Reportaż radiowy tylko w radiu publicznym? To jakim cudem reporterzy TOK FM dostają za swoje reportaże nagrody?

Szef KRRiT Witold Kołodziejski przekonywał w piątek, że "Reportaże radiowe istnieją właściwie tylko w radiu publicznym, przypominamy, że tak nie jest.

Na konferencji prasowej w trakcie, której Andrzej Duda podpisał ustawę o 2 miliardach złotych dla mediów publicznych, szef KRRiT Witold Kołodziejski przekonywał, że "Reportaże radiowe istnieją właściwie tylko w radiu publicznym, żadne radio komercyjne nie pełni takiej misji, ponieważ to z punktu widzenia biznesowego się nie opłaca".

TOK FM dostał dwie nominację Grand Press 2019 w kategorii Reportaż radiowy. Jedną dostała Anna Gmiterek- Zabłocka za "Matematyka nie do przejścia. Historia niezwykle zdolnego ucznia, który… ma problem z maturą z matematyki", w którym na przykładzie pewnego ucznia opisuje system edukacji w Polsce, który nie pozwala zdać matury geniuszom mającym problem z jednym obowiązkowym przedmiotem.

Anna Gmiterek-Zabłocka jest też lauraetką Grand Press w kategorii Reportaż Radiowy za 2010 rok i materiał „Integracja na siłę”, opowiadający o szkole integracyjnej w Lublinie, w której dzieci niepełnosprawne na każdym kroku czują, że są inne i gorsze od zdrowych kolegów. W 2019 roku drugim nominowanym materiałem była "Morfina" Michał Janczury, który pokazał, jak osoba nieuprawniona wydaje w aptece morfinę w dziesięciokrotnie większej dawce niż przepisana chorej i tym samym przyczynia się do jej śmierci.

Reportaże pojawiają się na antenie TOK FM regularnie. Przypominamy, te których warto jeszcze raz posłuchać. 

"Choroby rzadkie tak częste jak cukrzyca. Chorzy czekają na rządową strategię" - to reportaż Małgorzaty Waszkiewicz. Na choroby rzadkie w Polsce choruje prawie 3 miliony osób. Mniej więcej tyle samo, co na cukrzycę, która jest nazwana epidemią XXI wieku. Chorzy mają słaby dostęp do diagnostyki, leczenia i rehabilitacji. Unia Europejska zobowiązała Polskę do stworzenia "Narodowego planu dla chorób rzadkich". Miał powstać najpóźniej w 2013 roku. Do tej pory go nie ma.

"Teatr jest najważniejszy" - również materiał Małgorzaty Waszkiewicz, która poszła szlakiem losów byłych pracowników Teatru Polskiego we Wrocławiu - aktorów, którzy musieli rozstać się z miastem, rodzin, które żyją na dwa domy. W poruszającym reportażu pokazuje, jak rodziła się inicjatywa Teatru Polskiego w Podziemiu - który tworzy nie tylko sztukę, ale również przestrzeń dla siebie.

Więcej reportaży znajdziecie tutaj:

TOK FM PREMIUM