające na prowadzenie natychmiast zabezpieczenia komorniczego w celu wypłacenia odszkodowania ofiarom. Moze nie wchodzenie na plebanie o 6.00 rano, niech wielebni zdązą ubrac majtki i udac się do swoich łózek, ale bez umawiania terminów. Terminy powinny dotyczyc umozliwienia dostępu do dokumentów, nie dotrzymanie terminu, dotkliwa kara finansowa. O ile pamiętam, w sprawie pana Trynkiewicza nie domagano się powołania jakiejkolwiek komisji. Gośc odsiedział zasądzone 25 lat od gwizdka do gwizdka, i poszedł zaraz na dozywocie do Gostynina. Dlaczego nie miałby tam trafic Gulbinowicz, Michalik, Głódz, Zięba. Modlic się za ofiary pedofilii mozna leząc w łózku w pidzamie w paski. W kościele katolickim jest mafia pedofilska, walka z nią musi byc konsekwentna i radykalna, bo ta ośmiornica się rozrasta na naszych oczach, za naszym przyzwoleniem. Państwo pod grozbą kary powinno zakazac odprawiania zboczeńcom egzorcyzmów, tak jak zabronione są narkotyki i dopalacze. Trzeba wreszcie z pedofilią w kościele katolickim skończyc, raz na zawsze.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 5 razy -1

  Boze co to jest czas sadow kapturowych pod przewodnictwem miejskiego kacyka? Co to q... czas krysztalowych nocy, z bojowkami SA wpadajacymi do kosciolow i dokonujace ludowych samosadow. W Polsce kraju pomimo 27 lat postpeerelu nadal praworzadnym istnieje scisla procedura, zgloszenie - organy scigania - prokurator - material dowodowy - sad - wyrok.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 5 razy -3

  Kolejny pezetpeerowski nadtey bokasa z peo niejaki swiecicki w jednym z programow usprawiedliwil innego predofila rezysera z USA, tym iz przeciez on pozniej dal pare podarunkow zgwalconej nastolatce, co zupelnie zmienia wydzwiek samego aktu, czyli innymi slowy zrobil z niej mlodociana prostytutke i to calkowicie go rozgrzesza z samego czynu karalnego sciganego z urzedu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX