LGBT to nie ideologia, a te podcasty to wyjaśniają. Posłuchaj i podaj dalej!

Temat społeczności LGBT, czy jak to określają politycy PiS, a także prezydent Andrzej Duda, "ideologii LGBT" powrócił w kampanii prezydenckiej ze zwielokrotnioną siłą. O tym, że LGBT to nie ideologia oraz o tym, jak wygląda życie mniejszości seksualnych w Polsce posłuchasz w podcastach TOK FM.

Z czym mierzą się polskie nastolatki w czasach, gdy nagonka na osoby nieheteronormatywne staje się normą? O tym Hannie Zielińskiej opowiedziała Wiola Jaworska, psychoterapeutka z Instytutu Pozytywnej Seksualności. 

Życie osób LGBT jest obecnie w Polsce trudniejsze czy łatwiejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu? Jak bardzo orientacja seksualna determinuje życie? O tym opowiedziały Ola Kaczorek ze stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza oraz Wiktoria Beczek, dziennikarka i działaczka z "Miłość Nie Wyklucza".

Gościnią Krzysztofa Tomasika i Mariusza Kurca w audycji Lepiej Późno Niż Wcale była Magda Rakita - osoba interpłciowa, aktywnie zaangażowana w działania na rzecz społeczności osób interpłciowych oraz osób ze zróżnicowanym rozwojem płci biologicznej, współpracuje z IntersexUK.

- Jest 40 rodzajów interpłciowości. To, że ja tu jestem i opowiadam o sobie jako osobie interpłciowej nie oznacza, że wszystko zostaje powiedziane. Są osoby które mają zupełnie inne doświadczenia, funkcjonują zupełnie inaczej, bo ich typ interpłciowości jest po prostu inny - tłumaczyła. 

O tym, jak wspierać osoby w procesie tranzycji opowiedział Anton Ambroziak – dziennikarz i publicysta specjalizujący się w tematyce edukacji, praw człowieka, społeczeństwa obywatelskiego i polityki społecznej oraz Edyta Baker - dziennikarka, aktywistka, prezeska Fundacji Trans-Fuzja, największej polskiej organizacji działającej na rzecz osób transpłciowych.

Uchwały samorządów wprowadzające "strefy wolne od LGBT" wpływają na postawy negatywne wobec mniejszości seksualnych - tłumaczyły Karolina Gierdal, prawniczka współpracująca z Kampanią Przeciw Homofobii oraz Paulina Górska z Centrum Badań Nad Uprzedzeniami.

Dr Przemysław Tomalski rozwiewał w TOK FM mity na temat par jednopłciowych.

Wśród transpłciowych dzieci, które czują wsparcie w rodzicach, ilość myśli samobójczych spada o 92 procent - mówiła w TOK FM Ewelina Słowińska ze stowarzyszenia "My Rodzice".

Stowarzyszenie "My rodzice" skupia rodziców dzieci LGBT. Rodzice pomagają innym rodzicom, wzajemnie się wspierają, dzielą swoimi historiami, organizują spotkania w różnych miastach w Polsce, jeżdżą na Marsze Równości, a tam przytulają tych, którzy na co dzień przytulani nie są. Rozmowa o miłości, tolerancji i nietolerancji, zrozumieniu i niezrozumieniu.

Polecamy też cykl audycji „Dziewczyny bez szafy”. Tak opisuje go autorka, Katarzyna Szustow:

„Cykl „Dziewczyny bez szafy” nawiązuje do książki Anki Laszuk „Dziewczyny, wyjdźcie z szafy” wydanej w 2007 roku. Jej przemyślana i niestety urwana działalność w polu widoczności kobiet nieheteronormatywnych dopiero teraz przynosi owoce. Lepiej późno niż wcale… Cykl powstał w 2017 roku. Początkowo nie było łatwo znaleźć gościnie, ale wystarczyło trochę się skupić i nie oczekiwać, że od razu będziemy mieć polską Ellen Degeneres. Zaczęłam po prostu zapraszać kobiety, z którymi się znam i które mi imponują. Wszystkie robią genialne rzeczy (Ane Piżl ratuje tysiące ludzi od śmierci), są profesjonalistkami w swojej pracy (Ola Jasionowska upiększa przestrzeń publiczną w Warszawie), walczą o prawa słabszych (Emilia Barabasz), wysprzedają sale koncertowe (Iwona Skwarek, ½ Rebeka), reżyserują świetne filmy (Olga Chajdas, Ania Kasińska), zgarniają najważniejsze nagrody dla fotografów (Agata Grzybowska) czy mają na koncie ponad 100 medali (Karolina Hamer). Jest nas wiele, ale nie pchamy się do mediów, bo nasza codzienność jest ciekawsza.

TOK FM PREMIUM