Sejm nie zajmie się uchwałą KO ws. uhonorowania Olgi Tokarczuk. "PiS zablokował"

"Wstyd! Marszałek Elżbieta Witek nie zdecydowała, by to dzisiaj Sejm przyjął tę Uchwałę!" - napisał na Twitterze autor projektu uchwały, poseł Koalicji Obywatelskiej Tomasz Zimoch.
Zobacz wideo

Z okazji przyznania i wręczenia Oldze Tokarczuk Nagrody Nobla posłowie Koalicji Obywatelskiej zaprezentowali we wtorek (10 grudnia) złożony już wcześniej w Sejmie projekt uchwały, który miał uczcić przyznanie polskiej pisarce najbardziej prestiżowej nagrody literackiej na świecie. Jednak jak poinformował dziś (12 grudnia) autor projektu, poseł KO Tomasz Zimoch, sejmowa Komisja Kultury, której przewodniczy jeden z posłów PiS, do tej pory nie zajęła się tą sprawą. 

"Wstyd! Sejm nie zajmie się dzisiaj Uchwałą wyrażającą uznanie dla Olgi Tokarczuk! Wstyd! Marszałek Elżbieta Witek nie zdecydowała, by to dzisiaj Sejm przyjął tę Uchwałę!" - napisał Zimoch na Twitterze. 

W podobnym tonie wypowiedziała się szefowa Inicjatywy Polska Barbara Nowacka. "Zgłosiliśmy (KO) projekt uchwały sejmu gratulującej Oldze Tokarczuk otrzymania literackiej nagrody Nobla. I co? I PiS zablokował. Zajmie się tym komisja sejmowa. Kiedyś. W przyszłości. Wstyd..." - oceniła polityczka.

Projekt posłów Koalicji Obywatelskiej

"Odebranie nagrody Nobla to szczególne święto, które powinno być również przez Sejm RP uczczone. Z tego też względu Klub Koalicji Obywatelskiej złożył projekt uchwały i mam nadzieję, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu wspólnie, przez aklamację, podejmiemy uchwałę, w której uhonorujemy panią Olgę Tokarczuk i to wyjątkowe narodowe święto" - powiedział Borys Budka na konferencji prasowej, podczas której informował o projekcie uchwały.

Wiceszef klubu KO Rafał Grupiński również podkreślał, że literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk to powód do dumy dla Polaków. Wyraził nadzieję, że uchwała zaproponowana przez Koalicję Obywatelską zyska powszechną akceptację i zostanie przyjęta ponad podziałami.

Zgodnie z projektem uchwały, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej miałby wyrazić "swoje najwyższe uznanie dla Olgi Tokarczuk, laureatki literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok". "Jesteśmy dumni i wzruszeni, bo oto Polka, pochodząca z niewielkiego Sulechowa, miasteczka, jakich u nas tysiące, niesie w Świat siłą swego talentu i wyobraźni nasze marzenia i nasze lęki" - napisano w projekcie. 

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie.

DOSTĘP PREMIUM