Jak radzić sobie z utratą bliskiej osoby? Rozmowy na 1 listopada

Co roku we Wszystkich Świętych wspominamy bliskich, którzy odeszli. Polecamy podcasty dotyczące przeżywania żałoby i refleksji nad przemijaniem.

Tomasz Stawiszyński i Cveta Dimitrova do swojego podcastu zaprosili Ewąę Chalimoniuk, psychoterapeutkę z Laboratorium Psychoedukacji, specjalizującą się w pracy z ludźmi, którzy doświadczyli śmierci bliskiej osoby. Dyskutują o tym, czym jest żałoba, prowadzą filozoficzny spór o granice pomiędzy żałobą normalną i patologiczną, a także przyglądają się współczesnej kulturze, w której miejsca na przeżywanie straty jest coraz mniej.

O śmierci się nie rozmawia, żałoby praktycznie nie praktykuje, umierających zaś skrupulatnie ukrywa za szpitalnym parawanem. Wygląda jednak na to, że świat nowoczesnych technologii informacyjnych prowadzi nas właśnie do kolejnej fazy w procesie wymazywania śmierci z powszechnej świadomości.

Czy zatem kolejne pokolenia zupełnie o niej zapomną? Czy wirtualny świat wprowadzi nas w iluzję wiecznego trwania – i umierać będziemy w pełnej nieświadomości, że coś takiego w ogóle jest możliwe? A jeśli tak – jakie będą tego konsekwencje? - pyta Tomasz Stawiszyński.

Cveta Dimitrova i Tomasz Stawiszyński rozmawiają o żałobie w psychoterapii. Punktem wyjścia jest wywiad Agnieszki Jucewicz z psychoterapeutką Ewą Chalimoniuk, opublikowany 27 października w Wysokich Obcasach. Zdaniem Stawiszyńskiego, przedstawiona tam terapeutyczna perspektywa w gruncie rzeczy wpisuje się w te mechanizmy, które teoretycznie krytykuje, czyli idealizację i przekonanie, że z każdego nieszczęścia da się wyjść obronną ręką. Najlepiej - z pomocą psychoterapii, rzecz jasna.

Cveta Dimitrova podkreśla, że w relacji terapeutycznej istnieje przestrzeń na doświadczenie również tragicznego wymiaru życia. Okoliczność, że język terapeutyczny opisuje pewne stany innymi pojęciami, nie oznacza, że neguje ich istnienie albo że narzuca normy dotyczące ich przeżywania. Ale to dopiero początek sporu, który trwa przez całe pięćdziesiąt minut. Czy autorzy podcastu osiągają na końcu konsensus? Przekonajcie się sami.

Jak wspierać osobę w żałobie? - Przede wszystkim pytajmy osobę w żałobie, czego potrzebuje. Często nam się wydaje, że wiemy, czego ktoś inny potrzebuje. Nie wiemy. Fantazjujemy na ten temat, wyobrażamy sobie. Stan smutku, rozpaczy, cierpienia jest czymś tak niezwykłym, że otoczenie nie może wiedzieć, czego osoba w żałobie potrzebuje – mówiła Bożena Winch w rozmowie z Zuzanną Piechowicz.

"Kontener" Marka Bieńczyka to zbiór esejów dotyczących żałoby po śmierci matki. Krytycy określają ją mianem wybitnej, a w TOK FM rozmawiali o niej Marta Perchuć-Burzyńska, Zuzanna Piechowicz, Anna Piekutowska i Filip Kekusz.

Fundacja Nagle Sami to jedyna w Polsce organizacja pozarządowa, która zajmuje się pomocą osobom w żałobie. Pomaga oswajać żałobę w wymiarze indywidualnym i społecznym i stara się stworzyć ludziom warunki do przeżycia żałoby w swoim tempie i na swój sposób. Z przedstawicielką fundacji Olgą Puncewicz rozmawiała Ewa Podolska.

Umieranie i śmierć stały się w naszej kulturze tematem tabu. Co gorsza, sprzyja temu postęp naukowo-technologiczny. "Powstają nierealne oczekiwania - że niezależnie od tego, jak bardzo pacjent jest słaby, chory i wiekowy, medycyna zawsze znajdzie rozwiązanie. Dla pracowników służby zdrowia śmierć często staje się 'medyczną porażką', a nie nieuchronnym końcem" - mówiła w czasie rozmowy ze mną dr Kathryn Mannix, brytyjska specjalistka od medycyny paliatywnej. Z jej doświadczeń wynika jednak, że potrzeby ludzi ciężko chorych i umierających są zupełnie inne. Co jest najbardziej potrzebne takim pacjentom i ich bliskim? I jak praca w hospicjum pozwala spojrzeć na świat z innej perspektywy?

TOK FM PREMIUM