LGBT to nie ideologia. Podcasty o sytuacji osób nieheteronormatywnych w Polsce

Dyskusja na temat sytuacji osób LGBT w Polsce nasiliła się w czasie kampanii prezydenckiej, a jeszcze głośniejsza stała się po aresztowaniu Margot, aktywistki ze Stop Bzdurom. Polecamy podcasty o tym, jak wygląda życie osób nieheteronormatywnych w Polsce.

Wszystkich audycji możesz posłuchać za darmo po wpisaniu kodu „LGBT”. Instrukcja znajduje się na dole materiału.

Pierwszy radiowy wywiad z Margot po opuszczeniu aresztu. Z Małgorzatą rozmawiamy o jej życiu, czasie spędzonym w areszcie oraz społeczności LGBTQ.

Sylwia Chutnik, znana pisarka i działaczka feministyczna ogłosiła swój coming out w wywiadzie dla magazynu „Replika”. W TOK FM tłumaczyła powody swojej decyzji. 

Z jednej strony "radykalne" akcje protestacyjne ruchów LGBT (w skrajnym przypadku oparte na przemocy), z drugiej nadużycie ze strony organów ścigania wobec mniejszości pozwoliły lepiej się przyjrzeć społecznym przekonaniom na temat przemocy, praworządności, równości czy rzekomej neutralności liberalnego państwa. Kto zaczął stosować pierwszy przemoc? Jaką przemoc wypierają obywatele państw demokratycznych? Czego na temat jej stosowania uczy historia i doświadczenie innych ruchów emancypacyjnych? Jak bardzo ostatnie zdarzenia zmieniają przekonania społeczne? Jakie mity padają?

Sześcioletni Bartek, który urodził się jako dziewczynka, ale czuje się i zachowuje jak chłopiec, zostaje z matką - nikt nie ograniczy jej praw rodzicielskich. Taką decyzję podjął sąd. Sprawą zajmował się na wniosek ośrodka pomocy społecznej z warszawskiego Ursynowa. Ośrodek - otrzymał anonimowe donosy w sprawie dziecka.

Agresja werbalna prowadzi do przemocy fizycznej. Jak bardzo oba zjawiska wpływają na dobrostan psychiczny osób, których dotykają? Jak wpływają na funkcjonowanie otoczenia?

Jacek Dehnel tłumaczy, kto naprawdę wspiera osoby LGBT, a komu tylko się tak wydaje.

Po tym jak Margot została aresztowana, a 48 protestujących osób spędziło noc w warszawskich aresztach - solidarnościowe manifestacje organizował cały świat. Dziś o demonstracjach w Kopenhadze i w Zurychu Katarzyna Szustow rozmawiała z Łukaszem Sabatem i Rafałem Pierzyńskim.

O tym, jak wspierać osoby w procesie tranzycji opowiedział Anton Ambroziak – dziennikarz i publicysta specjalizujący się w tematyce edukacji, praw człowieka, społeczeństwa obywatelskiego i polityki społecznej oraz Edyta Baker - dziennikarka, aktywistka, prezeska Fundacji Trans-Fuzja, największej polskiej organizacji działającej na rzecz osób transpłciowych.

Uchwały samorządów wprowadzające "strefy wolne od LGBT" wpływają na postawy negatywne wobec mniejszości seksualnych - tłumaczyły Karolina Gierdal, prawniczka współpracująca z Kampanią Przeciw Homofobii oraz Paulina Górska z Centrum Badań Nad Uprzedzeniami.

Dr Przemysław Tomalski rozwiewał w TOK FM mity na temat par jednopłciowych.

Wśród transpłciowych dzieci, które czują wsparcie w rodzicach, ilość myśli samobójczych spada o 92 procent - mówiła w TOK FM Ewelina Słowińska ze stowarzyszenia "My Rodzice".

Stowarzyszenie "My rodzice" skupia rodziców dzieci LGBT. Rodzice pomagają innym rodzicom, wzajemnie się wspierają, dzielą swoimi historiami, organizują spotkania w różnych miastach w Polsce, jeżdżą na Marsze Równości, a tam przytulają tych, którzy na co dzień przytulani nie są. Rozmowa o miłości, tolerancji i nietolerancji, zrozumieniu i niezrozumieniu.

Gośćmi programu byli dr Marzanna Pogorzelska wykładowczyni Instytutu Językoznawstwa oraz Pełnomocniczka ds. równego traktowania Uniwersytetu Opolskiego oraz prof. Paweł Rudnicki pedagog, politolog, profesor na Wydziale Studiów Stosowanych Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.

Jak aktywować kod na darmowy Dostęp Premium?

Zaloguj się do swojego konta na tokfm.pl, jeśli nie masz jeszcze konta, załóż je, przechodząc tutaj.

Po zalogowaniu przejdź na stronę aktywacji kodu: https://audycje.tokfm.pl/aktywuj

W okienku wpisz kod: LGBT i potwierdź, klikając na zielony przycisk Aktywuj. Gotowe. Po kliknięciu przycisku zobaczysz stronę z potwierdzeniem aktywacji pakietu Premium TOK FM na 30 dni - Aplikacja i WWW.

Aby korzystać z Dostępu Premium TOK FM w aplikacji:

Zainstaluj naszą aplikację

Zaloguj się do swojego konta w telefonie, przechodząc w aplikacji kolejno: Mój TOK, Ustawienia (trybik na górze ekranu), Moje konto, Zaloguj.

Wpisz dane logowania do konta w serwisie i gotowe.

Możesz już słuchać podcastów na naszej stronie i w aplikacji pojedynczo lub tworząc wygodne playlisty. W aplikacji możesz również pobierać podcasty na telefon, aby odsłuchać je później.

Jeszcze kilka ważnych informacji:

Kod można aktywować wyłącznie na koncie użytkownika, który nie posiada w danej chwili żadnych aktywnych pakietów Dostępu Premium.

Całą instrukcję aktywacji kodu można znaleźć TUTAJ

Szczegółowa instrukcja przypisania urządzenia mobilnego do konta znajduje się tutaj

Na wszelkie Wasze pytania, sugestie i opinie czekamy pod adresem pomoc@tok.fm

TOK FM PREMIUM