Blue Monday. Dziś najbardziej depresyjny dzień roku

Blue Monday przypada 20 stycznia. Dzisiejszy poniedziałek jest więc najbardziej depresyjnym dniem w roku.
Zobacz wideo

Termin Blue Monday po raz pierwszy pojawił się w 2004 roku, za sprawą przez brytyjskiego psychologa Cliffa Arnalla. To on wyznaczył datę najgorszego dnia roku za pomocą wzoru matematycznego uwzględniającego czynniki meteorologiczne (krótki dzień, niskie nasłonecznienie), psychologiczne (świadomość niedotrzymania postanowień noworocznych) i ekonomiczne (czas, który upłynął od Bożego Narodzenia, powoduje, że kończą się terminy płatności kredytów związanych z zakupami świątecznymi). 

Blue Monday początkowo wypadał w poniedziałek ostatniego pełnego tygodnia stycznia. Od 2011 roku Blue Monday wypada w trzeci poniedziałek stycznia. Cliff Arnall zmianę daty tłumaczył kryzysem finansowym.

Blue Monday - czy taki dzień w ogóle istnieje?

Możliwość wyznaczenia najbardziej depresyjnego dnia roku negował sam twórca algorytmu, a termin Blue Monday miał powstać i zostać uzasadniony na zamówienie agencji PR-owej. Miała ona nawet namawiać naukowców, by za pieniądze zgodzili się na umieszczenie ich nazwisk w artykule opisującym zjawisko. 

Również Uniwersytet w Cardiff odciął się od Cliffa Arnalla, podkreślając, że był on niczym więcej niż korepetytorem, a swoje związki z uczelnią zakończył na wiele miesięcy przed publikacją artykułu na temat Blue Monday

Czytaj też: Tłusty Czwartek 2020. Kiedy wypada "święto pączków"?

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie.

DOSTĘP PREMIUM