Trzecia ofiara śmiertelna koronawirusa w Polsce

W Polsce zmarła kolejna osoba zarażona koronawirusem. To już trzecia ofiara epidemii.

MZ: zmarła trzecia osoba zakażona koronawirusem. To 66-letni mężczyzna, który przebywał w szpitalu w Lublinie.

Ofiary koronawirusa w Polsce

Pierwszą osobą, która w Polsce zmarła z powodu koronawirusa była 57-letnia pacjentka hospitalizowana w Poznaniu. O jej śmierci poinformowano w czwartek 12 marca. Jak podawał minister zdrowia Łukasz Szumowski, kobieta cierpiała też na szereg innych schorzeń i przyjmowała leki obniżające odporność. Jej stan od początku był ciężki.

Drugą osobą zmarłą w Polsce z powodu koronawirusa był 73-letni mężczyzna, który przebywał we wrocławskim szpitalu. Jego stan także był ciężki, miał choroby współistniejące. O jego śmierci poinformowało Ministerstwo Zdrowia wieczorem 13 marca.

W Polsce potwierdzono kilkadziesiąt przypadków zachorowań na koronawirusa. Pacjenci przebywają w szpitalach m.in. w Warszawie, Lublinie, Szczecinie czy Poznaniu. Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w naszym kraju potwierdzono 4 marca. Wirusa wykryto u mężczyzny, który przyjechał autokarem z Niemiec. Trafił on do szpitala w Zielonej Górze.

Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce

W czwartek (12 marca) minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował o wprowadzeni w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego.

Następnego dnia ogłoszono m.in. zamknięcie granic dla większości cudzoziemców na najbliższe 10 dni z możliwością przedłużenia, ograniczenie działania galerii handlowych, zamknięcie wszystkich punktów rozrywkowych i gastronomicznych oraz zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób, w tym uroczystości religijnych. Wstrzymane zostały międzynarodowe połączenia kolejowe i lotnicze.

Ponadto w Polsce nie można organizować żadnych imprez masowych. Zawieszone jest działanie placówek oświatowych, które od poniedziałku (16 marca) mają być całkowicie zamknięte na okres dwóch tygodni. Nie działać będą także uczelnie wyższe oraz instytucje kultury, takie jak np. muzea, kina czy teatry. 

Skąd się wziął koronawirus?

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach i rozprzestrzeniła na ponad 100 krajów. 

Do tej pory na świecie zakażonych zostało ponad 127 tys. osób, odnotowano ponad 4,7 tys. przypadków śmierci spowodowanych koronawirusem. W Europie największe ognisko epidemii znajduje się we Włoszech. W środę (11 marca) Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie podała, że koronawirusa oficjalnie można nazywać pandemią.

Objawy zakażenia koronawirusem

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Typowe objawy zakażenia przypominają objawy grypy - chorzy mają gorączkę, kaszel i bóle mięśni. 

U około 80 proc. pacjentów objawy zakażenia koronawirusem są łagodne - podaje WHO. 14 proc. przypadków zakażenia koronawirusem powoduje ciężką chorobę (zapalenie płuc, poważne duszności), a ok. 5 proc. - stan krytyczny (niewydolność oddechową i wielonarządową, wstrząs septyczny). Na śmierć wskutek zakażenia koronawirusem najbardziej narażone są osoby starsze.

TOK FM PREMIUM