Koronawirus w Polsce. MZ podało najnowsze dane. Najwięcej zakażeń w Małopolsce

Resort zdrowia poinformował, że w ciągu ostatniej doby zanotowano 619 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. Zmarły dwie osoby.
Zobacz wideo

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby odnotowano 619 przypadków zakażenia koronawirusem. Nowe przypadki dotyczą województw: małopolskiego (175), śląskiego (98), wielkopolskiego (64), mazowieckiego (53), pomorskiego (48), podkarpackiego (37), łódzkiego (31), lubuskiego (26), dolnośląskiego (18), lubelskiego (17), kujawsko-pomorskiego (12), zachodniopomorskiego (11), podlaskiego (8), świętokrzyskiego (8), opolskiego (7) i warmińsko-mazurskiego (6).

"Z przykrością informujemy o śmierci 2 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 84-K Łańcut, 80-M Racibórz. Jedna osoba miała choroby współistniejące" - czytamy na Twitterze resortu. 

Łącznie w Polsce odnotowano już 52 410 przypadki zakażeń. Zmarło 1809 osób.

Koronawirus w Polsce. Bilans

Wczoraj (w niedzielę 9 sierpnia) odnotowano spadek liczby nowych zachorowań. Resort zdrowia poinformował, że przybyło 624 chorych, a siedmioro chorych zmarło.

W sobotę odnotowano największą liczbę nowych zakażeń w Polsce. MZ poinformowało o 843 przypadkach. Najwięcej na Śląsku (208), Mazowszu (131) i Małopolsce (124). 

W piątek (7 sierpnia) resort zdrowia poinformował o 809 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia. . Najwięcej zachorowań zanotowano na Śląsku - 259. Na drugim miejscu jest Małopolska (144) a na trzeci Mazowsze (104). Tym samym, liczba potwierdzonych przypadków przekroczyła w naszym kraju 50 tysięcy.

Koronawirus w Polsce. Nowe zasady obostrzeń

W czwartek (6 sierpnia) minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że od soboty (8 sierpnia) zostają wprowadzone dodatkowe rygory w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń, m.in. w woj. wielkopolskim, małopolskim i łódzkim.

Dziewięć z nich otrzymało status czerwony, dziesięć - żółty. W przypadku powiatów czerwonych, czyli: ostrzeszowskiego (Wielkopolskie), nowosądeckiego (Małopolskie), Nowego Sącza (Małopolskie), wieluńskiego (Małopolskie), pszczyńskiego (Śląskie), Rudy Śląskiej (Śląskie), rybnickiego (Śląskie), Rybnika (Śląskie), wodzisławskiego (Śląskie), obostrzenia polegają na m.in. ograniczeniu imprez i obowiązku zasłaniania nosa i ust także w przestrzeni publicznej. 

W przypadku powiatów żółtych, czyli: wieruszowskiego (Łódzkie), Jastrzębia Zdroju (Śląskie), jarosławskiego (Podkarpackie), Żor (Śląskie), kępińskiego (Wielkopolskie), przemyskiego (Podkarpackie), cieszyńskiego (Śląskie), pińczowskiego (Świętokrzyskie), oświęcimskiego (Małopolskie) i Przemyśla (Podkarpackie), działać mają m.in. ograniczenia ilości gości na imprezach, w sklepach czy w siłowniach.

Koronawirus. Dzieci wracają do szkół

Resort edukacji zapowiedział, że od 1 września uczniowie mają powrócić do szkół. Dzieci w klasach nie będą musiały nosić maseczek, ale powinny pamiętać o zasadach higieny - wynika z opublikowanych w środę wytycznych MEN, MZ i GIS dla szkół. Rekomenduje się taką organizację pracy, która umożliwi zachowanie dystansu, np. dzięki różnym godzinom przychodzenia uczniów do szkoły. 

Koronawirus w Polsce. Co z weselami?

Rząd poważnie zastanawia się nad zmianami w organizacji wesel w całym kraju. Nowe wytyczne, polegające na obowiązkowych maseczkach i zakazie udziału w imprezach seniorów miały pojawić się jeszcze w tym tygodniu, ale póki co jeszcze ich nie ogłoszono. W całej Polsce trwają też kontrole w sklepach, czy obsługa i klienci zasłaniają nos i usta. 

DOSTĘP PREMIUM